Pokój jako zadanie domowe, do odrobienia prywatnie, lokalnie i globalnie
Generator Malta, artystyczno-społeczna sekcja festiwalu, poza otwartym domem kultury na placu Wolności, porusza również poznańskie blokowiska, skwery, parki, ulice, galerie sztuki i korony najwyższych budynków. Tym razem Generator uruchomi myślenie o pokoju, jako czymś budowanym stale, przez każdego z nas.
Czy na terytorium nieogarniętym konfliktem zbrojnym rzeczywiście panuje pokój? Jak przenieść punkt ciężkości z dominującej w Polsce i Europie kultury wojny na kulturę pokoju? Jaką szansę na pokój ma świat zagrożony globalną katastrofą ekologiczną?
75 lat po zakończeniu II wojny światowej mieszkanki i mieszkańcy Unii Europejskiej żyją w poczuciu względnej stabilizacji. Z coraz większym przyzwoleniem społecznym spotykają się jednak poglądy neofaszystowskie i faszyzujące, które do niej doprowadziły. To dowodzi, że pokój nie musi być tylko konsekwencją wojny – jak najczęściej go postrzegamy – choć może być jej preludium. Dlatego tworzymy lokalny zaczyn myślenia o pokoju nie jako o dawanym nam i odbieranym poczuciu bezpieczeństwa, ale jako przestrzeni do permanentnego wypracowywania w każdym „tu i teraz”, przez każdą i każdego z nas. (...)
kuratorki Generatora Malta Joanny Pańczak i Agnieszki Różyńskiej
Przeczytaj cały tekst kuratorski Generatora Malta!
Generator Malta na placu Wolności: plenerowy dom kultury
Plac Wolności zamieni się w centrum pytań o istnienie pokoju oraz zasadność prowadzonych wojen. Osoby z różnorodnych środowisk i grup wiekowych stworzą narzędzia do budowania pokoju, aby wspólnie zastanowić się, jaką szansę na pokój ma nasz wspólny świat.
Razem z kolektywem Mosireen – w ramach warsztatów-gry miejskiej i poprzez instalację interaktywną – przyjrzymy się archiwum oporu, by na podstawie przeżyć i nagrań dziesiątek osób uczestniczących w egipskiej rewolucji, wspólnie podważać kontrolę państwa i uczyć się jak dokumentować ruch oporu. Członkowie kolektywu Army of Love zaproszą do zostania żołnierzem/żołnierką miłości! W Poznaniu, podczas akcji performatywnej, będa rekrutować do najbardziej zmysłowej i propokojowej armii świat. Członkinie grupy Sprostowanie, poprzez warsztaty, wykłady i wspólne spacery w okolice placu Wolności, zaproponują współistnienie ponad podziałami kulturowymi i narodowymi.
Artyści Kozakiewicz i Wodiczko mówią wprost: „Wojny muszą zostać obalone”. W jaki sposób sztuka może przyczynić się do przeobrażenia jej w kulturę budowania pokoju? Ich odpowiedzią będzie instalacja interaktywna na placu Wolności Instytut Obalania Wojen i Rozbrojenia Kultury im. Józefa Rotblata.
W programie Generatora po raz pierwszy działania zaproponowane przez licealistów: poznańskich aktywistów i aktywistki, którzy połączyli działające na co dzień kolektywy we wspólny projekt Pokojowy Narzędziownik. Dzięki akcjom performatywnym, instalacjom, warsztatom, wystawie i debatom będziemy mieli szansę przyjrzeć się, jak licealiści odrobili zadanie domowe z pokoju. Na placu Wolności oraz w parku Cytadela działać będą również artyści, którzy zwyciężyli w otwartym naborze do akcji Tools for Peace.
Przeczytaj więcej o zwycięskich projektach Tools for Peace.
Generator Malta w mieście – wycieczki i odkrycia
Odkryj z nami kolejne fragmenty Poznania, praktykując wakacyjne wycieczki poza centrum, koncerty i pikniki między blokami oraz na ogródkach działkowych. Artystki i badacze zebrali od mieszkańców i mieszkanek wspomnienia, legendy, archiwalne fotografie, dźwięki i zapachy. Czas na podróż ich śladami.
Po raz piąty zdobędziemy również Koronę Poznania. W tym roku wykorzystamy podniebną perspektywę, by zastanowić się nad szansami metamorfozy dzisiejszego świata. Kolejny raz z narracji mieszkańców i mieszkanek powstaną również mapy sentymentalne – tym razem Naramowic, Wildy i Grunwaldu Północ. Finałem będą performatywne spacery, podczas których przeszłość spotka się z teraźniejszością, a pamięć zbiorowa nałoży się na osobiste historie. Wyruszymy z Agnieszką Chlebowską na spacer performatywny po północnym Grunwaldzie, na zakończenie zespół ABC Przygody zaprosi na sentymentalny dj set. Mateusz Nowacki i Waldemar Rapior zaproszą na spacer przez Naramowice, gdzie na finał w Mikro Domu Kultury mikrokoncert zagra Karolina Czarnecka. Natomiast Barbara Prądzyńska zabierze uczestników na spotkanie z lokalną mikrohistorią, czyli na spacer po Wildzie – dzielnicy zderzeń wielu czasoprzestrzeni. Zwieńczy go koncert legendarnego duetu Duel Top.
Zawitamy również na Stadionie Szyca – Sanatorium Anny Siekierskiej odmieni nasze myślenie o tym miejscu względem wielu różnych scenariuszy dyskutowanych od lat: zarówno deweloperów, urzędników, jak i aktywistów. Podczas performansu naukowego spróbujemy wspólnie spojrzeć na ten, nazywany nieużytkiem, teren, jak na sanatorium dla wszystkim istot w nim żyjących.
Generator Malta z widokiem na pokój – przyłącz się do społecznych akcji!
Poznańska Garażówka, bieg, koncert, warsztaty kulinarne dla pokoju – od 21 do 30 czerwca na placu Wolności i w parku Cytadela odbędą się spotkania i akcje charytatywne. Niektóre z nich, w tym samym momencie, dziać się będą również tysiące kilometrów od Poznania. Pokój stanie się zadaniem plenerowym, lokalnym i globalnym.
W pierwszy weekend festiwalowy, Poznańska Garażówka po raz kolejny zainicjuje na placu Wolności charytatywną wyprzedaż książek, ubrań, płyt, biletów, ciast. Zebrane pieniądze osobiście przekażą na rzecz nowo powstającego centrum dla młodzieży na granicy turecko-syryjskiej. Podczas festiwalowych weekendów, na placu Wolności odbędą się także warsztaty kulinarne Kuchnia z widokiem na pokój. Uczestnicy warsztatów, w ramach wspólnego przyrządzania potraw, poznają wyjątkowe przepisy i tajniki kuchni jemeńskiej, ukraińskiej, egipskiej i… polskiej.
Akcje propokojowe odbędą się również w przestrzeni Cytadeli, czyli parku-pomniku z militarną historią w tle. Kolektyw Czyn Społeczny przygotował wystawę fotografii przedstawiających Cytadelę dziś i dawniej. Chcą uzupełnić historię polityczną parku o jego historię społeczną. Przeszłość i teraźniejszość połączy też Marta Jalowska, która podczas akcji performatywnej Interwał zrekonstruuje odsłonięcie Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami z 11 października 1986 r. Tym razem bez użycia słowa „naród”. Najważniejszym celem i metą, do której chce dobiec Generator Malta, jest pokój. Dlatego na Cytadeli odbędzie się Bieg dla Pokoju. W czasie, gdy biegacze wystartują w Poznaniu, z tych samych przyczyn pobiegną osoby z doświadczeniem uchodźczym, mieszkające w greckim obozie Moria. Tego samego dnia, na finał programu Generatora, odbędzie się wyjątkowa inicjatywa – Partytura dla pokoju. Giorgi Beżuaszwili, Dawid Dąbrowski, Ostap Mańko, Mandar S Purandare oraz Viktoria Zybina zagrają koncert jednocześnie w parku Cytadela oraz na wyspie Lesbos, aby wyrazić swoje zaangażowanie w tworzenie kultury opartej na pokoju.
Generator przeobrazi również najpopularniejszy festiwalowy format – silent disco. Na jeden wieczór plac Wolności przejmą dwa kolektywy: Future V, czyli berlińska grupa tańcząca voguing i łącząca osoby nieheteronormatywne z doświadczeniem uchodźczym oraz Flauta – organizatorzy słynnych charytatywnych warszawskich imprez elektronicznych. Podczas Malty, tak jak Poznańska Garażówka, zagrają, aby zebrać pieniądze dla na rzecz Kids Paradise – organizacji działającej na granicy turecko-syryjskiej na rzecz dzieci i młodzieży doświadczonych przez wojnę.
Peace for Homework – warsztaty dla młodych z Czarnecką, Stereo 48 i donGURALesko
Breakdance z palestyńską grupą Stereo 48, rap z donGURALesko i songwriting z Karoliną Czarnecką. Zapraszamy wszystkich młodych, pomiędzy 14 a 19 rokiem życia, na warsztaty z artystami! Spędźcie z nami pierwszy tydzień wakacji. Efekty spotkań zostaną zaprezentowane podczas wspólnego koncertu, 28 czerwca na Pomniku Armii Poznań w parku Cytadela. To będzie show pełne pokojowej energii, ekspresji własnych marzeń i pragnień!
Zapisy na warsztaty trwają do 26 maja – wciąż możesz się przyłączyć. Przeczytaj więcej!