Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

„Hańba
Galeria„Hańba", fot. Klaudyna Schubert

Taneczne solo, maltańska premiera i karaoke po raz drugi – zobacz relacje

Za nami głośna premiera Hańby w reżyserii Macieja Podstawnego. Festiwal Malta koprodukuje spektakl z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Zobacz zdjęcia z premiery:

Przejmujemy sceny, puby, korytarze i ulice! Ośmioro artystów zaproszonych do Poznania przez Nástio Mosquito wychodzi poza granice teatru. Sam Mosquito odegrał najlepsze karaoke na świecie: No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Dziś ostatni pokaz – tym razem w Centrum Kultury Zamek. Każdy pokaz różni się od poprzedniego. Jaki spektakl zobaczymy tym razem?

Lisbeth Gruwez w transowym solo performatywno-tanecznym It’s going to get worse and worse and worse, my friend zdemaskowała archetyp mówcy i ukazała eskalację przemocy.

Spektaklem-castingiem Szukając Romea w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak zamknęliśmy wczorajszy repertuar teatralny. Razem z artystami, amatorami i kulturystami poznawaliśmy nieznane dotąd oblicza szekspirowskiego Romea. Kolejny spektakl-premiera na placu Wolności w niedzielę – Dziś są moje urodziny w reż. Magdy Szpecht z udziałem Weroniki Pelczyńskiej.

Z własnej cielesnej obecności – Radouan Mriziga na Malcie

Ostatnim artystą z programu Idiomu, którego zobaczymy podczas festiwalu, jest Radouan Mriziga, tancerz i choreograf z Marakeszu. Studiował w szkole PARTS, założonej przez Anne Teresę de Keersmaeker. O godzinie 20:30 w Domu Studenckim Hanka zatańczy spektakl 55, z którym odbywa obecnie tournée po świecie. Artysta za pomocą ciała buduje fascynujące geometryczne przestrzenie.

– To przypomnienie, jak taniec może kształtować nasze otoczenie, czym jest ruch i jak można wykorzystać niebinarną znajomość tańca do tworzenia nowych wspólnych przestrzeni – artysta opowiada dla Malty o swoim projekcie 55.

Szykujemy się na Cytadelę! Pokój, feminizm i elektro – co nas czeka w piątek?

Zaczynamy ostatni weekend festiwalu! Dziś porozmawiamy o feminizmie; weźmiemy udział w Interwale Pokoju i najbardziej pokojowym show na Cytadeli, na koniec zatańczymy w rytm przebojów kultowego zespołu harcerskiego Gawęda w odsłonie Polpo Motel.

Hańba to historia o świecie po apokalipsie: po apokalipsie apartheidu, po apokalipsie komunizmu, po apokalipsie kapitalizmu, po apokalipsie terroryzmu, po apokalipsie XXI w. opowiedziana przez aktorów teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl można zobaczyć jeszcze dziś i jutro w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich, wejście na spektakl od ulicy Głogowskiej, brama numer 10.

Późnym wieczorem – No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig ostatni performans Nástio Mosquito o godzinie 22.30 w Centrum Kultury Zamek.

Czy feminizmem możemy zwalczyć faszyzm? O 17:00 na placu Wolności Państwo kobiet. Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justyna Kurzawska – trzy aktywistki sprzeciwiające się niesprawiedliwościom społecznym – wspólnie z nami zastanowią się, w jakich dziedzinach, w jakim zakresie i w jakiej formie walka o prawa kobiet spotyka się z walką przeciwko innym formom uprzedmiotowienia, segregacji, niesprawiedliwości społecznej.

Dziś Generator Malta w parku z militarną historią w tle niesie pokój! Historyczkę sztuki i fotografa zafascynowała historia zbudowanego w czynie społecznym Parku Cytadela. Z rodzinnych wspomnień i zebranych fotografii stworzyli wystawę Park 1963-2019 , która dziś o godzinie 17:30 pojawi się w klatkach schodowych bloku numer 6 na Osiedlu pod Lipami.

Dzwonimy o pokój! O 19:00 Marta Jalowska zaprosi nas do wysłuchania Apelu do Pokoju Narodów Świata pod Dzwonem Pokoju. Monika Śron, która w 1986 roku, jako 11-latka wygłosiła apel do dorosłych, dziś, po 33 latach powtórzy przemówienie w zmodyfikowanej wersji. Ja – wtedy 11-letnie dziecko – naprawdę wierzyłam, że skoro czytam ten tekst przed wszystkimi ważnymi ludźmi, to wszystko się spełni – Mówi Monika Śron dla Gazety Wyborczej. Przeczytaj cały wywiad.

Marta Jalowska zdradza, że powstało siedem apeli, które łączy potrzeba konieczności wyrównywania szans i poczucia bezpieczeństwa: ekonomicznego, społecznego, wolności do wyrażania swoich poglądów i tożsamości, wezwanie do powstrzymania degradacji środowiska – przeczytaj więcej o projekcie Interwał Pokoju w artykule Anny Adamowicz dla Czasu Kultury.

Wyczekiwany finał warsztatów z donGURALesko, palestyńską grupą Stereo 48 i Karoliną Czarnecką już dzisiaj! Peace for Homework to wyjątkowa sytuacja, w której muzycy, tancerze, prowadzący warsztaty znajdą się na scenie razem z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów. Nie możemy doczekać się pokojowej energii. To właśnie na pomniku Armii Poznań zobaczymy na czym polega Generator Malta! Dziś, o godzinie 20:00 nie może Was zabraknąć!

W jakich miejscach Cytadeli odbędą się wydarzenia? Zobacz mapkę:

Gawęda w rytmie elektro. O 21:30 na placu Wolności zespół Polpo Motel zahipnotyzuje publiczność zimnofalowymi aranżacjami piosenek dziecięco-młodzieżowego zespołu Gawęda. Będzie psychodelia, mrok i esy floresy – zapowiadają artyści na facebookowym profilu. Wśród nich: Olga Mysłowska, śpiewaczka operowa, która na potrzeby repertuaru używa niskiego, nieoperowego głosu, klawiszowiec Daniel Pigoński, Paweł Lewoc – na gitarze oraz jak zapowiadają artyści: chórek byłych gawędowych dzieci.

DJ-ki za konsolą. O 23:00 muzykę na placu Wolności będą dla nas miksowały Olivia Radar, Monster DJ i DJ Mały Blancik. Dwie pierwsze to działaczki Oramics – początkowo platformy wspierającej kobiety, osoby nie-binarne oraz przedstawicieli społeczności queer, a obecnie agencji bookingowej. DJ Mały Blancik, miłośniczka płyt winylowych, porwie nas do tańca energetyzującą dawką oldschoolowej muzyki.

Uwaga: słuchawki będą wydawane w zastaw za dowód potwierdzający tożsamość niebędący dowodem osobistym.

Baw się w weekend razem z nami! Sprawdź rozkład jazdy na dziś.

Operetta! Żyjesz w Matrixie już jutro – zdradzamy najpiękniejsze utwory muzycznego finału

Mateusz Holak, Justyna Szafran, Emose Katarzyna Uhunmwangho, Andrzej Donarski, donGURALesko, Michał Kocurek i Marta Mazurek od kilku dni pracują intensywnie przed finałowym show tegorocznej edycji Malty. Jakie utwory dla nas przygotowują? Uchylamy rąbka tajemnicy.A gdyby tak połączyć pokolenia? Ponadczasowy utwór Andrew Lloyd Webera Memory z musicalu Koty doczekał się ponad 160 coverów, jedną z najbardziej rozpoznawalnych było wykonanie Céline Dion, w Polsce wykonała go między innymi Zdzisława Sośnicka. Jaką wersję zaprezentuje nam Marta Mazurek, jedna z filmowych syren Córek dancingu Agnieszki Smoczyńskiej? Romantyczna aria z operetki Franza Lehnara Usta Milczą, dusza śpiewa zostanie opatrzona dynamicznymi wokalizami Andrzeja Donarskiego i Emose Katarzyny Uhunmwangho.

Ukochane Tu jest mój dom zespołu Maanam w wykonaniu Mateusza Holaka poruszy nas, rozbawi i rozkołysze, a na zakończenie utwór Jacquesa Offenbacha w aranżacji Orkiestry Collegium F. Kankan zaśpiewamy i zatańczymy wszyscy razem! Znana wszystkim melodia to w rzeczywistości najsłynniejszy utwór operetki Orfeusz w piekle.

Bądźcie z nami 29 czerwca o godzinie 21:00. Koncert odbędzie się na rogu ulicy Skośnej i św. Marcina.

Jak dotrzeć na muzyczny finał Malty? Szukajcie wolontariuszy w okolicach Akademii Muzycznej na ul. św Marcin z plakatami Operetty, którzy wskażą miejsce koncertu! Zobacz mapkę: