Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

„Hańba
Galeria„Hańba", fot. Klaudyna Schubert

Taneczne solo, maltańska premiera i karaoke po raz drugi – zobacz relacje

Za nami głośna premiera Hańby w reżyserii Macieja Podstawnego. Festiwal Malta koprodukuje spektakl z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Zobacz zdjęcia z premiery:

Przejmujemy sceny, puby, korytarze i ulice! Ośmioro artystów zaproszonych do Poznania przez Nástio Mosquito wychodzi poza granice teatru. Sam Mosquito odegrał najlepsze karaoke na świecie: No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Dziś ostatni pokaz – tym razem w Centrum Kultury Zamek. Każdy pokaz różni się od poprzedniego. Jaki spektakl zobaczymy tym razem?

Lisbeth Gruwez w transowym solo performatywno-tanecznym It’s going to get worse and worse and worse, my friend zdemaskowała archetyp mówcy i ukazała eskalację przemocy.

Spektaklem-castingiem Szukając Romea w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak zamknęliśmy wczorajszy repertuar teatralny. Razem z artystami, amatorami i kulturystami poznawaliśmy nieznane dotąd oblicza szekspirowskiego Romea. Kolejny spektakl-premiera na placu Wolności w niedzielę – Dziś są moje urodziny w reż. Magdy Szpecht z udziałem Weroniki Pelczyńskiej.

Z własnej cielesnej obecności – Radouan Mriziga na Malcie

Ostatnim artystą z programu Idiomu, którego zobaczymy podczas festiwalu, jest Radouan Mriziga, tancerz i choreograf z Marakeszu. Studiował w szkole PARTS, założonej przez Anne Teresę de Keersmaeker. O godzinie 20:30 w Domu Studenckim Hanka zatańczy spektakl 55, z którym odbywa obecnie tournée po świecie. Artysta za pomocą ciała buduje fascynujące geometryczne przestrzenie.

– To przypomnienie, jak taniec może kształtować nasze otoczenie, czym jest ruch i jak można wykorzystać niebinarną znajomość tańca do tworzenia nowych wspólnych przestrzeni – artysta opowiada dla Malty o swoim projekcie 55.

Szykujemy się na Cytadelę! Pokój, feminizm i elektro – co nas czeka w piątek?

Zaczynamy ostatni weekend festiwalu! Dziś porozmawiamy o feminizmie; weźmiemy udział w Interwale Pokoju i najbardziej pokojowym show na Cytadeli, na koniec zatańczymy w rytm przebojów kultowego zespołu harcerskiego Gawęda w odsłonie Polpo Motel.

Hańba to historia o świecie po apokalipsie: po apokalipsie apartheidu, po apokalipsie komunizmu, po apokalipsie kapitalizmu, po apokalipsie terroryzmu, po apokalipsie XXI w. opowiedziana przez aktorów teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl można zobaczyć jeszcze dziś i jutro w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich, wejście na spektakl od ulicy Głogowskiej, brama numer 10.

Późnym wieczorem – No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig ostatni performans Nástio Mosquito o godzinie 22.30 w Centrum Kultury Zamek.

Czy feminizmem możemy zwalczyć faszyzm? O 17:00 na placu Wolności Państwo kobiet. Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk, Justyna Kurzawska – trzy aktywistki sprzeciwiające się niesprawiedliwościom społecznym – wspólnie z nami zastanowią się, w jakich dziedzinach, w jakim zakresie i w jakiej formie walka o prawa kobiet spotyka się z walką przeciwko innym formom uprzedmiotowienia, segregacji, niesprawiedliwości społecznej.

Dziś Generator Malta w parku z militarną historią w tle niesie pokój! Historyczkę sztuki i fotografa zafascynowała historia zbudowanego w czynie społecznym Parku Cytadela. Z rodzinnych wspomnień i zebranych fotografii stworzyli wystawę Park 1963-2019 , która dziś o godzinie 17:30 pojawi się w klatkach schodowych bloku numer 6 na Osiedlu pod Lipami.

Dzwonimy o pokój! O 19:00 Marta Jalowska zaprosi nas do wysłuchania Apelu do Pokoju Narodów Świata pod Dzwonem Pokoju. Monika Śron, która w 1986 roku, jako 11-latka wygłosiła apel do dorosłych, dziś, po 33 latach powtórzy przemówienie w zmodyfikowanej wersji. Ja – wtedy 11-letnie dziecko – naprawdę wierzyłam, że skoro czytam ten tekst przed wszystkimi ważnymi ludźmi, to wszystko się spełni – Mówi Monika Śron dla Gazety Wyborczej. Przeczytaj cały wywiad.

Marta Jalowska zdradza, że powstało siedem apeli, które łączy potrzeba konieczności wyrównywania szans i poczucia bezpieczeństwa: ekonomicznego, społecznego, wolności do wyrażania swoich poglądów i tożsamości, wezwanie do powstrzymania degradacji środowiska – przeczytaj więcej o projekcie Interwał Pokoju w artykule Anny Adamowicz dla Czasu Kultury.

Wyczekiwany finał warsztatów z donGURALesko, palestyńską grupą Stereo 48 i Karoliną Czarnecką już dzisiaj! Peace for Homework to wyjątkowa sytuacja, w której muzycy, tancerze, prowadzący warsztaty znajdą się na scenie razem z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów. Nie możemy doczekać się pokojowej energii. To właśnie na pomniku Armii Poznań zobaczymy na czym polega Generator Malta! Dziś, o godzinie 20:00 nie może Was zabraknąć!

W jakich miejscach Cytadeli odbędą się wydarzenia? Zobacz mapkę:

Gawęda w rytmie elektro. O 21:30 na placu Wolności zespół Polpo Motel zahipnotyzuje publiczność zimnofalowymi aranżacjami piosenek dziecięco-młodzieżowego zespołu Gawęda. Będzie psychodelia, mrok i esy floresy – zapowiadają artyści na facebookowym profilu. Wśród nich: Olga Mysłowska, śpiewaczka operowa, która na potrzeby repertuaru używa niskiego, nieoperowego głosu, klawiszowiec Daniel Pigoński, Paweł Lewoc – na gitarze oraz jak zapowiadają artyści: chórek byłych gawędowych dzieci.

DJ-ki za konsolą. O 23:00 muzykę na placu Wolności będą dla nas miksowały Olivia Radar, Monster DJ i DJ Mały Blancik. Dwie pierwsze to działaczki Oramics – początkowo platformy wspierającej kobiety, osoby nie-binarne oraz przedstawicieli społeczności queer, a obecnie agencji bookingowej. DJ Mały Blancik, miłośniczka płyt winylowych, porwie nas do tańca energetyzującą dawką oldschoolowej muzyki.

Uwaga: słuchawki będą wydawane w zastaw za dowód potwierdzający tożsamość niebędący dowodem osobistym.

Baw się w weekend razem z nami! Sprawdź rozkład jazdy na dziś.

Operetta! Żyjesz w Matrixie już jutro – zdradzamy najpiękniejsze utwory muzycznego finału

Mateusz Holak, Justyna Szafran, Emose Katarzyna Uhunmwangho, Andrzej Donarski, donGURALesko, Michał Kocurek i Marta Mazurek od kilku dni pracują intensywnie przed finałowym show tegorocznej edycji Malty. Jakie utwory dla nas przygotowują? Uchylamy rąbka tajemnicy.



A gdyby tak połączyć pokolenia? Ponadczasowy utwór Andrew Lloyd Webera Memory z musicalu Koty doczekał się ponad 160 coverów, jedną z najbardziej rozpoznawalnych było wykonanie Céline Dion, w Polsce wykonała go między innymi Zdzisława Sośnicka. Jaką wersję zaprezentuje nam Marta Mazurek, jedna z filmowych syren Córek dancingu Agnieszki Smoczyńskiej? Romantyczna aria z operetki Franza Lehnara Usta Milczą, dusza śpiewa zostanie opatrzona dynamicznymi wokalizami Andrzeja Donarskiego i Emose Katarzyny Uhunmwangho.

Ukochane Tu jest mój dom zespołu Maanam w wykonaniu Mateusza Holaka poruszy nas, rozbawi i rozkołysze, a na zakończenie utwór Jacquesa Offenbacha w aranżacji Orkiestry Collegium F. Kankan zaśpiewamy i zatańczymy wszyscy razem! Znana wszystkim melodia to w rzeczywistości najsłynniejszy utwór operetki Orfeusz w piekle.

Bądźcie z nami 29 czerwca o godzinie 21:00. Koncert odbędzie się na rogu ulicy Skośnej i św. Marcina.

Jak dotrzeć na muzyczny finał Malty? Szukajcie wolontariuszy w okolicach Akademii Muzycznej na ul. św Marcin z plakatami Operetty, którzy wskażą miejsce koncertu! Zobacz mapkę: