
Performans w środku miasta, koncert na placu Wolności – jesteśmy w połowie festiwalu
O kolonializmie i życiu wykluczanych migrantów przypomniała nam wczoraj brazylijska artystka Priscila Rezende. Otoczona drutem kolczastym, na tle łodzi, czerwonych i białych róż, dała wyraz tragedii współczesnych wędrujących. Czas trwania Nau Frágil był zależny od działań publiczności – Rezende otoczona drutem kolczastym oczekiwała reakcji przechodniów. Podchodzącym podawała róże, będące elementem instalacji wewnątrz kolczastej pułapki. Po 2,5 godzinie jedna z przechodzących kobiet zdjęła drut i ocaliła artystkę.
– Pokój jest jak pokrzywa! – tak o swoim projekcie mówią twórcy pochodzący z trzech różnych środowisk: School of Form, Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”, Wydziału Biologii UAM. Specjalnie na festiwal Malta stworzyli bioinstalację Pokrzywa, którą od wczoraj możecie oglądać w samym centrum plenerowego domu kultury na placu Wolności.
Wieczorem koncert Sztyletów! Po 7 latach muzycy powrócili z koncertem Plugawe oko poety. Tym razem poświęcając ten czas pamięci wybitnego kompozytora Krzysztofa „Wikiego” Nowikowa – jednego z założycieli projektu Sztylety. Justyna Szafran, Cezary Studniak, Marcin Ożog, w repertuarze teksty wyklętych poetów: Bukowskiego, Ginsberga czy Pasoliniego.
Na stadionie Szyca powstanie Sanatorium dla wszystkich istot tam żyjących
Na uczestników i uczestniczki czeka spacer performatywny i przyglądanie się żyjącym tam istotom z Anną Siekierską. Na opuszczonym stadionie Szyca powstanie miejsce, w którym roślinność będzie rozwijała się przy niewielkiej ingerencji człowieka. Dawny obiekt sportowy, wyjęty spod rządów deweloperów, aktywistek i urzędników, stanie się dziełem sztuki. Po spacerze artystka zaprosi do dyskusji o przyrodzie w mieście, będzie to również analiza wyników badań przeprowadzonych wspólnie podczas spaceru. Zapraszamy o godzinie 18:00.
Zobacz, co może Cię spotkać w Sanatorium:
Uzupełnieniem performansu badawczego będą dwa wydarzenia: o godzinie 16:00 zapraszamy na Projekt HD Live Nature Streaming. Będzie to próba zbadania zjawiska utraty relacji człowieka z przyrodą. O godzinie 19:00, podczas dyskusji, artyści, aktywistki, kuratorzy podejmą tematy związane ze współczesnym rozumieniem pojęcia „natury”.
W środku tygodnia zarezerwuj czas na Maltę!
Dzisiaj spójrzmy w przyszłość podczas dyskusji i performansu razem z rozmówcami Forum oraz Pawilonem. W Dragonie szalona sesja karaoke z kuratorem programu zagranicznego Nástio Mosquito, w Centrum Kultury Zamek – taneczne solo o niebezpiecznej sile przemówień belgijskiego duetu Voetvolk. Ubierzcie kapelusze, zabierzcie ze sobą dużo wody i wpadnijcie na Maltę!
Spotkanie w ramach Forum poprzedzi czytanie performatywne Jacka Jabrzyka. Neuromancer – cyberpunkowa powieść Williama Gibsona z 1984 r., klasyka literatury science fiction, stanie się pretekstem do opowiedzenia o współczesnym świecie. Po czytaniu, gen. Jarosław Stróżyk, Łukasz Kamieński i Agata Kaźmierska opowiedzą o Wojnach przyszłości. Natura wojen, konfliktów i sporów między państwami zmieniała się przez wieki, wpływając na ład i porządek międzynarodowy. Jak wyglądają i jak mogą wyglądać wojny w XXI wieku? Zaczynamy o 17:00 na placu Wolności. Transmisję można oglądać na festiwalowym Facebooku.
W tym samym czasie Pokrzywa w 5 smakach. Zapraszamy do poznania receptur na pięć dań z pokrzywą jako królową smaków. Przystawka, zupa, danie główne, deser i napój to zaledwie wstęp do oprowadzania kuratorskiego po wystawie Pokrzywa.
W Centrum Kultury Zamek o godzinie 20:30 It’s going to get worse and worse and worse, my friend. Członkowie duetu Voetvolk, czyli Lisbeth Gruwez i Maarten Van Cauwenberghe, opowiedzą poprzez taniec o sile przemówień, które mogą być potężną bronią. Taniec łączy się tu z fragmentami nagrania ultrakonserwatywnego amerykańskiego ewangelisty Jimmy’ego Swaggarta. Belgijska tancerka Lisbeth Gruwez współpracowała z m.in. Janem Fabre, Needcompany, Janem Lauwersem, Grace Ellen Barkey, czy Sidi Larbi Cherkaoui. Artystka wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Spektakl można zobaczyć również jutro, bilety są nadal dostępne.
– Mam coś, czym mogę się podzielić. Mam piosenki i z nimi najlepszy występ karaoke na świecie. Cóż…, miałbym, gdyby było to prawdziwe karaoke i gdybym faktycznie znał słowa piosenek – mówi Nástio Mosquito i zaprasza na najbardziej niepowtarzalną sesję karaoke połączoną z wizualizacjami stworzonymi z wizerunków poznańskiej publiczności. Wprost z otwarcia tegorocznego Biennale w Wenecji na sceny Centrum Kultury Zamek, Klubu pod Minogą i Dragona – No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig to intensywna i energetyczna relacja z widzem i najlepsza sesja karaoke w jednym!
Na koniec dnia, po raz pierwszy na Malcie, swój program zaprezentuje Pawilon, czyli poznańska przestrzeń poświęcona sztukom performatywnym i wizualnym, muzyce eksperymentalnej oraz działaniom edukacyjnym. O 21:30 na placu Wolności premierowo Manifesty przyszłości: 2001 – performans oparty na muzyce (live) i wizualnym doświadczeniu. To efekt spotkania dwóch pokoleń, dla których XX w. jest wyłącznie historią. Zwróceni ku przyszłości performerzy i performerki wspólnie zamanifestują własną wizję kształtującej się już teraz rzeczywistości jutra. Po występie seans filmu Virus Tropical (reż. Santiago Caicedo). W programie Pawilonu również dyskusja Jak stworzyć jutro?, którą 30 czerwca na placu Wolności poprowadzi Edwin Bendyk.
Cały program na szósty dzień festiwalu przeczytasz tutaj.
Opowiadanie ciałem: Vogue Polska o grupie Stereo 48
– Grupa Stereo 48 łączy breakdance, hip-hop, beatboxing i tradycyjny bliskowschodni taniec dabke, w którym nogi i ramiona pracują tak samo intensywnie jak w breakdance, no i nieustannie się rozwija. 28 czerwca – w ramach Malta Festival w Poznaniu – Amir, Vertex i Hamza połączą siły z aktorką i piosenkarką Karoliną Czarnecką oraz raperem donGURALesko – o grupie Stereo 48 oraz koncercie Peace for Homework, czyli show o tym, jak twórczo można zmieniać świat, opowiada Mike Urbaniak dla Vogue Polska. Przeczytaj więcej!
Trwają próby do premiery teatralnej Hańby
W hali Międzynarodowych Targów Poznańskich od wczoraj trwają próby przed jutrzejszą premierą teatralną Hańby w reżyserii Maciej Podstawnego. Spektakl jest koprodukcją festiwalu Malta i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Hańba dzieje się w świecie po apokalipsie: po apokalipsie apartheidu, po apokalipsie komunizmu, po apokalipsie kapitalizmu, po apokalipsie terroryzmu, po apokalipsie XXI w. W świecie Mad Maxa, maksimum i pomieszania. W kraju wojennym, poza dobrem i złem, w którym upadły klasyczne podziały, nie ma państwa, autorytetów ani ochraniających ludzi instytucji.
Premiera w kieleckim teatrze 7 września.