Generator Malta jest częścią Malta Festival Poznań – od 2013 roku w jego ramach tworzony jest program poświęcony sztuce zaangażowanej, lokalnym społecznościom i praktykom artystyczno-społecznym. W tym roku, w przestrzeni zarówno placu Wolności, jak i całego Poznania – na Naramowicach, Wildzie, Grunwaldzie, Cytadeli – odbędzie się ponad 60 wydarzeń przygotowanych przez 200 artystek i artystów z Polski, Europy, Palestyny czy Egiptu.
2 czerwca Zofia Nierodzińska, Zastępczyni Dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał, opublikowała na prywatnym profilu Facebook post, w którym skomentowała trzy z kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Generatora Malta. Chcemy sprostować zawarte w nim informacje:
Widząc program tegorocznego GENERATOR MALTA najpierw ogarnęło mnie zaskoczenie, że conajmniej trzy wydarzenia (warsztaty ArmyofLove, praca z archiwum Jasminy Metwaly oraz Współczytnik) są jakby kopiuj wklej wzięte z programu Galerii Arsenał, a konkretnie z zeszłorocznych Warsztatówzrewolucji współtworzonych razem z Teatrem 8 Dnia (…). Proszę tylko drogie koleżanki, z czystej przyzwoitości, o nadanie własnych tytułów do wydarzeń, nie kopiowanie opisów bezpośrednio ze strony Arsenału (patrz: Współczytnik Czasu Kultury) oraz zadbanie o przypisy (jeśli format nie jest przez Was rozwijany to gdzie powstał i kto go wymyślił).
1. Conajmniej trzy wydarzenia (warsztaty #ArmyofLove, praca z archiwum Jasminy Metwaly oraz Współczytnik) są jakby kopiuj wklej wzięte z programu Galerii Arsenał.
W tegorocznym programie Generatora Malta, tak jak w ubiegłorocznym programie „68 Warsztaty z rewolucji”, znajdzie się kolektyw Army of Love, jednak z innymi działaniami – performansem „Rekrutacja” oraz filmem „Army of Love”. Podczas festiwalu, grupa podzieli się praktykami miłosnymi, które prezentowała już w wielu miastach i państwach, także rok temu w Poznaniu. Naszym zdaniem nie powinno to oznaczać, że żadna poznańska instytucja nie może już nigdy zapraszać Army of Love do współpracy. Szczególnie, że zagadnienia jakimi zajmuje się ta grupa – rozpowszechnianie miłości, szacunku, czułości, opieki wśród wszystkich, którzy jej potrzebują – są społecznie niezwykle ważne, a debata na ich temat mało powszechna.
Nawet jeśli nie jest to kuratorskim obowiązkiem (pytanie o możliwość zaproszenia do działań artystek_ów współpracujących wcześniej z innymi instytucjami w danym mieście), to zrobiłyśmy to w styczniu 2019 roku – konsultując pomysł zaproszenia Army of Love do programu Generatora z Zofią Nierodzińską, która jako pierwsza zaprosiła tę grupę do Poznania.
Taka sama sytuacja dotyczy zarzutu o skopiowanie wydarzenia Jasminy Metwaly. Film tej artystki oraz Philipa Rizka pokazywałyśmy po raz pierwszy w 2017 roku, w ramach programu Generatora Malta współkuratorowanego przez Zofię Nierodzińską i na jej zaproszenie. Rok później podczas „Warsztatów z rewolucji” twórczyni pokazała swoje prace wideo oraz performance „6 lessons with Alaa”. W tym roku na festiwalu Malta, wspólnie z Salmą Said zorganizują warsztaty filmowe „Film of Resistance”, filmową grę miejską „Play of Resistance” oraz przeprowadzą rozmowę „Czym jest archiwum 858?”. Żadne z działań, które Jasmina Metwaly zaprezentuje w ramach Generatora Malta nie wydarzyło się podczas „Warsztatów z rewolucji”. Znów pojawia się pytanie: skoro jakaś instytucja lub osoba kuratorująca zaprosiła do współtworzenia wydarzenia artystę, bądź artystkę, oznacza to, że żadna inna nie może już tego powtórzyć, choć twórca ten prezentuje inne działania?
Uważamy, że prezentowanie prac artystek i artystów zaangażowanych społecznie, choć w obu przypadkach w różnych formatach i dla różnej publiczności, powinno być naszą wspólną sprawą. Takie działania w żaden sposób nie są zawłaszczeniem, plagiatem ani kradzieżą własności intelektualnej. To artyści powinni móc decydować o tym, z kim i w jakim wymiarze współpracują.
2. Proszę tylko drogie koleżanki, z czystej przyzwoitości, o nadanie własnych tytułów do wydarzeń, nie kopiowanie opisów bezpośrednio ze strony Arsenału.
Zarówno wydarzenie, które przeprowadzi podczas festiwalu Malta Army of Love, jak i wydarzenia współorganizowane przez Jasminę Metwaly, mają inne tytuły i inne opisy niż te znajdujące się na wspomnianej stronie Arsenału. W ramach „Warsztatów z rewolucji” odbyły się „Warsztaty z The Army of Love”. Podczas festiwalu Malta kolektyw przedstawi performance „Rekrutacja”, a także zaprezentuje film „Army of Love” w reżyserii Ingo Niermanna i Alexy Karolinski.
Podobieństwo zauważyć można w opisie działalności kolektywu Army of Love, jednak wynika ono z posługiwania się tym samym anglojęzycznym tekstem źródłowym znajdującym się na stronie internetowej grupy (po konsultacji i za zgodą Army of Love).
Army of Love tworzą osoby, które dzielą się miłością – obejmującą różnorodne formy opieki, pragnienia, seksu i szacunku – z wszystkimi, którzy jej potrzebują. (www.malta-festival.pl)
Praktycy Armii dążą do zaoferowania wszechogarniającej miłości — obejmującej różnorodne formy opieki, pragnienia, seksu i szacunku — wszystkim tym, którzy(-re) jej potrzebują. (www.68warsztatyzrewolucji.pl)
Its practitioners, the Army of Love, offer all-encompassing sensual love—care, desire, sex, and respect—to all those who need it. (www.thearmyoflove.net)
3. Proszę tylko drogie koleżanki, z czystej przyzwoitości, o nadanie własnych tytułów do wydarzeń, nie kopiowanie opisów bezpośrednio ze strony Arsenału (patrz: Współczytnik Czasu Kultury) oraz zadbanie o przypisy (jeśli format nie jest przez Was rozwijany to gdzie powstał i kto go wymyślił).
„Współczytnik: Geografia Empatii” jest wydarzeniem, które zostało zaproponowane nam przez „Czas Kultury” w ramach partnerstwa między redakcją a festiwalem. Opis wydarzenia, tytuł, fotografie i kredyty otrzymaliśmy od redaktora naczelnego „Czasu Kultury” prof. Waldemara Kuligowskiego, dlatego też wszelkie nieporozumienia dotyczące autorstwa powinny zostać wyjaśnione bezpośrednio między „Czasem Kultury” a Arsenałem. Komentarz prof. Waldemara Kuligowskiego dotyczący tej sprawy, pod postem Zofii Nierodzińskiej brzmi: Kuratorki Malty nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za obecność Współczytnika w programie festiwalu. Była to propozycja redakcji Czasu Kultury – Waldemar Kuligowski.
Przed publikacją posta przez Zofię Nierodzińską opowiedziałyśmy, jak „Współczytnik” znalazł się w programie Generatora w wymianie wiadomości sms oraz w rozmowie telefonicznej. Zaproponowałyśmy również spotkanie z „Czasem Kultury” i wyjaśnienie niepokojącej, także nas, sprawy. Mimo to, Zofia Nierodzińska opublikowała wiadomość, która sugeruje niewiedzę w tym zakresie.
Chcemy podkreślić, że jako kuratorki Generatora Malta zgadzamy się ze wspomnianymi przez Wicedyrektorę Galerii Miejskiej Arsenał, dobrymi praktykami, a także zapewnić, że z nich korzystamy.
Budując wspólnie społeczno-artystyczny program Festiwalu Malta od 4 lat, wspieramy działania oddolne, oddajemy głos młodym mieszkańcom i mieszkankom naszego miasta oraz pracujemy z wieloma artyst(k)ami, którzy tworzą sztukę społecznie odpowiedzialną i aktywist(k)ami, którzy angażują się w działania propokojowe.
Zapraszamy do lektury tegorocznego programu Generatora Malta Get Ready for Peace równie serdecznie, jak do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych proponowanych przez inne poznańskie instytucje i organizacje.
Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska
kuratorki Generatora Malta