Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Pierwsza edycja festiwalu „Śleboda/Danutka" odbędzie się w dniach 19-24 lutego w Teatrze Starym w Lublinie. Głównym celem wydarzenia jest przypomnienie dorobku aktorki poprzez filmy i spektakle, w których grałach. Przez pięć festiwalowych dni zaprezentowane zostaną spektakle Teatru Telewizji z udziałem Szaflarskiej − m.in. „Damy i huzary" w reż. Olgi Lipińskiej, „Tango" w reż. Macieja Englerta, a także filmy − m.in. „Zakazane piosenki" reż. Leonarda Buczkowskiego, „Ile waży koń trojański" w reż. Juliusza Machulskiego, „Żółty szalik" w reż. Janusza Morgensterna, trzy odcinki serialu „Samochodzik i Templariusze" w reż. Huberta Drapelli.

Dyrektorem programowym festiwalu został Michał Merczyński, który tak pisze o idei tego wydarzenia − Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w jej przekonaniu. A także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór. Danutka mówiła, że najważniejsza w życiu jest ŚLEBODA czyli WOLNOŚĆ.

W programie festiwalu „Śleboda/Danutka" poza projekcjami filmów i spektakli znajduje się również inaugurujący koncert, który zagra zespół Dolina Popradu z miejscowości Kosarzyska, skąd pochodziła Szaflarska i z udziałem aktorów teatru TR Warszawa, gdzie grała. Publiczność będzie miała również okazję wziąć udział w cafe-chantant, czyli wieczorze wspólnego śpiewania piosenek, a także spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie „Msza za Miasto Arras” z wybitną rolą Janusza Gajosa.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej Teatru Starego w Lublinie. Bilety na poszczególne wydarzenia są już w sprzedaży.