Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

budowanie sceny festiwalu Malta / fot. Maciej Zakrzewski
Galeriabudowanie sceny festiwalu Malta / fot. Maciej Zakrzewski

W poniedziałek ruszyła budowa centrum festiwalowego na placu Wolności, do startu Malty pozostały 3 dni! Co w plenerowym domu kultury? Od rana Strefa frajdy dla najmłodszych i rozgrzewki dla ciała i duszy – niezależnie od wieku! W ciągu dnia rozmowy i spotkania z artystami, filozofkami, pisarzami czy aktywistkami. Wieczorem koncerty, spektakle, filmy i nocne silent disco! Na placu czynna będzie otwarta galeria sztuki dla działań Generatora Malta. Nie zabraknie cienia i zielonych przestrzeni do wypoczynku!

Festiwalową architekturę placu Wolności po raz kolejny zaprojektowało Atelier Starzak Strebicki. Co nowego w maltańskim miasteczku? W samym środku miasta, w myśl hasła grounding & earthing, kontakt z ziemią zostanie maksymalnie przybliżony. Na płaskim terenie placu Wolności powstaną zielone pagórki. W strefie chillu − hamaki, zielone poduchy, trawa, a także specjalna roślinna architektura jango.

Dzień na placu Wolności rozpoczynać się będzie rozgrzewkami, w programie: joga, tai chi, vouging, muay thai (tajski boks) oraz ori-tahiti (styl tańca z Tahiti, wyspy Polinezji Francuskiej), a także propozycje dla najmłodszych: aerobik w stylu Jane Fondy i acro joga. Od rana działać będzie baza zabaw dla dzieci − Strefa frajdy.

W ciągu dnia na placu Wolności sztuka na każdym kroku! Pomiędzy godziną 11:00 a 21:00 będzie można zobaczyć plenerowe wystawy Generatora Malta: Archive of Resistance – społeczne archiwum dokumentujące rewolucję egipską w 2011 roku; Instytut Obalania Wojen i Rozbrojenia Kultury im. Józefa Rotblata Jarosława Kozakiewicza i Krzysztofa Wodiczko czy bioinstalację Pokrzywa stworzoną przez studentów School of Form, Wydziału Biologii UAM oraz Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”. Ponadto na placu liczne akcje performatywne, interwencje artystyczne i warsztaty – zarówno w ramach Generatora, jak i Idiomu.

W programie pobudki intelektualne. Codziennie o 17:00 na głównej scenie spotkania w ramach Forum, czyli rozmowy z pisarkami, filozofami, politolożkami, działaczami. Już 21 czerwca, pierwszego dnia festiwalu, Ostatni dzwonek, czyli dyskusje o edukacji. O godzinie 14:00 finał i jednocześnie największe spotkanie w ramach Narad Obywatelskich o Edukacji – tym razem rozmowy toczyć się będą przy 25 stolikach. O 16:00 na pokaz fizyczno-chemiczny, czyli 45 minut z naukami ścisłymi, zaproszą licealiści z grupy 200 Bez Bólu. O proteście z wykrzyknikiem, polskim systemie edukacji, roli nauczyciela porozmawiają legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie podczas spotkania w ramach Forum o godzinie 17:00. Gośćmi będą: Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska, 200 bez bólu. Spotkania transmitowane będą także na Facebooku Festiwalu Malta.

Wieczorami na scenie spektakle młodych twórców polskiego teatru – Kalifornia nieśmiertelni, Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi, Szukając Romea oraz Dziś są moje urodziny; koncerty – Kuba Więcek Trio, Polpo Motel gra Gawędę, Cinemaximiliaan oraz wyjątkowy koncert zespołu Sztylety dedykowany pamięci Krzysztofa „Wiki” Nowikowa. Specjalny program pod hasłem Manifesty przyszłości przygotował poznański Pawilon. Na zakończenie dnia – silent disco oraz plenerowe kino.

Na placu także kawiarnia, bar oraz strefa gastro: kanapki, frytki, churrosy, naleśniki, burgery i lody. Na słodko, wegetariańsko i z mięsem − dla każdego smaczne przekąski.

Zobacz, jak wygląda Malta! Prezentujemy festiwalowe gadżety

W tegorocznej kolekcji: koszulki, torby, plecaki i nerki z metką Malta Festival Poznań. Hasło Generatora Malta „Get Ready for Peace” znalazło się na festiwalowych koszulkach i płóciennych torbach. Plecaki i nerki uszyła dla nas Kuluza z materiałów od Dekomy – w wielu kombinacjach kolorów tegorocznej identyfikacji.

Wszystkie gadżety będzie można kupić od pierwszego dnia festiwalu w punkcie info na placu Wolności oraz w pozostałych festiwalowych lokalizacjach: Hotelu Altus, Centrum Kultury Zamek i Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Malta w aplikacji Going

Festiwalowe wydarzenia, bilety i bezpłatne wejściówki w jednym miejscu! W tym roku po raz pierwszy cały program Malty dostępny jest w aplikacji Going.

Aplikacja Going dostępna jest zarówno na Android, iOS i Windows Phone. Specjalną sekcję festiwalu najłatwiej znaleźć wybierając wśród miast Poznań. Poza szybkim i prostym dostępem do programu, w aplikacji można stworzyć swój własny festiwalowy kalendarz poprzez zapisywanie najciekawszych wydarzeń, udostępniać swoje plany znajomym, a także kupować i przechowywać bilety czy bezpłatne wejściówki.

Kalendarz z naszymi wydarzeniami znajduje się również na stronie internetowej Going.

Media o Malcie: „Vogue” i „Gazeta Wyborcza” polecają festiwalowe wydarzenia

5 spektakli, które warto zobaczyć na Malta Festival Poznań 2019 – spójrz, jakie wydarzenia teatralne poleca Mike Urbaniak na łamach internetowego wydania „Vogue”.

W drukowanym numerze „Vogue”, który od tego roku jest patronem medialnym festiwalu, Paweł Soszyński zapowiada 29. edycję Malty: – Nie dostajemy więc teatralnego the best of, nie oglądamy spektakli, które obowiązkowo pojawiają się na innych festiwalach, a otrzymujemy subiektywny i skomponowany w nieoczywisty sposób przegląd bardzo różnych projektów. To festiwal odkryć, dalece wychodzący poza granice mainstreamu. Malta często gości artystów nieznanych, poszukujących, rokujących. Nie boi się zestawień karkołomnych, gdzie maleńkie niskobudżetowe projekty sąsiadują z widowiskami tuzów światowego teatru. Czy w Polsce jesteśmy w stanie stawić czoła poważniejszym problemom niż Matka Boska z aureolą z tęczy?

Must see maltańskich wydarzeń także w „Gazecie Wyborczej”. Sprawdź, które wydarzenia szczególnie zaciekawiły Martę Kaźmierską: – Tegoroczny festiwal Malta rozpocznie akrobatyczny spektakl. Wielkie otwarcie – na trasie od placu Wolności do placu Mickiewicza należeć będzie do francuskiego zespołu Transe Express. 21 czerwca o godz. 19 przez centrum przejdą górujące nad tłumem śpiewaczki, akrobaci, tancerze i muzycy grający na bębnach. To będzie początek 29. edycji Malta Festival Poznań, która potrwa do 30 czerwca. zobacz, które wydarzenia poleca „Gazeta Wyborcza”.