Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Jeden z rysunków z książki Beaty Sosnowskiej „Pytam: Dlaczego?”
GaleriaJeden z rysunków z książki Beaty Sosnowskiej „Pytam: Dlaczego?”

Beata Sosnowska podczas festiwalu Malta w ramach wydarzenia Generatora Malta „Dlaczego? Rysowanie za opowiadanie” pytała widzów „dlaczego?”, a następnie rysowała odpowiedzi.

Z tych rysunków, pytań i odpowiedzi powstała książeczka „Pytam: Dlaczego?”. Premiera papierowa odbędzie się na Warsaw Independent Bookfair 2019.

„Album „Pytam: Dlaczego?" powstał w oparciu o projekt „Dlaczego. Rysowanie za opowiadanie", który przeprowadziłam w trakcie Generatora Malta w ramach Malta Festival Poznań. Tematen Generatora była sztuka jako narzędzie pokoju. Ideę swojego działania oprarłam na przekonaniu, że dopóki zadajemy pytania, szukamy odpowiedzi, słuchamy siebie nawzajem, to istnieje dialog, który stanowi gwarancję pokoju. Przez trzy dni dorośli i dzieci losowali pytania, które zadawałam im ja. Odpowiadali na nie, po czym zadawali swoje pytania kolejnym uczestnikom z następnego dnia. Ponieważ zależało mi na jak najbardziej osobistym dialogu, rysowałam moim rozmówcom portrety wpisując ich pytanie. Umieszczałam je następnie na ściance stanowiska. Wraz z przybywającymi portretami, niezależnie od imiennych uczestników, przybywało anonimowych odpowiedzi dopisywanych do wiszących portretów.

Nie ma złych pytań, są tylko różnorodne odpowiedzi. Można się z nimi zgadzać lub nie. Odkryć w nich coś dla siebie, być nimi zaskoczonym lub poczuć rozczarowanie. Lecz to, że nie spełniają naszych oczekiwań bądź nie znamy odpowiedzi, nie oznacza, że są niewłaściwe. W takiej sytuacji dobrze jest poszukać odpowiedzi w sobie lub zastanowić się nad nimi głębiej. I taką rolę, mam nadzieję, spełni ten album”.