Nástio Mosquito, twórca Idiomu „Armia jednostki / Army of the Individual”, pokaże na Malcie dwa premierowe projekty – audiowizualny happening inspirowany momentem narodzin oraz najlepszą sesję karaoke świata. Do Poznania zaprosił artystów z rozmaitych kulturowych i społecznych kontekstów. Jego twórczość będzie prezentowana w Polsce po raz pierwszy.
Nástio Mosquito to jeden z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych twórców pokolenia 30-latków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Tworzy zarówno projekty wideo, instalacje audiowizualne, jak i stand-upy, happeningi, zaangażowane politycznie performanse, w których wykorzystuje różne media – muzykę, obraz, tekst. „Bądź uważny” – mówi do nas w swoim tekście kuratorskim.
Mosquito wciąga odbiorców swojej sztuki w intensywną wizualnie i językowo narrację. Miesza popkulturę, powierzchowność i absurdalny żart z refleksją nad konfliktami i realnymi zagrożeniami współczesnego świata. Wśród podejmowanych przez niego tematów są tożsamość, przemoc i kolonializm. Artysta zadaje niewygodne pytania, prowokuje, docieka – w tekście kuratorskim pyta: „Za co jesteś w stanie umrzeć?”.
Urodził się w 1981 roku w Angoli, kwestie kolonialnych doświadczeń jego kraju i wojny, która trwała tam przez dekady są mu bliskie, choć od wielu lat mieszka w Europie. Swoją twórczość wystawiał m.in. w Tate Modern w Londynie, MoMA w Nowym Jorku, a także w muzeach, teatrach i na festiwalach w Belgii, Francji, Niemczech i Portugalii. Współpracuje również z instytucjami w Luandzie. Jego prace będzie można zobaczyć na tegorocznym Biennale w Wenecji.
Pokój, który jest wojną. Wojna, która jest pokojem
Idiom „Armia jednostki” – temat przewodni Malty – wyrasta z przekonania, że konflikt jest siłą wyznaczającą dynamikę naszego życia. Dlatego w tegorocznym programie z różnych perspektyw będziemy przyglądać się splotowi wojny i pokoju. Nástio Mosquito interesuje wojna ucywilizowana, oswojona, wpisana w codzienność. Wojna w obrazie, w słowie, a także w ciele – wytrenowanym przez wojnę, zaangażowanym w nią, próbującym wyzwolić się z dyscypliny i dynamiki przemocy.
„Wojna i pokój – nie da się ich pomyśleć osobno. Wojna jest elementem naszej codzienności, w niektórych krajach trwa już tak długo, że ludzie zapomnieli, jak może wyglądać pokój. Mimo to historycy i filozofowie dowodzą, że żyjemy w najbardziej pokojowym okresie historii ludzkości. Na styku sprzecznych komunikatów wyłaniają się pytania: kto wyznacza granice między konfliktem a pokojem? Gdzie toczy się wojna?” – pytają Kasia Tórz i Dorota Semenowicz z działu programowego festiwalu.
Odpowiedzią kuratora na te wątpliwości jest właśnie „Armia jednostki”, która z jednej strony sygnalizuje potrzebę uporządkowania rzeczywistości i zdyscyplinowania, a z drugiej – konieczność ekspresji indywidualizmu i kreatywności. Podczas festiwalu Nástio Mosquito przedstawi dwa premierowe projekty. Audiowizualny happening inspirowany dokumentacją momentu narodzin człowieka, którego pokaz 22 czerwca wieczorem oficjalnie rozpocznie Idiom.
„No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.Us” to natomiast ironiczna gra z formatem karaoke oraz intensywna i energetyczna relacja z widzem. Mosquito nazywa swój projekt „najlepszą sesją karaoke świata”, na którą zaprosi do m.in. Centrum Kultury Zamek oraz do poznańskich klubów.
Poznaj „Armię jednostki”
Nástio Mosquito zaprosił do wspólnego stworzenia programu artystów z rozmaitych części świata, odmiennych kontekstów kulturowych i społecznych. Każdy z nich jest członkiem tytułowej „Armii jednostki”.
Wszyscy zaproszeni artyści po raz pierwszy pokażą swoje działania w Polsce. Benjamin Abras wspólnie z poznaniakami i poznaniankami chce zmierzyć się z tematem doświadczenia wielokulturowości przez formę tanecznych warsztatów. W bezpośredni dialog z publicznością pragnie wejść także Priscila Rezende, tworząc performatywną interwencję miejską. Alice Joana Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouan Mriziga zaprezentują spektakle taneczne, a Vic Pereiro – immersyjną instalację audiowizualną. Bezpośrednio z tematem Idiomu „Armia jednostki” zmierzy się Kelly Schacht, która zaskoczy widzów działaniami performatywnymi site specific inspirowanymi tym hasłem. W programie filmowym: wybrane produkcje platformy Geração 80 skupiającej młodych angolskich filmowców oraz pokaz filmów Li Rana, wschodzącej gwiazdy sztuki chińskiej.
Oto nasza Armia Jednostki.
Grupa kreatywnych ludzi z wszystkich stron świata, pragnących, aby ich wartość znalazła przełożenie na życie tych, którzy odważą się wyciągnąć dłoń i dotknąć. (...)
Przychodzimy, by służyć.
tekst kuratorski, Nástio Mosquito