Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

fot. Patrycja Mic
Galeriafot. Patrycja Mic

10 dni, blisko 300 wydarzeń, ponad 700 artystów z 15 krajów, prawie 50 lokalizacji – tak zapowiada się festiwal Malta. Równo miesiąc przed rozpoczęciem 29. edycji cały program wydarzenia został ogłoszony podczas konferencji prasowych w Warszawie i w Poznaniu. Rozpoczęła się także sprzedaż biletów i karnetów.

Zarówno w Warszawie 21 maja, jak i w Poznaniu 22 maja, Nástio Mosquito, kurator międzynarodowego programu performatywnego, opowiedział o Idiomie Armia jednostki, a Joanna Pańczak i Agnieszka Różyńska o społeczno-artystycznej sekcji festiwalu – Generatorze Malta. Dyrektor Michał Merczyński wspólnie z Przemysławem Kieliszewskim, dyrektorem Teatru Muzycznego w Poznaniu, zdradzili plan na koncert finałowy Malty „Operetta! Żyjesz w Matrixie”, który odbędzie się w miejscu, gdzie za kilka lat stanie nowa siedziba teatru. O tegorocznej premierze teatralnej – spektaklu „Hańba” – opowiedział podczas warszawskiej konferencji Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który wspólnie z Maltą koprodukuje to przedstawienie. Joanna Leśnierowska i Natalia Gorzelańczyk opowiedziały o szczegółach programu Stary Browar Nowy Taniec, a programerki Malty – Kasia Tórz i Dorota Semenowicz – przybliżyły wydarzenia w ramach Idiomu, Sceny Malta, Forum czy Poznania na Malcie, który tworzą poznańskie teatry: Scena Robocza, Polski Teatr Tańca, Republika Sztuki Tłusta Langusta, Teatr Polski, Barak Kultury.

– To nie jest pierwsze zaproszenie do bycia kuratorem, które otrzymałem, ale pierwsze, na które się zgodziłem. Dlaczego? To, co dzieje się w Poznaniu jest naprawdę wyjątkowe. Energia, która charakteryzuje festiwal Malta jest wyjątkowa, dlatego, że nie zaprasza tylko artystów, którzy mają obsesję na punkcie dzielenia się swoją sztuką. To przestrzeń, w której możemy liczyć na więcej, na interakcje. Obserwując, co działo się w zeszłym roku i interakcje, w które wchodzili artyści z publicznością, zdecydowałem się, że w tym roku zaproszę tutaj artystów, których charakteryzuje troska i którzy będą w stanie przenieść na grunt sztuki troskę o swoje społeczności – opowiadał w Poznaniu Nástio Mosquito.

Na konferencji obecni byli również partnerzy i sponsorzy festiwalu. Głos na spotkaniu w Poznaniu zabrał Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania: – Malta to festiwal, który nie wyklucza, jest otwarty na wszystkich. Co roku porusza ważne tematy, burzy stereotypy, buduje nowe wartości – pokazuje, że Poznań jest miastem otwartym i tolerancyjnym, w którym zdanie każdego mieszkańca, niezależnie od poglądów politycznych czy wyznania, jest ważne. Dyrektor festiwalu, Michał Merczyński podkreślił, że Miasto Poznań wspiera Maltę od pierwszej edycji w 1991 roku.

– Od dziesięciu lat realizujemy corocznie program, który nazywamy Idiom – to główna idea, która nadaje ton każdej edycji festiwalu. Pracujemy nad tym z dużym wyprzedzeniem, proponujemy temat kuratorowi, ale także w gronie naszego zespołu programowego staramy się w jakiś sposób rezonować z głównym hasłem. W tym roku roboczo nazwaliśmy Idiom „Wojna i pokój”. A następnie kurator Nástio Mosquito, z którym cały nasz zespół dyskutował przez półtora roku, albo nawet dłużej, zaproponował tytuł „Armia jednostki” – tłumaczył genezę hasła tegorocznego Idiomu dyrektor Malty, Michał Merczyński.