Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Czarodziejska góra, Malta Festival Poznań 2015, fot. M. Zakrzewski
GaleriaCzarodziejska góra, Malta Festival Poznań 2015, fot. M. Zakrzewski

Fragmenty „Czarodziejskiej góry” opery Pawła Mykietyna, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Andrzeja Chyry i ze scenografią Mirosława Bałki, która powstała z inicjatywy i miała światową premierę na 25. Malta Festival Poznań na podstawie dzieła Thomasa Manna będzie można posłuchać w audycji Ewy Szczecińskiej „Nowa Polska” we wtorek (19.11) o godz. 23:00-1:00.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk wykroiła z dzieła Tomasza Manna intrygującą opowieść, Mirosław Bałka stworzył niezwykłe kompozycje scenograficzne, a Andrzej Chyra wyreżyserował spektakl precyzyjnie w każdym geście. Zasłużenie dostał więc Nagrodę im. Konrada Swinarskiego, niesłychanie rzadko przyznawaną reżyserom przedstawień operowych.

„Czarodziejska góra" zaczęła wędrować po Polsce, a co najistotniejsze – kompozytor Paweł Mykietyn wytyczył nią nowe szlaki dla opery. Pokazał, że można się obejść bez tradycyjnej orkiestry, korzystać wyłącznie z dźwięków elektronicznych, a mimo to pozostać w rygorach ścisłej formy, w której muzyka zgodnie współistnieje z tekstem i teatrem. Od „Czarodziejskiej góry" rozpoczęły się dzieje opery polskiej w XXI wieku.
/Jacek Marczyński, Klasyka w sieci, „Rzeczpospolita", 21.12.2015/

Zapraszamy!