Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Po pierwsze i najważniejsze, nie bądź posłuszny z góry – donGURALesko rapuje „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” Timothy’ego Snydera w najnowszym singlu „20”. 18 maja na placu Wolności w Poznaniu odbyła się premiera teledysku i utworu skomponowanego specjalnie dla akcji „Ani słowa bez nas”, aby podkreślić znaczenie udziału w wyborach.

Podczas poznańskiej Nocy Muzeów na placu Wolności zaparkował czerwony autobus, który na tę jedną noc zamienił się w mikrosalę kinową. W jego wnętrzu można było posłuchać „20” – najnowszego utworu donGURALesko. „Ani słowa bez nas” to społeczna akcja profrekwencyjna – utwór, teledysk, koncert, audiobook – wszystko na podstawie książki „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”. Raper donGURALesko i profesor Timothy Snyder mówią wspólnym głosem: „nie bądź posłuszny z góry”, „nie becz tak, jak inne owce”, „bierz świat w swoje ręce” i przypominają o konieczności udziału w absolutnie każdych wyborach. Organizatorem akcji jest Fundacja Malta. 

Brytyjski autokar z plakatami akcji oraz wydrukowanymi hasłami z lekcji Snydera budził niemałe zaciekawienie wśród przechodniów. Poza teledyskiem „20” i zaproszeniem na finał „Ani słowa bez nas” na ekranach można było zobaczyć również nagranie Timothy’ego Snydera o zbliżających się wyborach. – Weź odpowiedzialność za oblicze świata – napisał w 2016 roku, dziś zachęca do udziału w wyborach do Europarlamentu, dodając, że „głosowanie jest bardzo, bardzo łatwe”. 

Finał „Ani słowa bez nas” zaplanowany jest na 2 czerwca – o g. 20:30 na placu Wolności w Poznaniu odbędzie się koncert donGURALesko, a na budynku Arkadii rozbłyśnie neon z napisem „Wolność”. Raper nagrał także „O tyranii” w formie audiobooka, który będzie można bezpłatnie ściągnąć w dniu koncertu na stronach internetowych www.wyborcza.pl oraz www.malta-festival.pl. 2 czerwca odbędzie się również debata „Kierunek Europa – o potrzebie utopii” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu z udziałem m.in. dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, prof. Radosława Markowskiego, oraz donGURALesko. Rozmowę moderować będzie Michał Merczyński.

Projekt „Ani słowa bez nas” jest częścią obchodów 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów w Polsce w ramach Święta Wolności i Solidarności 1-11 czerwca 2019 r.