Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Po raz siódmy w Poznaniu miejsca parkingowe zastąpią uliczne kawiarenki, zielone ogródki, strefy wypoczynku. Park(ing) Day to uliczne święto, podczas którego mieszkańcy miast na całym świecie zamieniają parkingi w przestrzenie aktywności sąsiedzkiej. W tym roku poznańskie działania skumulują się na łazarskim skwerze Eki z Małeki, gdzie 21 września odbędzie się całodzienny piknik. W planach m.in. konsultacje dotyczące przyszłości tego miejsca, a wieczorem – plenerowy koncert Orkiestry Prowincjonalnej!

21 września na skwerze Eki z Małeki odbędzie się całodzienny piknik (10:00-19:00). Na otaczających go miejscach parkingowych i fragmencie jezdni na jeden dzień pojawią się ławki, stoliki, zielone poduchy, donice z roślinami. Powstaną strefy: warsztatowa, wypoczynkowa i artystyczna. Uczestnicy będą mogli odpocząć, ale też podyskutować nad przyszłością skweru podczas konsultacji architektonicznych, organizowanych przez Miasto Poznań. W programie również: spacer po historii łazarskich kamienic wokół skweru z grupą popoznaniu.pl, wycieczki rikszą po dolnym Łazarzu z Rowerowym Poznaniem, warsztaty architektoniczne dla dzieci, działania Otwartej Strefy Kultury. Na zakończenie zagra Orkiestra Prowincjonalna – literackie teksty w eklektycznej, muzycznej oprawie niecodziennego instrumentarium: od tuby, perkusji, banjolele, trąbki przez śpiew, megafon z jarmarku, dziecięce dzwonki, po tłuczone szkło.

Łazarski skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej dziś otoczony jest miejscami parkingowymi. W kolejnych latach planowana jest rozbudowa placu. Podczas Park(ing) Day Poznań 2019 chcemy zaprosić mieszkańców i mieszkanki do rozmowy o przyszłości tego miejsca, jego potencjałach, architekturze, funkcjach, o potrzebach i obawach jego użytkowników. Stworzymy przestrzeń do spotkań, wymiany poglądów i wspólnych działań. To będzie już siódmy Park(ing) Day w Poznaniu!

Skwer Eki z Małeki po raz pierwszy przebudowany był w 2015 roku w ramach testu, zarówno dla miejsca, jak i jego użytkowników – od początku w planach było poszerzenie placu. Od czasu pierwszej przebudowy skwer, z miejsca o niechlubnej opinii i etykiecie niebezpiecznego, przekształcał się w zieloną i przyjazną lokalizację, na której prowadzone są aktualnie działania kulturalne czy edukacyjne. W związku z planowanym wprowadzeniem na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania, zmienią się zasady postoju w rejonie skweru. Otworzy to możliwość przekształcenia go w śródmiejski plac. Stąd decyzja Rady Osiedla św. Łazarz o przeznaczeniu środków na konsultacje społeczne i opracowanie na ich podstawie koncepcji zmian w tym miejscu.

W 2018 roku skwer oficjalnie zyskał nazwę skweru Eki z Małeki, która nawiązuje do potocznej nazwy ulicy Małeckiego jakiej używano zwłaszcza w latach 50., kiedy w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Na Łazarzu najbardziej znana była grupa Eka z Małeki, której członkowie wzięli czynny udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca ‘56.

10:00-18:00
Cafe Przymiarka, Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza – plenerowe kawiarnie

Pyszne pączki, drożdżówki i ciasta z rodzinnych przepisów, wytrawne tarty i najlepsza w Poznaniu wegetariańska pizza, a także kawa i lemoniada. Takie menu planują dla uczestników Park(ing) Day łazarskie kawiarnie.

10:00-15:00
Strefa gier i zabaw dla dzieci

11:00-14:00
Wycieczki rikszą i rodzinnym rowerem cargo

Przejedź się po Łazarzu dwukołowym lub trójkołowym wehikułem z Rowerowym Poznaniem. Z rikszy na co dzień korzystają poznańscy seniorzy, których wolontariusze zabierają na rowerowe przejażdżki po mieście.

10:00-14:00
PeaceDay193 na Skwerze – happening i gry językowe

Ducha różnorodności na Łazarzu przedstawi Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty. Poznaj podstawy języków z dalekich zakątków świata, z których pochodzą obcokrajowcy-wolontariusze CIM-u, a także ofertę całorocznych kursów i aktywności Mobilnego Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka. Młodzież z okolicznych szkół zaprasza również na #PeaceDay193, happening w imię pokoju w 193 krajach członkowskich ONZ.

11:00-14:00
Organizer na biurko w duchu zero waste

Pierwsze dni szkoły za nami! Jak wiadomo porządek na biurku, to ważna sprawa; w bałaganie ciężko się odnaleźć i skupić. Założycielka studia „Jagoda nie porzeczka” zaprasza łazarskie dzieciaki na warsztaty z tworzenia kolorowych organizerów na biurko. Wykorzystamy do tego puszki, słoiczki, kartoniki i inne materiały z odzysku. W planach jest dobra zabawa i ciężka praca twórcza!

12:00-16:00
Heklować, czyli po poznańsku szydełkować! – warsztaty

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać lub podzielić się wiedzą o szydełkowaniu! Gwarantujemy materiały na warsztaty, ale można też przynieść własną włóczkę lub szydełko. Efekt wspólnej pracy ozdobi jeden z zaniedbanych klombów przy Rynku Łazarskim. Warsztaty poprowadzą Natalia Zofia Janowska, rękodzielniczka Manuflowers, współzałożycielka Kino w Bramie 46 oraz grupa Pikotki Crew.

12:00-16:00
Psy psom. Rzeźba psów dla psów

Każdy pies może być artystą! Fundacja Otwarta Strefa Kultury zaprasza zwierzaki wraz z opiekunami na wspólne tworzenie rzeźby oraz konsultacje z behawiorystką. Czworonogi będą mogły odcisnąć ślad w przygotowanym module, który zostanie zamieniony w sztukę. Rzeźba stanie na jednym z psich wybiegów na Łazarzu. O zwierzęcych problemach i tematach będzie można porozmawiać z psią behawiorystką.

15:00-17:00
NajEka – skwer dla najmłodszych

Dzieci w wieku 1-6 lat zapraszamy na warsztaty z Agatą Nowaczyk-Łokaj, założycielką studia Warsztaty Agaty, które mieści się po sąsiedzku, na ul. Lodowej 6. Będziemy budować, ustawiać, przesuwać i przewracać elementy miastowe oraz zupełnie do miasta niepodobne. Wspólnie zaprojektujemy nowe ulice, budynki, pojazdy publicznego i indywidualnego transportu. Na skwerze Eki z Małeki zmieści się całe miasto wymyślone przez najmłodszych.

15:00-18:00
Małeka dawniej i dziś – planszówki, wystawa fotografii i pocztówek

Spotkajmy się na łazarskim skwerze, żeby porozmawiać o jego historii. Ze Stowarzyszeniem Wirtualny Łazarz mieszkańcy będą mogli zagrać w grę planszową „Łazarzu nie irytuj się”, obejrzeć dawne pocztówki, gazety, gawędy Stanisława Strugarka oraz zdjęcia XIX i XX-wiecznej dzielnicy. Wirtualny Łazarz kolekcjonuje fotografie, historie, mapy i inne dokumenty pokazujące piękno dzielnicy.

16:30-17:30
Rowerem, tramwajem i koleją wokół Skweru Eki z Małeki – spacer z przewodnikiem

Tramwaj, kolej, rower – wszystkie te środki transportu są na Łazarzu obecne. Mają swoją historię i wpisały się w pejzaż dzielnicy. Przemykając między przystankiem tramwajowym, kolejowymi torami i rowerem-pomnikiem, spróbujemy też odkryć tajemnice kamienic oraz opowiedzieć ciekawe historie z dolnego Łazarza. Spacer poprowadzi Łazarzanin Piotr Ciesielski – geograf, przewodnik miejski z grupy Popoznaniu.pl.

18:00-19:00
Orkiestra Prowincjonalna – plenerowy koncert

Na finał Park(ing) Day porwiemy łazarskie ulice do tańca! Na skwerze zagra Orkiestra Prowincjonalna, czyli nietypowy kwartet tworzony przez profesjonalnych muzyków, którzy grają na niecodziennym instrumentarium: od tuby, perkusji, banjolele, trąbki przez śpiew, dziecięce dzwonki, megafon i wiertarkę. Utwory grane przez orkiestrę to często własny repertuar, który przeplata się z anegdotą i stand-upowym dowcipem. Urokliwe i zapadające w ucho melodie łączą się z niebanalnym poetyckim słowem, a żywa, pełna energii sekcja rytmiczna porywa do tańca. 

Organizatorami Park(ing) Day są: Fundacja Malta, Miasto Poznań oraz Rada Osiedla św. Łazarz. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Poznania.