Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Akademia Miasta to interdyscyplinarny kurs dla artystek, aktywistów, edukatorek, badaczy. Przez 5 weekendowych zjazdów postaramy się zgłębić kwestie „Ekologii relacji” – zadamy pytania o bioróżnorodną przyszłość miast, przepływy i powiązania między praktyką społeczną, ekonomią, polityką, a procesami biofizycznymi, które tworzą nasze miejskie środowiska.

Akademia Miasta to połączenie teorii z praktyką. Uczestnicy edukacyjnego programu Fundacji Malta będą spotykać się z naukowcami i twórczyniami, by wspólnie czytać, oglądać, poznawać, projektować i testować narzędzia oraz rozmawiać o relacjach miasta, natury i człowieka. Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypu wspólnego projektu w przestrzeni publicznej.

POBIERZ I WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

O czym?

W ramach tegorocznej Akademii Miasta zapraszamy do przyjrzenia się przyszłościom miast w kontekście narracji o zbliżającej się katastrofie ekologicznej. 4. edycji Akademii patronuje hasło EKOLOGII RELACJI inspirowane ekozofią Felixa Guattariego – spojrzenia na miasta w perspektywie ekocentrycznej. Łączy ona sferę środowiskową, społeczną i jednostkową w praktycznym działaniu na rzecz tworzenia miejskiej przyszłości. Na pięciu weekendowych spotkaniach – razem z zaproszonymi artystkami, badaczami, aktywistkami – przyjrzymy się miejskim wyobraźniom ekologicznym w erze antropocenu, chthulucenu, kapitałocenu, … które inspirują, ale stawiają też przed nami wyzwanie napisania nowych scenariuszy przyszłości. Dlatego w tym roku chcemy, aby Akademia Miasta stała się krytyczną platformą dyskusji o możliwościach, potencjałach, ale także pułapkach przekraczania antropocentrycznego (europocentrycznego i patriarchalnego) spojrzenia na aktywność ekologiczną, zwłaszcza w codziennych, miejskich praktykach.

Współczesne miasta nie mogą dłużej ignorować swojej roli i sprawstwa w kontekście zmian klimatycznych, zwłaszcza, że nie ma w ich historii momentów, w których nie wchodziłyby w relacje z naturą. To wzajemne sploty kulturowych wyobrażeń, idei, technologii i polityk z procesami przyrodniczymi, fizyczną obecnością rzek, terenów roślinnych czy zwierząt kształtują polis. Ale przede wszystkim żłobią charakter miejskiego metabolizmu: powiązań i interakcji między człowiekiem a środowiskiem. Tę bliskość i rolę zawiązywania socjoekologicznych sojuszy dobrze rozumieją władze Rotterdamu, które nie tylko w najtańszy sposób, ale również w poszanowaniu bioróżnorodności walczą ze zmianami klimatycznymi. Przywracanie naturalnych moczar, zachęcanie do zazieleniania budynków mieszkalnych czy projektowanie przestrzeni publicznych (Waterplein) do wyzwań stawianych przez przeobrażenia ekologiczne to tylko nieliczne przykłady symbiotycznego myślenia i miejskiej przyszłości. Jeszcze dalej idą rdzenne ruchy w Ameryce Południowej, które domagają się konstytucyjnego poszanowania praw przyrody, w zgodzie z zasadą Buen Vivir, czyli dobrego życia i metabolicznej harmonii między społeczeństwem a naturą.

Jakimi metodami?

Na warsztatach podejmiemy kwestię wyjścia poza oświeceniową „umowę społeczną” na rzecz stworzenia „kontraktu z naturą”, a podczas seminariów nakreślimy mapę pasożytów przyrody oraz zastanowimy się, komu sprzyja doom ecology? Czytanki lekturowe połączone z pokazami filmowymi sprowokują do namysłu nad urbanizacją natury, a wraz z naszymi gośćmi weźmiemy na warsztat koncepcje degrowthu czy green new dealu, które staną się przyczynkiem do dyskusji nad postulatami ekologicznego i mniej ekspansywnego rozwoju gospodarczego. Podejmiemy też wątek artywizmu klimatycznego i skuteczności sztuki w projektowaniu ekocentrycznych utopii oraz efektywności ekologicznego nieposłuszeństwa. Jeden ze zjazdów poświęcimy uwikłaniom technologii i wizjom terraformowania w obliczu zmian geostrukturalnych, spowodowanych zmianami biofizycznymi ziemi. Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie wspólnego projektu w przestrzeni publicznej, związanego z ekologiami relacji.

Zagadnienia seminaryjno-warsztatowe 

➡ mapowanie klimatu i nowa kwestia ekologiczna
➡ technologia klimatu: terraformowanie przyszłości w perspektywie doom ecology
➡ badania post-antropocentryczne, a polityki działalności klimatycznej
➡ design spekulatywny
➡ utopian studies i projektowanie ekocentryczne
➡ ekonomia klimatu (kapitałocen, zielony kapitalizm, degrowthu)
➡ artywizm klimatyczny
➡ miejskie ruchy ekologiczne i alternatywne sposoby organizowania praktyk miejskich (transition towns, kooperatywy, sharing cities…)

Koncepcja programowa

Michał Czepkiewicz, Mateusz Nowacki, Joanna Pańczak

Terminy zjazdów

12-13.10
26-27.10
9-10.11
23-24.11
7-8.12

Dla kogo?

Tegoroczna edycja Akademii Miasta jest programowana z myślą o wszystkich zainteresowanych refleksją nad przyszłością miast wobec zmian klimatu oraz artystycznymi, edukacyjnymi i społecznymi działaniami dla ich ludzkich i nieludzkich mieszkańców. Zapraszamy zarówno studentów i absolwentki kierunków artystycznych i humanistycznych, jak i miejskich aktywistów, animatorki, architektów i badaczki. 

Jak wziąć udział?

Do Akademii Miasta przyjmiemy max. 25 osób. Rekrutacja odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W czasie warsztatów przewidziane są wegetariańskie lunche i przerwy kawowe, za które opłata wynosi 250,00 zł łącznie (10 dni warsztatowych). Ponadto każdy może wziąć udział w otwartych wydarzeniach w ramach Akademii: wykładach, pokazach filmowych, dyskusjach. Na kurs można zgłaszać się do 6 października poprzez wypełnienie formularza, i odesłanie go na zapisy@malta-festival.pl. Wyniki ogłosimy 7 października.

Wysyłając zgłoszenie, w treści e-maila prosimy zamieścić poniższą zgodę:

1) Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Malta z siedzibą w Poznaniu w celu rozpatrzenia mojego wniosku rekrutacyjnego na warunkach opisanych w Regulaminie.
TUTAJ PODPIS w mailu
2) Zapoznałem/zapoznałam się z Polityką Prywatności.
TUTAJ PODPIS w mailu

Co po Akademii?

Wszyscy uczestnicy, którzy wspólnie z grupą przygotują prototyp miejskiego projektu oraz wezmą udział w min. 70% zajęć otrzymają certyfikat ukończenia Akademii Miasta.
Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta #4 zostaną zrealizowane w 2020 roku. Projekt „Mozaika z pamięci”, napisany przez absolwentów Akademii #2 , przy wsparciu Fundacji Malta, zdobył pierwsze miejsce w jednym z konkursów Urzędu Miasta Poznania. W jego ramach grupa 19 animatorów dała nowe życie kilku niezwykłym miejscom na osiedlu Piastowskim, spójrz tutaj➡ Mozaika z pamięci. Projekt „Kopernik na podsłuchu”, napisany podczas AM #3 został zrealizowany na osiedlu Kopernika, również dzięki dofinansowaniu z UMP i wsparciu Fundacji Malta. Zobacz jak tworzyła się pierwsza Orkiestra Osiedlowa w Poznaniu.

Dlaczego Akademię Miasta organizuje Fundacja Malta

Malta Festival Poznań od 29 lat zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań ludzi i realizacji działań artystycznych. Od siedmiu lat w ramach festiwalu prowadzimy artystyczno-społeczny program Generator Malta. Zainicjowaliśmy działania w kilku ogrodach społecznościowych i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, dedykowanych miastu i jego obywatelom. Podczas Akademii Miasta chcemy dzielić i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.

Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zapraszamy!