Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Wolno Dzieciom, 2018, fot. M. Zakrzewski
GaleriaWolno Dzieciom, 2018, fot. M. Zakrzewski

Spotkania i warsztaty dla najmłodszych, popołudnia pełne odkryć dla starszaków, wspólne tworzenie etiud z doświadczonymi filmowcami dla nastolatków oraz Strefa frajdy i spektakle teatralne dla każdego małego widza. Niewyczerpana dziecięca energia zostanie po raz szósty przeniesiona do przestrzeni Wolno Dzieciom na placu Wolności podczas festiwalu Malta (21-30 czerwca).

– Na szlaku dziecięcych doświadczeń, mimo tego, że patrzymy na dziecko często przez naiwne filtry niewinności, od samego początku pojawiają się konflikty i ich wojny o siebie, otoczenie czy innych. I mimo, że czasem traktujemy dzieci jak małych barbarzyńców, na drugim końcu tej równoważni leży dziecięce pragnienie bezpieczeństwa, zadomowienia i pokojukuratorki programu Maja Brzozowska i Elżbieta Niewiadomska zapraszają do wspólnej pracy nad pokojem podczas 6. edycji Wolno Dzieciom!

Plac Wolności będzie otwarty na dziecięce zabawy od samego rana! Dobrze znana Strefa frajdy stanie się codzienną bazą dla dzieci w każdym wieku w godzinach 11:00-19:00. Ulubione miejsce pełne miękkich i puchatych obiektów, w tym roku zostanie wzbogacone o nowe elementy oraz gry wielkoformatowe. Zapraszamy!

Kamera-Akcja-Pokój! Po raz pierwszy plac Wolności stanie się planem filmowym dla najmłodszych. Od 24 czerwca przez pięć dni, uczestnicy warsztatów staną się odkrywcami pokoju. Wyposażeni w uważność i oczy kamery, stworzą razem z doświadczonymi filmowcami z zespołu Potworki 5 etiud, które będą prezentowane wieczorami na wielkim ekranie. Otwarty nabór na warsztaty odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy i trwa do 6 czerwca.

Popołudnia z zaproszonymi artystami będą pilną pracą nad (s)pokojem. 21 czerwca, podczas warsztatów filozoficznych Zachowaj (s)pokój, zbiorowym wysiłkiem zostanie zbudowany archipelag, na którym wszyscy będą czuć się dobrze. 27 czerwca, razem z Agnieszką Dubilewicz i Anielą Kokoszą, dzieci będą obserwowały, co dzieje się Pomiędzy Tobą a mną, a to co dostrzegą, spróbują przełożyć na taniec i ruch. Mocnym akcentem pokojowym będą działania dedykowane Ziemi25 czerwca uczestnicy warsztatu Operujemy bezbronną pokrzywę, razem z Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”, spróbują dociec, jak to się dzieje, że ten roślinny outsider jest bezcenny. Studio Sztuki Kobalt zaprosi dwukrotnie do poznania i tworzenia: 24 czerwca z pomocą Marty Węglińskiej powstanie Organizm, który ciągle rośnie, a 26 czerwca Patrycja Plich pokaże, jak zmapować przestrzeń publiczną dzięki Słownikowi Wolności. Międzygalaktyczna Orkiestra Hałasu dla Ziemi będzie rozbrzmiewać 28 czerwca donośnym lamentem w sprawie Matki Natury. Wojownicy i wojowniczki o dobro planety staną do boju podczas zbiorowego warsztatu pokazującego praktyki w duchu Zero Waste i DIY. To właśnie młodzi obywatele naszej planety poprowadzą warsztaty, ucząc jak dbać o Pokój na Ziemi.

Rodzinna praca nad pokojem będzie wrzała w weekendy: 30 czerwca familijne warsztaty kulinarne Kuchnia, Żołądek, Serce, Rozum, Wyobraźnia! będą ćwiczeniem z zaprowadzania pokoju w kuchni. Brzart – artysta i trenerka, znani z działań Czytogruszki – zapraszają 22 czerwca na wspólne tworzenie toreb odzwierciedlających twórców, a 29 czerwca stworzą z dziećmi rodzinne mobile o ludzkiej twarzy. 22 i 29 czerwca Lekturom nieobowiązkowym Mai Brzozowskiej będą towarzyszyć rozmowy i warsztaty artystyczne.

Kilka spotkań muzycznych i plastycznych zostanie poświęconych najmłodszym uczestnikom festiwalu. 21 czerwca Klamerka pokaże maluchom, że Razem możemy więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzenie instrumentów zero waste oraz scenografii dla teatru kukiełkowego. 25 czerwca dzieci z pomocą opiekunów i Marty Wydmuch będą miały okazję stworzyć wokół siebie miejsce, o jakim zawsze marzyły. 28 czerwca Stage of Arts przy akompaniamencie instrumentów zagra O pokoju dźwięków kilka.

Na warsztaty dla najmłodszych obowiązują zapisy!

Niedzielną tradycją Wolno Dzieciom są spektakle teatralne, w tym roku wszystkich widzów czekają opowieści o sile wyobraźni. Teatr Brama przygotował spektakl Sen Marudy, który zaprezentuje 23 czerwca. W ostatni dzień festiwalu, 30 czerwca, na wolnodzieckiej scenie Teatr Żółtodziub pokaże Skarb w dziecięcej obsadzie.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Tegoroczny program dla najmłodszych przygląda się uważnie pokojowi, ale nikt nie obiecuje, że przebieg tych badań będzie spokojny. Ostatecznie, Wolno Dzieciom!