Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Żyjesz w Matrixie! grafika: Alicja Biała
GaleriaŻyjesz w Matrixie! grafika: Alicja Biała

Operetta! Żyjesz w Matrixie przeniesie publiczność muzycznego finału Malty w świat wielkich musicali m.in. Hair, Kotów, Halki czy kultowych utworów ABBY i Maanamu. Specjalne wizualizacje do największych przebojów – André Rieu, Johanna Straussa I i Johanna Straussa II, Jacques Offenbacha, Andrew Lloyd Webbera, Galt MacDermota przygotowała Alicja Biała. Za aranżacje odpowiada Mateusz Holak. O godz. 21:00 usłyszymy i zobaczymy, co łączy te na pierwszy rzut oka wykluczające się światy muzyczne.

  

Od wielu lat tradycją Malta Festival Poznań są niebiletowane koncerty odbywające się w plenerze, które wieńczą wiele dni artystycznych wrażeń. Zawsze przyciągają tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. W tym roku będzie to połączenie operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead.

Usłyszycie wspaniałych artystów, którzy wykonają dla Was najpiękniejsze, najbardziej lubiane przez Was utwory. Te, które znacie, kochacie (choć czasem wstyd się Wam do tego przyznać), nucicie pod nosem lub śpiewacie – żeby nie powiedzieć „drzecie się” – na weekendowych grillach, w piwnych halach oraz firmowych ogniskach i na karaoke! Ironia, a przede wszystkim autoironia – to dwie najważniejsze cechy, których dziś nam brakuje. Brakuje nam dystansu do innych i samych siebie. Wszystkie te przymioty proszę koniecznie zabrać na ten koncert! Będą niezbędne! Mam nadzieję, że nasza „Operetta” trochę Was poruszy i trochę ucieszy!Michał Merczyński serdecznie zaprasza na koncert finałowy.

Aranżacje utworów, specjalnie na Operettę, przygotował Mateusz Holak. Obok niego na scenie: donGURALesko – polski raper i producent muzyczny, Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka, na stałe związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Emose Katarzyna Uhunmwangho – piosenkarka i aktorka o niezwykłej barwie i skali głosu, Andrzej Donarski – znany z zespołu MR. ZOOB, Marta Mazurek – gwiazda filmu Córki dancingu, a także Michał Kocurek – aktor poznańskiego Teatru Nowego. Nie zabraknie również klasyki! Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego wykona na nowo dobrze znane przeboje muzyki operetkowej.

Wszystko zilustrują społeczno-polityczne wycinanki Alicji Białej. Kolaże były ilustracjami do wydanej na początku roku antologii wierszy Marcina Świetlickiego Polska. Wiązanka pieśni patriotycznych. Jedna z grafik, na której znalazły się kobiety w tradycyjnych staropolskich strojach na tle blaszanego kontenera z graffiti Żyjesz w Matrixie, stała się nie tylko wizualną zapowiedzią, ale także tytułem wydarzenia. Alicja Biała, specjalnie na koncert, przygotowała nowe grafiki, które będą komentarzem do finałowych piosenek. Scenariusz i prowadzenie: MM.

Przybądźcie tłumnie! Finałowy występ o godzinie 21:00 na rogu ulicy Skośnej i św. Marcina – wstęp wolny! Jak dotrzeć na muzyczny finał Malty? Szukaj wolontariuszy w okolicach Akademii Muzycznej na ul. św Marcin z plakatami Operetty, którzy wskażą miejsce koncertu. Spójrz także na mapkę:

Na śpiewającą rozgrzewkę zapraszamy o godz. 19:00 na Café-chantant! Plac Wolności wypełnimy śpiewem, dźwiękami pianina i gwarem rozmów. W repertuarze znane i lubiane utwory, na stolikach śpiewniki dla gości, a na scenie miejsce na spontaniczne propozycje.

Sobota na Malcie: muzyka, taniec i śpiew!

Radouan Mriziga, tancerz i choreograf z Marrakeszu, w spektaklu 55 przypomina, jak taniec może kształtować nasze otoczenie i jak można go wykorzystać do tworzenia nowych wspólnych przestrzeni. Taneczno-geometryczny pokaz dziś o godz. 20:30 w Domu Studenckim Hanka.

Czy wojna może być fascynująca? O 17:00 na placu Wolności porozmawiamy z Andrzejem Lederem, filozofem i psychoterapeutą. Autor eseju Kultura wojny w czasie pokoju opowie, co popkultura ma wspólnego z przemocą i dlaczego hejt jest dziś tak powszechny. Przeczytaj wywiad z profesorem nadzwyczajnym Instytutu Socjologii i Filozofii PAN. Rozmowa z Andrzejem Lederem zamyka tegoroczne Forum. Wszystkie spotkania można zobaczyć na kanale YouTube oraz Facebooku.

Dzisiaj ostatnia szansa, żeby zobaczyć Hańbę w reżyserii Macieja Podstawnego. Spektakl o godz.18:00, w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wejście na spektakl od ulicy Głogowskiej, brama numer 10. Kielecka premiera odbędzie się 7 września. Spektakl to poruszająca wizja świata, w którym zacierają się granice między katem a ofiarą został podsumowany przez Julię Niedziejko: – Tym, co szczególnie zaciekawia w spektaklu Podstawnego, jest pomysł zerwania z jednostkową perspektywą, jaką czytelnicy Coetzeego śledzą, wertując „Hańbę”. Subiektywny punkt widzenia głównego bohatera – Davida Lurie – około pięćdziesięcioletniego wykładowcy akademickiego, który zostaje wydalony z uczelni na skutek posądzenia o molestowanie, zostaje tu przekształcony w myśl zbiorową, bliską jakiejś większej grupie społecznej, jeśli nie całej cywilizacji przeczytaj o Hańbie i Armii wspólnoty na portalu kultura.poznań.pl.

Kawiarnia ze śpiewem po raz pierwszy stanie się przestrzenią dla odświeżonych piosenek patriotycznych. W ramach projektu Tools for Peace Kolektyw Łaski zaprasza do śpiewu wraz z Nowym śpiewnikiem patriotycznym. Artystki zachowały muzyczny oryginał, przekształcając jego treść tak, by uniknąć podziałów klasowych i etnicznych, kultu wojny i przedmiotowej pozycji kobiet. Przeczytaj tekst Ewy Podgajnej dla Gazety Wyborczej.

Legendarny NOS powraca na maltańską scenę! Po finałowym koncercie, z ulicy Skośnej przenosimy się na plac Wolności, by zatańczyć podczas ostatniego silent disco! Finał dyskotekowej imprezy rozkręci dla nas Michał Nogaś i Agnieszka Obszańska, czyli energetyczne NOS na trzech kanałach.

Słuchawki odbierzecie na placu Wolności o godzinie 23:00, a bawić się będziecie mogli do rana! Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (nie musi być to dowód osobisty), dzięki niemu dostaniecie słuchawki (liczba ograniczona).

Podsumowujemy najważniejsze piątkowe wydarzenia

– Mijają 63 lata od Poznańskiego Czerwca, 50 lat od wybuchu zamieszek Stonewall, 105 lat od zamachu na Zofię von Chotek i jej męża Franciszka Ferdynanda Habsburga oraz 100 lat od podpisania traktatu wersalskiego, który rozpoczął kolejny dziejowy interwał pokoju, zakończony wybuchem II wojny światowej Marta Jalowska zaprosiła nas do wzruszającej rekonstrukcji odsłonięcia Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami na Cytadeli. Aktywistki i aktywiści zaangażowani w działania ekologiczne i pokojowe wygłosili dziesięć Apeli do Pokoju Świata. Wśród nich była Monika Śron, która podczas odsłonięcia dzwonu w 1986 roku przeczytała jedyne kobiece wystąpienie.

W pierwszym tygodniu wakacji Karolina Czarnecka, grupa Stereo 48 i donGURALesko zaprosili młodych i młode do realizacji swoich muzycznych i tanecznych marzeń.Wyjątkowe spotkania zakończyły się wczoraj na jednej scenie koncertem Peace for Homework. Na pomniku Armii Poznań zaśpiewali i zagrali piosenki z własnego repertuaru, nie zabrakło hip-hopowych sampli i beatboxu przeplatanych energetycznym breakdancem. Gościem specjalnym była Aleksandra Banasiak – polska pielęgniarka i uczestniczka wydarzeń poznańskiego czerwca w 1956 roku.

Nástio Mosquito zaprosił nas do ostatniej odsłony No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Koncert-spektakl został przedstawiony poznańskiej publiczności trzy razy. Każdy występ różnił się od poprzedniego specyfiką przestrzeni, zaangażowania publiczności i detalami wizualnymi.