Operetta! Żyjesz w Matrixie przeniesie publiczność muzycznego finału Malty w świat wielkich musicali m.in. Hair, Kotów, Halki czy kultowych utworów ABBY i Maanamu. Specjalne wizualizacje do największych przebojów – André Rieu, Johanna Straussa I i Johanna Straussa II, Jacques Offenbacha, Andrew Lloyd Webbera, Galt MacDermota przygotowała Alicja Biała. Za aranżacje odpowiada Mateusz Holak. O godz. 21:00 usłyszymy i zobaczymy, co łączy te na pierwszy rzut oka wykluczające się światy muzyczne.
Od wielu lat tradycją Malta Festival Poznań są niebiletowane koncerty odbywające się w plenerze, które wieńczą wiele dni artystycznych wrażeń. Zawsze przyciągają tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. W tym roku będzie to połączenie operetkowo-musicalowej klasyki ze współczesnymi utworami ABBY, Maanamu czy Portishead.
– Usłyszycie wspaniałych artystów, którzy wykonają dla Was najpiękniejsze, najbardziej lubiane przez Was utwory. Te, które znacie, kochacie (choć czasem wstyd się Wam do tego przyznać), nucicie pod nosem lub śpiewacie – żeby nie powiedzieć „drzecie się” – na weekendowych grillach, w piwnych halach oraz firmowych ogniskach i na karaoke! Ironia, a przede wszystkim autoironia – to dwie najważniejsze cechy, których dziś nam brakuje. Brakuje nam dystansu do innych i samych siebie. Wszystkie te przymioty proszę koniecznie zabrać na ten koncert! Będą niezbędne! Mam nadzieję, że nasza „Operetta” trochę Was poruszy i trochę ucieszy! – Michał Merczyński serdecznie zaprasza na koncert finałowy.
Aranżacje utworów, specjalnie na Operettę, przygotował Mateusz Holak. Obok niego na scenie: donGURALesko – polski raper i producent muzyczny, Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka, na stałe związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Emose Katarzyna Uhunmwangho – piosenkarka i aktorka o niezwykłej barwie i skali głosu, Andrzej Donarski – znany z zespołu MR. ZOOB, Marta Mazurek – gwiazda filmu Córki dancingu, a także Michał Kocurek – aktor poznańskiego Teatru Nowego. Nie zabraknie również klasyki! Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego wykona na nowo dobrze znane przeboje muzyki operetkowej.
Wszystko zilustrują społeczno-polityczne wycinanki Alicji Białej. Kolaże były ilustracjami do wydanej na początku roku antologii wierszy Marcina Świetlickiego Polska. Wiązanka pieśni patriotycznych. Jedna z grafik, na której znalazły się kobiety w tradycyjnych staropolskich strojach na tle blaszanego kontenera z graffiti Żyjesz w Matrixie, stała się nie tylko wizualną zapowiedzią, ale także tytułem wydarzenia. Alicja Biała, specjalnie na koncert, przygotowała nowe grafiki, które będą komentarzem do finałowych piosenek. Scenariusz i prowadzenie: MM.
Przybądźcie tłumnie! Finałowy występ o godzinie 21:00 na rogu ulicy Skośnej i św. Marcina – wstęp wolny! Jak dotrzeć na muzyczny finał Malty? Szukaj wolontariuszy w okolicach Akademii Muzycznej na ul. św Marcin z plakatami Operetty, którzy wskażą miejsce koncertu. Spójrz także na mapkę:
Na śpiewającą rozgrzewkę zapraszamy o godz. 19:00 na Café-chantant! Plac Wolności wypełnimy śpiewem, dźwiękami pianina i gwarem rozmów. W repertuarze znane i lubiane utwory, na stolikach śpiewniki dla gości, a na scenie miejsce na spontaniczne propozycje.
Sobota na Malcie: muzyka, taniec i śpiew!
Radouan Mriziga, tancerz i choreograf z Marrakeszu, w spektaklu 55 przypomina, jak taniec może kształtować nasze otoczenie i jak można go wykorzystać do tworzenia nowych wspólnych przestrzeni. Taneczno-geometryczny pokaz dziś o godz. 20:30 w Domu Studenckim Hanka.
Czy wojna może być fascynująca? O 17:00 na placu Wolności porozmawiamy z Andrzejem Lederem, filozofem i psychoterapeutą. Autor eseju Kultura wojny w czasie pokoju opowie, co popkultura ma wspólnego z przemocą i dlaczego hejt jest dziś tak powszechny. Przeczytaj wywiad z profesorem nadzwyczajnym Instytutu Socjologii i Filozofii PAN. Rozmowa z Andrzejem Lederem zamyka tegoroczne Forum. Wszystkie spotkania można zobaczyć na kanale YouTube oraz Facebooku.
Dzisiaj ostatnia szansa, żeby zobaczyć Hańbę w reżyserii Macieja Podstawnego. Spektakl o godz.18:00, w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wejście na spektakl od ulicy Głogowskiej, brama numer 10. Kielecka premiera odbędzie się 7 września. Spektakl to poruszająca wizja świata, w którym zacierają się granice między katem a ofiarą został podsumowany przez Julię Niedziejko: – Tym, co szczególnie zaciekawia w spektaklu Podstawnego, jest pomysł zerwania z jednostkową perspektywą, jaką czytelnicy Coetzeego śledzą, wertując „Hańbę”. Subiektywny punkt widzenia głównego bohatera – Davida Lurie – około pięćdziesięcioletniego wykładowcy akademickiego, który zostaje wydalony z uczelni na skutek posądzenia o molestowanie, zostaje tu przekształcony w myśl zbiorową, bliską jakiejś większej grupie społecznej, jeśli nie całej cywilizacji – przeczytaj o Hańbie i Armii wspólnoty na portalu kultura.poznań.pl.
Kawiarnia ze śpiewem po raz pierwszy stanie się przestrzenią dla odświeżonych piosenek patriotycznych. W ramach projektu Tools for Peace Kolektyw Łaski zaprasza do śpiewu wraz z Nowym śpiewnikiem patriotycznym. Artystki zachowały muzyczny oryginał, przekształcając jego treść tak, by uniknąć podziałów klasowych i etnicznych, kultu wojny i przedmiotowej pozycji kobiet. Przeczytaj tekst Ewy Podgajnej dla Gazety Wyborczej.
Legendarny NOS powraca na maltańską scenę! Po finałowym koncercie, z ulicy Skośnej przenosimy się na plac Wolności, by zatańczyć podczas ostatniego silent disco! Finał dyskotekowej imprezy rozkręci dla nas Michał Nogaś i Agnieszka Obszańska, czyli energetyczne NOS na trzech kanałach.
Słuchawki odbierzecie na placu Wolności o godzinie 23:00, a bawić się będziecie mogli do rana! Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (nie musi być to dowód osobisty), dzięki niemu dostaniecie słuchawki (liczba ograniczona).
Podsumowujemy najważniejsze piątkowe wydarzenia
– Mijają 63 lata od Poznańskiego Czerwca, 50 lat od wybuchu zamieszek Stonewall, 105 lat od zamachu na Zofię von Chotek i jej męża Franciszka Ferdynanda Habsburga oraz 100 lat od podpisania traktatu wersalskiego, który rozpoczął kolejny dziejowy interwał pokoju, zakończony wybuchem II wojny światowej – Marta Jalowska zaprosiła nas do wzruszającej rekonstrukcji odsłonięcia Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami na Cytadeli. Aktywistki i aktywiści zaangażowani w działania ekologiczne i pokojowe wygłosili dziesięć Apeli do Pokoju Świata. Wśród nich była Monika Śron, która podczas odsłonięcia dzwonu w 1986 roku przeczytała jedyne kobiece wystąpienie.
W pierwszym tygodniu wakacji Karolina Czarnecka, grupa Stereo 48 i donGURALesko zaprosili młodych i młode do realizacji swoich muzycznych i tanecznych marzeń.Wyjątkowe spotkania zakończyły się wczoraj na jednej scenie koncertem Peace for Homework. Na pomniku Armii Poznań zaśpiewali i zagrali piosenki z własnego repertuaru, nie zabrakło hip-hopowych sampli i beatboxu przeplatanych energetycznym breakdancem. Gościem specjalnym była Aleksandra Banasiak – polska pielęgniarka i uczestniczka wydarzeń poznańskiego czerwca w 1956 roku.
Nástio Mosquito zaprosił nas do ostatniej odsłony No.One.Gives.A.Mosquito’s.Ass.About.My.Gig. Koncert-spektakl został przedstawiony poznańskiej publiczności trzy razy. Każdy występ różnił się od poprzedniego specyfiką przestrzeni, zaangażowania publiczności i detalami wizualnymi.