Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Fot. Adam Stępień / © Agencja Gazeta
GaleriaFot. Adam Stępień / © Agencja Gazeta

25 marca 2019 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji celowej Fundacji Malta przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację Malta Festival Poznań 2017. Na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Fundację Malta reprezentują pro bono adwokaci z kancelarii Hogan Lovells.

W trakcie rozprawy pełnomocnik Fundacji wskazywał, że choć postępowanie dotyczy przede wszystkim kwestii niewykonania umowy przez Ministerstwo, to w sprawie mogło dojść do naruszenia zagwarantowanej w Konstytucji działalności swobody artystycznej poprzez wywieranie tzw. miękkiej presji. Radczyni prawna Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, która reprezentowała Ministerstwo, wniosła o oddalenie powództwa w całości wskazując, że Ministerstwo miało pełne prawo do nieprzyznania dotacji celowej na organizację festiwalu w 2017 roku. Sąd po uzyskaniu stanowisk stron w sprawie postanowił o zamknięciu rozprawy.

Sprawa jest prosta: został zawarty kontrakt. Jedna strona swoje zobowiązania spełniła, a druga nie. Ale nie każda sprawa prosta jest sprawą błahą. Tutaj chodzi o to, jak dalece środki publiczne mogą być wykorzystywane do tego, aby eliminować z debaty publicznej głosy niewygodne dla władzy? – mówił mec. Wojciech Marchwicki reprezentujący w procesie Fundację Malta.

Wyrok zostanie ogłoszony przez Sąd Okręgowy w Warszawie dnia 3 kwietnia 2019 roku o godzinie 8:20 w sali 130.