Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Otwarcie Mikromuzeum Pamięci Społecznej w ramach rezydencji Generatora Malta 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaOtwarcie Mikromuzeum Pamięci Społecznej w ramach rezydencji Generatora Malta 2018 / fot. Maciej Zakrzewski

W minionym roku działali tu rezydenci Generatora Malta, teraz – spotkać się będą mieszkańcy Naramowic. Mowa o małym domku przy Lotaryńskiej 6, gdzie 11 kwietnia został oficjalnie otwarty Mikro Dom Kultury. To pierwsza tymczasowa przestrzeń sąsiedzkich spotkań i kultury na Naramowicach. Mieszkanki dzielnicy, przy naszej pomocy, chcą przywrócić do życia niezamieszkały od pewnego czasu dom i ogród na unikatowym architektonicznie „osiedlu ogródkowym".

Pomysł na projekt pojawił się podczas zeszłorocznej rezydencji Generatora Malta – Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski stworzyli wówczas z mieszkankami i mieszkańcami osiedla Mikromuzeum Pamięci Społecznej. Działalności artystów została kontynuuowana i w kilka miesięcy po zakończeniu festiwalu, udało się w tym miejscu uruchomić Mikro Dom Kultury. 

Drzwi do domku przy Lotaryńskiej 6 zostały oficjalnie otwarte w czwartek 11 kwietnia. Podczas pierwszego spotkania rozmawiano głównie o planach na wykorzystanie przestrzeni – a tych nie brakuje: lekcje biologii podczas wspólnego zajmowania się ogrodem, mini-koncerty, warsztaty, parada naramowicka, obchody świąt okolicznościowych...

O drzwiach otwartych Mikro Domu Kultury napisała w „Gazecie Wyborczej” Marta Kaźmierska:

Kilkanaście osób rozsiada się na krzesłach, część stoi w drzwiach, inni w pobliżu kaflowego pieca, który buzuje na całego. Jest czwartek po południu. W opuszczonym domku przy ul Lotaryńskiej 6 otwiera się właśnie naramowicki Mikro Dom Kultury. (...)

– Ten projekt jest spełnieniem naszych marzeń od dobrych kilku lat – opowiada Anna Wachowska-Kucharska, mieszkanka Naramowic i społeczniczka. – Mamy wiele pomysłów na działanie naszego domu kultury, ale czekamy też na sygnały, czego potrzebują mieszkańcy. Już wiemy na pewno, że będziemy organizować specjalne spacery przyrodnicze i historyczne – zapowiada.

Pierwsze plany już są! W czwartek 25 kwietnia o godzinie 18: 00 na Lotaryńską 6 zawita ogrodnik Bartek, który zdradzi tajniki ogrodnictwa bez chemii i opowie o planach zagospodarowania ogrodu. 

Bieżące informacje na temat działalności Mikro Domu Kultury można znaleźć na facebookowym profilu – Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury