Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Radouan Mriziga, fot. Tiziana Manfredi
GaleriaRadouan Mriziga, fot. Tiziana Manfredi

Czworo artystów z Armii jednostki – Benjamin Abras, Alice Joana Gonçalves, Lisbeth Gruwez i Radouan Mriziga – przygotowali dla widzów Malty warsztaty i spektakle taneczne. Stary Browar Nowy Taniec świętuje 15. jubileusz działalności, a Polski Teatr Tańca przedstawia historię swoich wędrówek. Za konsolą wieczornego silent disco po raz pierwszy staną muzycy zaproszeni przez zespół Generatora Malta i kuratora Idiomu Nástio Mosquito. Młodzież z inicjatywy Pokojowy narzędziownik i grupa Stereo 48 zaproszą do tanecznego happeningu. Szykuj się na taniec!

Międzynarodowy program taneczny Armii jednostki 

Brazylijski artysta Benjamin Abras zaprasza na warsztaty taneczno-głosowe The Voice of the Voice in the Voice – otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek i sprawność. Spotkania z artystą pokażą, jak afrobrazylijskie tradycje i techniki tańca mogą wyzwalać ciało, a głos wytwarzać jego obecność w przestrzeni publicznej, politycznej oraz w relacji z innymi ciałami. Wciąż można się zapisać! Warsztaty zakończą się wspólnymi happeningami w różnych częściach Poznania. Poznaj Benjamina Abrasa

W Centrum Kultury Zamek odbędą się dwa taneczne spektakle artystek z Armii jednostki. Alice Joana Gonçalves jest tancerką, choreografką oraz prawniczką, specjalizującą się w kryminalistyce. Tworzy na styku dwóch światów: zbrodni oraz pracy z ciałem, instynktami, emocjami i impulsami. The Foxes to kameralny spektakl na dwie osoby, który odsłoni kruchość i otworzy na bliskość innego ciała. Poznaj Alice Joana Gonçalves

Spektakl belgijskiej tancerki Lisbeth Gruwez, która współpracowała z m.in. Janem Fabre, Needcompany, Janem Lauwersem, Grace Ellen Barkey, czy Sidi Larbi Cherkaoui, zobaczymy po raz pierwszy w Polsce. Razem z Maartenem Van Cauwenberghe współtworzy duet Voetvolk. W It’s going to get worse and worse and worse, my friend taniec łączy się z fragmentami nagrania ultrakonserwatywnego amerykańskiego ewangelisty Jimmy’ego Swaggarta. Poznaj Lisbeth Gruwez.

Radouan Mriziga jest tancerzem i choreografem z Marrakeszu. Studiował w szkole P.A.R.T.S, założonej przez Anne Teresę de Keersmaeker. W spektaklu 55 próbuje z własnej cielesnej obecności stworzyć rodzaj formy architektonicznej. Z artystą będzie można spotkać się w Domu Studenckim Hanka. Poznaj Radouana Mrizigę.

Dance is hard to see – Stary Browar Nowy Taniec na Malcie

Za nami 15 ekscytujących lat poświęconych współczesnej choreografii: jej prezentowaniu, kreowaniu i poszerzaniu pola widzenia. Specjalny festiwalowy program Stary Browar Nowy Taniec przygotowuje od samego początku Joanna Leśnierowska.

W programie spektakle twórców polskiej choreografii m.in.: You are safe, które mierzy się z problematyką ruchu i poruszania we współczesnym świecie. Według autorki, Agaty Siniarskiej, nie można uciec od problemów naszej planety, nie ma powrotu do początku i czystości. W This is the real thing w centrum odniesień znajduje się ciało. Tancerka Anna Nowicka stawia pytanie o to, czym faktycznie jest ciało, jak je postrzegamy i na ile możemy je świadomie konstruować. Masakra to historia modern ballroom dance, w której Paweł Sakowicz pokaże, że tańce zniewolonych społeczności z obszarów Brazylii, Haiti i Kuby zostały skodyfikowane i stały się popularną rozrywką dla wyższej klasy średniej.

Stary Browar Nowy Taniec to także międzynarodowy showcase. Wśród artystów m.in. Ivo Dimchev, który zaproponuje wspólne Selfie concert. Sofia Dias i Vítor Roriz zapraszają na Out of any present – kosmiczną podróż między tym, co zewnętrzne, zdystansowane, równocześnie istotne. Performatywna instalacja Durational Rope oraz praca Thisentanglement brazylijskiego duetu Quarto to pierwsza odsłona 10-letniego projektu badawczego Rope. Długotrwałe, bezustanne manipulowanie liną stworzy język, w którym wysiłek na granicy skrajnego wyczerpania stopniowo zmienia nasze postrzeganie ciała i przedmiotu. Chiara Bersani w Gentle Unicorn opowie historię własnego „samozwańczego ciała, mięśni i kości” o wzroście 98 centymetrów, które nazywa mianem mitologicznej postaci – jednorożca. 

– Kolejny już raz wyruszcie z nami tam, gdzie w ruch są wprawiane nie tylko (ludzkie i nieludzkie) ciała, lecz także obrazy, dźwięki, myśli, idee i ideologie i gdzie możemy wspólnie patrzeć i widzieć wciąż więcej i więcej. I gdzie choreografia została przesunięta z dosłownych i metaforycznych peryferii, i gdzie pozostaje niezmiennie od 2004 r. – w samym centrum uwagi – przeczytaj cały tekst kuratorski Joanny Leśnierowskiej. 

Polski Teatr Tańca na Malcie 

Dwa jubileuszowe spektakle, najnowsza produkcja oraz portugalska opowieść. Program Polskiego Teatru Tańca to podróż przez historię wędrującej sceny.

Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania. Czy ujrzymy Obiecaną Ziemię Obiecaną czy odwróconą utopię? Spektakl Fobos to studium nad strachem jednostki i próba zrozumienia tego, co i dlaczego nas przeraża. Spektakl 45 to jubileuszowa premiera, wieńcząca 45. sezon artystyczny. Ma on formę interaktywnej podróży z udziałem publiczności. Jego „wędrująca” konstrukcja nawiązuje do historii teatru, który od chwili swojego powstania jest zespołem nieposiadającym własnej sceny. Czwarty spektakl, Śledztwo, to dokumentalna, międzypokoleniowa historia narodzin Polskiego Teatru Tańca w 1973 r. 

Bilety na spektakle są dostępne w serwisie Going, w salonach Empik oraz stacjonarnie, w Centrum Informacji Kulturalnej.

Taneczny narzędziownik i pokojowe silent disco

Dom kultury na placu Wolności wypełnimy ruchem i muzyką! W ciągu dnia warsztaty breakdance’u z palestyńską grupą Stereo 48, późną nocą: silent disco z legendarnym trio NOS, poznańskimi i portugalskimi DJ-ami, a także – po raz pierwszy – z artystami zaproszonymi przez Generator Malta i kuratora Idiomu Nástio Mosquito. 

Generator Malta do współtworzenia programu zaprosił licealistów i licealistki. W ramach projektu Pokojowy narzędziownik przedstawią projekty powstałe z potrzeby mówienia o rzeczach, które są dla nich istotne. Jedną z inicjatyw jest taneczny projekt Przedpokój. Aktywiści zapraszają do odtworzenia stanu pomiędzy wojną a pokojem, przez wspólnie stworzoną choreografię podczas wcześniejszych spotkań. Aby dołączyć do nich, wypełnij formularz.

W programie również intensywne tygodniowe warsztaty Breakdance. Space of expression (23-28.06) z palestyńską grupą Stereo 48 dla dziewczyn i chłopaków w wieku 13-18 lat, zakończone wspólnym występem na Pomniku Armii Poznań. Zapisy na warsztaty trwają do 1 czerwca, wciąż można się przyłączyć – zapisz się

Noce zawirują dzięki silent disco. 21 i 28 czerwca w klubie festiwalowym zagrają portugalscy DJ-e zaproszeni przez Nástio Mosquito. 22 czerwca – kolektywne silent disco organizowane przez Generator Malta. Dwa kanały w słuchawkach przejmie warszawski kolektyw FLAUTA, w ich selekcji: techno, house, electro, synthwave, postpunk. Na trzecim kanale DJ-ka z Future V – międzynarodowej grupy z Berlina tańczącej voguing – która przeobrazi silent disco w queernight! Tej nocy, zabawie towarzyszyć będzie szczytny cel – wstęp: cegiełka 15 zł lub więcej, cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz Kids Paradise. 27 czerwca za konsolą poznańscy twórcy – kolektyw Młoda Kultura, który w ramach Pokojowego narzędziownika przygotował również wernisaż i koncert oraz Dj Elvira i Bromance. Na zakończenie, 29 czerwca, ulubiona nocna zmiana Malty, czyli trio NOS: Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska!