Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Nieustanny zalew informacji o wojnie, przestępczości i terroryzmie sprawia, że świat wydaje się coraz bardziej krwawy. Tymczasem, jak pokazują statystyki, żyjemy w najbezpieczniejszym i najmniej brutalnym okresie historii. Jaką postać przybiera wojna w najbardziej pokojowym okresie historii? Czym jest stan wojno-pokoju? Jakie będą wojny przyszłości? W ramach Forum zapraszamy na codzienne spotkania z pisarzami, filozofami, żołnierzami, politologami i świadkami współczesnych działań wojennych.

Forum to cykl spotkań na placu Wolności, w których od kilku lat przekrojowo rozważamy główny temat festiwalu. W tym roku jest to relacja między wojną a pokojem. Zapraszamy na spotkania z m.in. Katarzyną Wężyk, Dariuszem Rosiakiem, płk. Grzegorzem Kaliciakiem, Piotrem Andrusieczko, Wojciechem Jagielskim, gen. Jarosławem Stróżykiem, Elżbietą Korolczuk, Andrzejem Lederem, Janiną Ochojską. Niektórym spotkaniom towarzyszyć będą inscenizowane czytania fragmentów wybranych książek.

Spotkania o wojnie i pokoju poprzedzi dzień poświęcony edukacji. 21 czerwca rozmowy rozpoczną się silnym nawiązaniem do trwającego trzy tygodnie strajku nauczycieli. Debata Ostatni Dzwonek będzie próbą odpowiedzi na pytania, o to, w jakiej sprawie walczyli protestujący; jaka diagnoza polskiego szkolnictwa wyłania się z Narad Obywatelskich o Edukacji; kim jest polski nauczyciel?

O polskiej oświacie porozmawiają legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie: Krystyna Starczewska, Krzysztof Podemski, Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik, Laura Paluszkiewicz, 200 bez bólu. Tego samego dnia odbędą się: Narada Obywatelska o Edukacji oraz pokaz naukowy, przygotowany przez licealistów z grupy 200 bez bólu.

Narady Obywatelskie o Edukacji to bezpośrednie – prowadzone twarzą w twarz – rozmowy nauczycieli, uczniów, rodziców i przedstawicieli samorządu na temat tego, jakiej szkoły i jakiej edukacji chcemy w Polsce. Jak podkreślają ich inicjatorzy (grupy JaNauczyciel i Protest!): Kształt edukacji jest formą umowy społecznej, która angażuje wiele środowisk i powinna być wypracowywana razem z nimi – od kwietnia debaty są organizowane oddolnie w całej Polsce. W ramach Malty odbędzie się finał akcji i największa jak dotąd debata na 25 stolików.

Forum Kultura wojny w czasie pokoju zaczniemy 22 czerwca. Pierwszego dnia Mamadou Diouf, Iwona Kurz, Konrad Piskała porozmawiają o tym, jak sposoby obrazowania przemocy i cierpienia, zmieniają się w zależności od tego, kogo obrazujemy. Co i komu wolno pokazywać? Do jakich obrazów wojny odwołujemy się w polskiej pamięci zbiorowej, do jakich odwołują się inne narody? Wielokulturowość – utopia, czy rzeczywistość to temat dla Katarzyny Wężyk, Leszka Koczanowicza i Dariusza Rosiaka. Wielokulturowość zakłada równość wszystkich kultur. Jak jednak uznać za równe nakazy wzajemnie sobie przeczące? Czy mamy do czynienia ze współczesną formą wojen kulturowych, a projekt wielokulturowości okazał się utopią? Rozmowa odbędzie się 23 czerwca. Następnego dnia spotkanie z płk. Grzegorzem Kaliciakiem, oficerem Wojska Polskiego i autorem takich książek jak Karbala. Raport z obrony City Hall i Afganistan. Odpowiedzieć ogniem (Wydawnictwo Czarne). Tematem rozmowy będzie jego najnowsza książka Bałkany. Raport z polskich misji, a wprowadzi nas do niej performans PROM-1 w reżyserii Jana Jelińskiego.

Turyści masakry – tak korespondentów wojennych określił Arturo Pérez–Revert. Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski i Maria Wiernikowska opowiedzą 25 czerwca, jak zmieniała się praca korespondenta wojennego. 26 czerwca, razem z gen. Jarosławem Stróżykiem, Łukaszem Kamieńskim oraz Agatą Kaźmierską, zapytamy, jak wyglądają i jak mogą wyglądać wojny w XXI wieku? Kim jest współczesny żołnierz? Jak mechanizmy, które miały ulepszać świat, są dziś wykorzystywane, by go niszczyć? Debacie towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie fragmentów książki Neuromancer Williama Gibsona. Tę klasykę cyberpunku wyreżyseruje dla nas Jacek Jabrzyk.

27 czerwca m.in. Michał Lipszyc i James Omolo w debacie Postkolonializm. Wojna światów poddadzą refleksji kategorie dzielące świat na pierwszy, drugi i trzeci. Wielu krytyków i historyków twierdzi, że bez względu na to, jak głębokiej refleksji poddalibyśmy historię, wciąż tkwimy w kategoriach kolonialnych. Co to oznacza w kraju, który nie ma przeszłości kolonialnej poza granicami Europy? 28 czerwca Małgorzata Druciarek, Elżbieta Korolczuk i Magdalena Malinowska poddadzą dyskusji wizję Państwa Kobiet. Czy feminizm może działać na rzecz wyzwolenia wszystkich dyskryminowanych społecznie, ekonomicznie i kulturalnie? Czy może być narzędziem walki z faszyzmem, który naszą wolność chce ograniczać? Jaki model działania polityki i instytucji publicznych feminizm proponuje?

29 czerwca odbędzie się spotkanie z Nástio Mosquito, kuratorem Idiomu Armia jednostki. Będzie to okazja do rozmowy na temat koncepcji programowej Idiomu, jego własnej twórczości, a także Angoli, gdzie artysta się urodził. Tego samego dnia na placu Wolności rozmowa z Andrzejem Lederem. Filozof i psychoterapeuta opowie o sposobach rozładowywania instynktów wojennych w czasie pokoju. Dlaczego w czasie pokoju fascynuje nas wojna? Skąd bierze się tkwiąca w nas nienawiść? Rozmowa będzie nawiązaniem do eseju Kultura wojny w czasie pokoju, który profesor opublikował w miesięczniku „Znak” (listopad 2017). Ostatniego dnia Malty, 30 czerwca, o Kobiecie na wojnie porozmawiamy z Janiną Ochojską – założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 26 lat pomaga ofiarom wojen, kataklizmów i długotrwałego ubóstwa. Jaki obraz kobiet wyłania się z jej doświadczeń na terenach konfliktów zbrojnych?

Spotkania 21 oraz 22 czerwca poprowadzi Karolina Lewicka, reporterka TOK FM, następne spotkania prowadzi Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia na placu Wolności jest wolny.