Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Fragment zina „Inność jest tam” autorstwa Beaty Sosnowskiej
GaleriaFragment zina „Inność jest tam” autorstwa Beaty Sosnowskiej

W marcu Generator Malta ogłosił otwarty nabór do projektu Tools for Peace / Narzędzia dla pokoju. Organizatorzy poszukiwali obiektów, instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych i performensów budujących pokój. Zwycięskie pomysły zostaną zrealizowane w Poznaniu podczas festiwalu Malta. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ogólnopolskiego środowiska sztuki.

W odpowiedzi na nabór spłynęło, aż sześćdziesiąt projektów. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich jakości i konceptualnej spójności. Dowodzą jak bardzo temat budowania pokoju w nas drży, jak przenika różne sfery życia i różne porządki myślowe – mówi kuratorka Generatora Malta, Joanna Pańczak. – Jeśli uda się kiedyś otworzyć Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata, którego koncepcję stworzyli Jarosław Kozakiewicz i Krzysztof Wodiczko, to roczny program jest już gotowy.

Ze względu na różnorodność i wagę podejmowanych tematów, organizatorzy zdecydowali się wybrać pięć projektów, a nie trzy, jak wcześniej zapowiadano. Komisja swój wybór uzasadnia następująco:

1. Interwał pokoju Marty Jelowskiej – za proste, uruchamiające wyobraźnię pytanie: „Jak długo trwa pokój? I czy musi być tylko przerwą?” oraz za chęć przypomnienia nieznanej historii jednego z poznańskich pomników.

2. Gest odwróconego palca kolektywu TYNA (Martyna Miller, Tina Keserović) – za zwrócenie uwagi na osamotnienie ofiar przemocy w przestrzeni publicznej i kilkuletnią pracę nad stworzeniem obronnego kodu. Za pierwsze w Poznaniu mapowanie miejsc, w których najczęściej dochodzi do zaczepek ulicznych.

3. DLACZEGO?, czyli Moja Budka Rysunkowa Beaty Sosnowskiej – za prostą formalnie, ale wielowarstwową znaczeniowo, propozycję pokojowej wymiany poglądów. Za oddalanie perspektywy wojny uniemożliwiającej istnienie różnych punktów widzenia.

4. Nowy śpiewnik Patriotyczny Kolektywu Łaski (Julia Golachowska, Jagoda Kwiatkowska, Anna Shimomura) – za skonstruowanie narzędzia, które w formule zabawy zaprasza do analizy bezkrytycznie przyswajanych w dzieciństwie tekstów piosenek patriotycznych. Pozwala dostrzec w nich stereotypy płciowe, fascynację wojną i przemocą oraz zdekonstruować je i nadać im nowe znaczenia.

5. Jestem… Pawła Świerczka – za narzędzie, które w formule działania perfomatywnego przypomni o kategorii bezbronności. Przeciwstawienie się kultowi ego i odsłonięcie słabości czytamy jako akt odwagi i strategię propokojowego funkcjonowania w świecie.

Projekty zostaną zrealizowane podczas Malta Festival Poznań, w ramach programu Generatora Malta, w przestrzeniach publicznych miasta. Festiwal odbędzie się w dniach 21-30 czerwca.