Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Grafika: Maria Dondajewska
GaleriaGrafika: Maria Dondajewska

Uczestnicy Akademii Miasta – edukacyjnego kursu Fundacji Malta – na najbardziej zielonym osiedlu z tzw. „wielkiej płyty” w Poznaniu tworzą projekt „Kopernik na podsłuchu”. Pierwsza poznańska Orkiestra Osiedlowa, warsztaty muzyczne, spacery dźwiękowe dla dzieci, koncerty i piknik – czas wyjść z bloków i pokazać, że Kopernik ma serce i uszy!

Projekt „Kopernik na podsłuchu” to efekt pracy artystek, animatorów, architektów i badaczek społecznych związanych z Akademią Miasta. Poprzez serię działań warsztatowych, twórczych i badawczych związanych z muzyką, organizatorzy chcą przywrócić na osiedlu ideę „miasta w działaniu”. – Przez trzy miesiące kursu, obserwowaliśmy architekturę os. Kopernika, wsłuchiwaliśmy się w jego życie, rozmawialiśmy z mieszkańcami o ich potrzebach – mówi Marta Olejniczak, koordynatorka projektu. – Po wysłuchaniu wielu głosów dobiegających spomiędzy bloków, zdecydowaliśmy, że muzyka połączy różnorodne środowisko os. Kopernika.

Przed mieszkańcami osiedla Kopernika seria działań warsztatowych, twórczych i badawczych związanych z muzyką. Dla amatorów wspólnego grania w każdym wieku – pierwsza poznańska Orkiestra Osiedlowa, dla najmłodszych mieszkańców – dźwiękowe spacery. W kilku miejscach osiedla powstanie także dźwiękowa stacja badawcza, gdzie twórcy projektu będą podsłuchiwać audiosferę osiedla. Całość zakończy się jednodniowym świętem Kopernika, w planach m.in.: koncert orkiestry, plenerowe KOimpro!, piknik, warsztaty dla dzieci i potańcówka.

Organizatorzy i organizatorki zachęcają mieszkańców do sięgnięcia po instrument, nawet po latach przerwy. – Jesteśmy ciekawi, jaki muzyczny potencjał mieszka na największym z grunwaldzkich osiedli. I czy można go wykorzystać do inicjowania sąsiedzkich spotkań i łączenia różnych grup wiekowych, społecznych, narodowościowych. Marzy się nam powrót do lokalnego, wspólnego muzykowania – wyjaśniają pomysłodawcy orkiestry, Maria Dondajewska, Bartłomiej Kalinowski, Marta Olejniczak i Dorota Zygmunt. – Zależy nam, by „kopernikanie” działali razem, na rzecz sąsiedzkiej wspólnoty oraz ożywiania i przywracania funkcji uspołeczniających różnym miejscom między blokami. Chcemy też zainteresować, uwrażliwić mieszkańców i mieszkanki na wsłuchiwanie się w rytm i dźwięki osiedla.

Obserwujcie fanpage projektu i nadstawiajcie uszu, bo już za moment zaczynamy!

Zespół tworzą: socjolożki Marta Olejniczak, Karolina Trochowska i Joanna Pańczak, architektki Maria Dondajewska i Ada Flis, kulturoznawcy Bartłomiej Kalinowski i Mateusz Włodarek, rzeźbiarka Jaśmina Kamińska, filmoznawczyni Magdalena Olejniczak, absolwentka gospodarki przestrzennej Agnieszka Woźna oraz projektantka przemysłowa Dorota Zygmunt. Partnerami akcji są: Kołorking Muzyczny, Osiedlowy Klub Kopernik, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Grunwald” i SP7 im. Erazma z Rotterdamu.

Projekt finansowany jest ze środków budżetu Miasta Poznania.