Warsztaty z tworzenia archiwum społecznego odbędą się 13 listopada w siedzibie Fundacji Malta. Zajęcia poprowadzą trenerki z Ośrodka KARTA − najważniejszej instytucji w Polsce zajmującej się archiwistyką społeczną. Udział w warsztatach jest bezpłatny, konieczne jest zgłoszenie mejlowe na adres: zapisy@malta-festival.pl
Chcesz spisać historię swojej dzielnicy, bloku, wspólnoty sąsiedzkiej opowiedzianą z perspektywy mieszkańców i mieszkanek? Interesują Cię losy ruchu społecznego oporu, organizacji pozarządowej, grupy artystycznej? Posiadasz archiwalne zbiory fotografii lub chcesz je zgromadzić i nie wiesz jak je opisać i skatalogować? Wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem archiwum społecznego* zapraszamy na warsztaty prowadzone przez trenerki z Ośrodek KARTA − najważniejszej instytucji w Polsce zajmującej się archiwistyką społeczną. Trenerki opowiedzą, jak nagrywać i opracowywać relacje historii mówionej oraz jak pozyskiwać, zabezpieczać i opracowywać stare fotografie. Podpowiedzą też, jak stworzyć wystawę na podstawie archiwaliów i jakie działania animacyjne można prowadzić wokół swoich zbiorów.
Warsztaty realizowane są w ramach projektu Lotaryńska 6: Mikro Dom Kultury, gdzie w 2018 roku podczas Festiwalu Malta powstało Mikromuzeum Pamięci Społecznej w ramach rezydencji Generatora Malta. Wspólnie z artystami (Kamilą Wolszczak i Marcinem Zalewskim) oraz mieszkankami i mieszkańcami odkryliśmy na nowo potencjał Osiedla Opieki Społecznej na Naramowicach, jego bogatą i zróżnicowaną historię – zebraliśmy fotografie, pamiątki, opowieści i stworzyliśmy zalążek naramowickiego archiwum społecznego.
Warsztaty poprowadzą: Adriana Kapała (historia mówiona) i Agata Bujnowska (fotografie, działania animacyjne).
*archiwum społeczne − gromadzi, przechowuje i opracowuje materiały dokumentowe, ikonograficzne lub audiowizualne danego regionu, dzielnicy, grupy, organizacji, ruchu społecznego. Jest tworzone siłami lokalnej społeczności, materiały są zbierane wśród mieszkańców, działaczy i działaczek, opracowywane i udostępniane przy ich pomocy. Tworzy niepaństwowy zasób archiwalny.
Ośrodek KARTA jest rzecznikiem polskich archiwów społecznych (AS-ów). Dostarcza archiwistom darmowe narzędzia, wiedzę, promuje oddolny ruch niezależnej archiwistyki. Zabiega o wsparcie całej dziedziny. W tworzonej przez Ośrodek KARTA bazie www.archiwa.org znajduje się ponad 450 podmiotów, zajmujących się oddolną dokumentacją.
Warsztaty realizowane w ramach projektu „Mikro Dom Kultury Lotaryńska 6: Archiwum społeczne Naramowic / Naturalny plac zabaw", finansowanego ze środków Miasto Poznań.