Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

fot. Rafał Piątek
Galeriafot. Rafał Piątek

Identyfikacja wizualna towarzysząca akcji profrekwencyjnej „Ani słowa bez nas” przygotowana przez studio graficzne Bękarty, została nominowana do konkursu Projekt Roku 2018/2019. To pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców.

Projekt „Ani słowa bez nas” był częścią obchodów 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów w Polsce w ramach Święta Wolności i Solidarności. Komunikacja kampanii została oparta na hasłach eseju amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera. Inspiracją graficzną były prace polskich artystów konceptualnych z lat 70. i 80., między innymi Leszka Przyjemskiego, oraz charakterystyczne dla kształtowania się po '89 roku demokracji w Polsce, kolory czarno-biało-czerwone (odnoszące się do barw Solidarności i ducha Gazety Wyborczej). Celem kampanii było aktywizowanie młodych ludzi do udziału w wyborach.
W ramach akcji powstał utwór „20” stworzony przez rapera donGURALesko we współpracy z Timothy'm Snyderem. Akcji towarzyszyła debata, teledysk do utworu „20”, a finałem był koncert na placu Wolności w Poznaniu, a także w Warszawie i Gdańsku oraz audiobook, na którym donGURALesko czyta esej „Dwadzieścia lekcji z XX wieku.”