Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

W 2016 roku Fundacja Malta zawarła z MKiDN trzyletnią umowę na organizację Malta Festival Poznań, na mocy której Ministerstwo zobowiązało się do wypłaty corocznych dotacji celowych. W 2017 roku dotacji nie wypłacono, ponieważ jednym z kuratorów festiwalu miał być Oliver Frljić, reżyser teatralny i autor spektaklu „Klątwa”.

25 marca 2019 r. w Warszawie odbył się proces wytoczony przez Fundację Malta przeciwko Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z niewypłaceniem 300 tys. zł dotacji celowej na organizację Malta Festival Poznań w 2017 roku. Na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Fundację Malta reprezentują pro bono adwokaci z kancelarii Hogan Lovells.

Wyrok został ogłoszony przez Sąd Okręgowy w Warszawie dnia 3 kwietnia 2019 r. Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku, podkreślił, że umowa uprawniała Ministerstwo do zmniejszenia dotacji tylko w ściśle określonej sytuacji, która w tej sprawie nie miała miejsca. Jak wskazywała Fundacja Malta i na co zwrócił uwagę także sąd, Ministerstwo już w 2015 roku wiedziało, że Oliver Frljić będzie kuratorem festiwalu, dlatego jego osoba nie mogła doprowadzić do niewypłacenia Fundacji Malta dotacji celowej.

21 maja 2019 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło apelację do Sądu Apelacyjnego w Warszawie Wydziału I Cywilnego doręczoną pełnomocnikowi 5 czerwca 2019 r. 19 czerwca br. Fundacja Malta reprezentowana przez dr. Wojciecha Marchwickiego z kancelarii Hogan Lovells (Warszawa) LLP złożyła odpowiedź do Sądu Apelacyjnego w Warszawie Wydziału I Cywilnego na apelację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fundacja Malta wniosła o oddalenie w całości apelacji. Stawiane w apelacji zarzuty są całkowicie bezzasadne. Stanowią przy tym powtórzenie argumentacji prezentowanej już przed Sądem Okręgowym. Treść umowy zawartej z Ministerstwem jednoznacznie wskazuje na obowiązek zapłaty dotacji z 2017 r.
Fundacja Malta pragnie podziękować Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i kancelarii Hogan Lovells, której prawnicy reprezentują pro bono Fundację Malta, a także innym kancelariom, które współpracują z HFPC pro bono.

Sprawa jest prowadzona w ramach Programu Spraw Precedensowych HFPC.