Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Plenerowe otwarcie Malty / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaPlenerowe otwarcie Malty / fot. Maciej Zakrzewski

Na dwie godziny ulice Poznania zamieniły się w salę operową! Widowiskowe otwarcie Malty należało do francuskiej grupy Transe Express. Po 26 latach Transe Express powrócił do Poznania z podniebnym widowiskiem Mobile Homme i kolorową paradą Divas. Razem z 5-metrowymi śpiewaczkami i bębniarzami z placu Wolności ruszyły tłumy poznaniaków. Na placu Adama Mickiewicza 29. edycję Malty oficjalnie otworzyli: Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Rady Miasta Poznania, szef Instytutu Francuskiego w Paryżu Pierre Buhler, Linda Marchetti, Dyrektorka Instytutu Francuskiego w Warszawie, Pierre Lévy, ambasador Francji w Polsce oraz dyrektor festiwalu Michał Merczyński z zespołem.

Po południu plac Wolności zamienił się w przestrzeń debat o edukacji. Przy 24 stołach rozmowy na 8 tematów przeprowadzili nauczyciele, uczniowie, rodzice i przedstawiciele samorządu. Od kwietnia takich spotkań zorganizowano oddolnie aż 150. Na Malcie odbył się finał i jednocześnie największa jak dotąd Narada Obywatelska o Edukacji! – Te stoliki mają chyba jakąś magiczną moc burzenia tych czasami sztucznie tworzonych murów i konfliktów – mówi nauczycielka Anna Schmidt-Fic. O polskim systemie edukacji, proteście z wykrzyknikiem i roli nauczyciela podczas pierwszego spotkania w ramach Forum rozmawiały legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie. Po spotkaniu odbyła się premierowa prezentacja raportu z Narad Obywatelskich o Edukacji. Zebrany materiał to zapis tysięcy wypowiedzi i wniosków, które pojawiły się w trakcie narad w całej Polsce, w odległych od siebie miejscach.

Jak zmienić szkołę na lepszą? Przeczytaj więcej w najnowszym artykule Gazety Wyborczej.

Ze specjalnie przygotowanym raportem będziemy się pchać wszędzie! Żeby jak najwięcej polityków go przeczytało. Okazuje się bowiem, że rodzice, nauczyciele i uczniowie mają głębszą refleksję o polskiej edukacji niż politycy – dla „Gazety Wyborczej” Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, autorka bloga „Babka od histy”.

Transmisję ze spotkania Ostatni dzwonek możesz znaleźć na naszym Facebooku.

Zobacz, jak powstawał plenerowy dom kultury na placu Wolności:

Happening Waginokracja, multimedialne archiwum z momentu narodzin, otworzy zagraniczny program Malty!

O godzinie 20:00 w Starej Rzeźni Waginokracja, audiowizualny happening kuratora Nástio Mosquito. Odbędzie się na żywo i zostanie wyświetlony tylko raz: w tym samym czasie w różnych miastach polski i na świecie. Będzie to premiera filmu, który powstał z nadesłanych nagrań i zdjęć przedstawiających moment narodzin. Nástio Mosquito nazywa swój projekt „prostym gestem”, „najczystszą manifestacją ludzkiej godności”.

Każdy człowiek, bez względu na to, gdzie się urodził, zasługuje na godność. Tego poczucia godności nikt nie ma prawa kwestionować – tłumaczy Nástio Mosquito, który w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o kwestie tożsamościowe, zaprosił do stworzenia swojego happeningu osoby z całego świata, które – wysyłając własne nagrania z chwili narodzin – zostały włączone w współtworzenie tego projektu artystycznego. Bądź z nami w Starej Rzeźni o godzinie 20:00! Waginokrację będzie można zobaczyć również na żywo w internecie, m.in. na profilu facebookowym Festiwalu Malta.

Więcej o projekcie na stronie www.armyoftheindividual.com

Zaplanuj drugi dzień festiwalu

Dzisiaj na placu Wolności jazzowy koncert Kuba Więcek Trio, kolektywne Silent Techno z FLAUTĄ i queer night z Future V – wizualnie, muzycznie i tanecznie. Otworzymy Idiom, wraz z nim wystawę hiszpańskiego artysty Vica Pereiró.

Od dzisiaj do 29 czerwca w Pawilonie Vic Pereiró przedstawia wielkoformatową wystawę audiowizualną The Dust Bowl. Artysta podejmuje w niej kwestię konfliktów wewnętrznych i globalnych, a także trudności wpisane w codzienne istnienie. Czy nasza indywidualna perspektywa może zmienić się w perspektywę wspólnotową i stworzyć nowy społeczny model współistnienia? Przyjrzyj się temu! Otwarcie wystawy o godzinie 14:00.

Wracamy na plac Wolności! Wieczorem Kuba Więcek Trio – saksofon altowy, kontrabas, mocno osadzona perkusja, a wszystko okraszone elektronicznym brzmieniem. Dziennikarz muzyczny Piotr Metz nazwał najnowszy album grupy idealną ścieżką dźwiękową otaczającej nas rzeczywistości. Jak sami mówią: lubią wykraczać poza strefę własnego komfortu i rzucać się na głęboką wodę. Koncert na Placu Wolności rozpoczniemy o godzinie 21:30.

Voguing z Future V wraca na Maltę! Międzynarodowa grupa z Berlina podczas zeszłorocznej Malty zatańczyła na Jeziorze Strzeszyńskim. Dzisiaj na silent disco zamienią jeden kanał w queer night! Podczas wspólnej zabawy zostaniemy zaskoczeni przez artystów – zamienią fontannę na placu Wolności w przestrzeń voguingu. Równo o północny odwróćcie głowy i dajcie się ponieść! Pozostałe dwa kanały w słuchawkach przejmie warszawski kolektyw muzyki elektronicznej FLAUTA. Tej nocy zabawie towarzyszyć będzie cel społeczny – wstęp: cegiełka 15 zł lub więcej, cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz Kids Paradise.

Kalendarium na dziś znajdziesz tutaj. Zobacz, gdzie nie może Cię zabraknąć!

Armia kobiet na Malcie – media o nas

O kobietach w Armii jednostki pisze Vogue! – Artystki stanowią w tym roku blisko połowę zaproszonych do współtworzenia głównego programu – Kelly Schacht, Priscila Rezende, Lisbeth Gruwez oraz Alice Joana Gonçalves to nasza armia kobiet. Przeczytaj więcej o idiomowych artystkach w artykule magazynu. Informujemy o promocji dla czytelniczek i czytelników Vogue – specjalna zniżka na maltańskie bilety za okazaniem najnowszego numeru magazynu!

W „Gazecie Wyborczej” artykuł o wyjątkowym przedsięwzięciu Marty Jalowskiej, a także towarzyszącym mu poszukiwaniu Moniki Śron – jedynej kobiety, 11-latki, która zabrała głos podczas odsłonięcia Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami na Cytadeli w roku 1986 roku. Na łamach gazety artystka opowiada o swoim projekcie: Czytałam, że dzwon nastrojony jest tak, by brzmieć radośnie. Brzmienie to jest efektem określonych odległości między dźwiękami, m.in. interwału zwanego tercją wielką. Dzwon wygrywa więc interwał pokoju. Przeczytaj więcej o spektaklu Interwał pokoju, który odbędzie się 28 czerwca w Parku Cytadela.