Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Galeria

Jak wygląda przyszłość miast w kontekście narracji o zbliżającej się katastrofie ekologicznej? Jakie są ich relacje z naturą i człowiekiem? Rozpoczynają się zapisy na czwartą edycję interdyscyplinarnego kursu Akademia Miasta. Przez dwa miesiące grupa 25 uczestników będzie badać, poznawać, projektować i testować miasto – w tym roku z perspektywy „Ekologii relacji”. Nabór trwa do 6 października.

Akademia Miasta jest interdyscyplinarnym kursem dla artystek, aktywistów, edukatorek, badaczy – wszystkich zainteresowanych refleksją nad przyszłością miast wobec zmian klimatu oraz artystycznymi, edukacyjnymi i społecznymi działaniami dla ich ludzkich i nieludzkich mieszkańców. To edukacyjny program Fundacji Malta przygotowany przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Spotkania odbędą się pomiędzy 12 października a 8 grudnia w Poznaniu.

W trakcie pięciu weekendowych zjazdów uczestnicy będą spotykać się z naukowcami i twórczyniami, by poznawać, projektować i testować narzędzia oraz czytać i rozmawiać o relacjach miasta, natury i człowieka. Akademia to połączenie teorii z praktyką – w planach znajdują się zarówno wykłady, zajęcia warsztatowe, czytanki, pokazy filmowe, spacery oraz praktyczne działania w przestrzeni miejskiej. Sprawdź zagadnienia, które zostaną poruszone podczas spotkań.

Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej, związanych z ekologiami relacji. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2020 roku. „Mozaika z pamięci” (2018) oraz „Kopernik na podsłuchu” (2019), zaprojektowane podczas dwóch poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania oraz wsparciu Fundacji Malta.

Współczesne miasta nie mogą dłużej ignorować swojej roli i sprawstwa w kontekście zmian klimatycznych, zwłaszcza, że nie ma w ich historii momentów, w których nie wchodziłyby w relacje z naturą. To wzajemne sploty kulturowych wyobrażeń, idei, technologii i polityk z procesami przyrodniczymi, fizyczną obecnością rzek, terenów roślinnych czy zwierząt kształtują polis. Dlatego w tym roku Akademia Miasta będzie krytyczną platformą dyskusji o możliwościach, potencjałach, ale także pułapkach przekraczania antropocentrycznego spojrzenia na aktywność ekologiczną, zwłaszcza w codziennych, miejskich praktykach. Przeczytaj więcej o idei „Ekologii relacji”.

Jak wziąć udział? Na kurs można zgłaszać się do 6 października poprzez wypełnienie formularza (pobierz formularz) i odesłanie go na zapisy@malta-festival.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny (obowiązuje tylko opłata lunchowa – 250 zł), a liczba miejsc jest ograniczona (przyjętych zostanie 25 osób). Wyniki naboru ogłoszone zostaną mejlowo 7 października. Dowiedz się więcej o Akademii Miasta.

Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.