Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Autorem zdjęć z planu teledysku do utworu „20” jest Piotr Bedliński
GaleriaAutorem zdjęć z planu teledysku do utworu „20” jest Piotr Bedliński

Fundacja Malta zaprasza do dialogu profesora Timothy’ego Snydera oraz rapera donGURALesko. Na placu Wolności w Poznaniu 2 czerwca odbędzie się koncert „Ani słowa bez nas” oraz premiera online audiobooka „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”. Wszystko po to, aby szerzyć wartości europejskie – demokrację, wolność słowa, odpowiedzialność obywatelską – wśród młodego pokolenia Polaków. Akcji towarzyszą debaty i premiera teledysku do utworu „20” donGURALesko.

Przed nami piętnasta rocznica wejścia do wspólnoty europejskiej, 26 maja odbędą się wybory do Europarlamentu. 4 czerwca mija 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu RP. Jesienią, Polacy po raz kolejny będą mogli zagłosować na swoich przedstawicieli w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej. To wiele okazji, aby głośno mówić o potrzebie głosowania. „Weź odpowiedzialność za oblicze świata”, „Wspieraj słuszne sprawy” – lekcje, których udziela nam Timothy Snyder stanowią memento dla współczesnego świata. To dobry moment, aby pokazać, jakie znaczenie ma udział w absolutnie każdych wyborach.

Raper donGURALesko, na zaproszenie Fundacji Malta, przygotował specjalny utwór zatytułowany „20” na podstawie eseju profesora Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w której historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Utworowi towarzyszyć będzie teledysk, w którym – poza donGURALesko – występuje również profesor Snyder. Premiera klipu odbędzie się 18 maja na placu Wolności podczas poznańskiej Nocy Muzeów. Raper nagrał także „O tyranii” w formie audiobooka, który Fundacja Malta udostępnia bezpłatnie do ściągnięcia w dniu koncertu.

Po pierwsze i najważniejsze – nie bądź posłuszny z góry.
(...)
W policyjnym państwie, gdzie się roi od kontroli
Wiozę się powoli, nie damy się zniewolić.
Policz do dwudziestu, pomyśl co cię boli.
Ani słowa o nas bez nas, wywracamy stolik.

fragment utworu „20” donGURALesko

Finałem społecznej akcji będzie koncert donGURALesko 2 czerwca o g. 20:30 na placu Wolności wraz z premierą audiobooka „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” na stronach internetowych www.wyborcza.pl oraz www.malta-festival.pl (do pobrania za darmo). W tym samym czasie na budynku Arkadii w Poznaniu rozbłyśnie neon z napisem „Wolność”. 2 czerwca odbędzie się również debata „Kierunek Europa – o potrzebie utopii” w Centrum Kultury ZAMEK z udziałem m.in. dr Anny Materskiej-Sosnowskiej, prof. Marcina Króla oraz donGURALesko. Rozmowę moderować będzie Michał Merczyński.

„Do współpracy zaprosiliśmy osoby z – wydawałoby się – różnych porządków, mówiące różnymi językami i do różnych osób. Chcemy w ten sposób przełożyć niezwykle ważną naukę Timothy’ego Snydera na komunikację z osobami młodego pokolenia. Z drugiej strony, chcemy nauczyć się także ich sposobu myślenia i patrzenia na świat. Chcemy pokazać, że traktujemy siebie równo – nawet jeśli czytamy różne książki i słuchamy różnej muzyki, budujmy razem społeczeństwo obywatelskie.” – mówi o projekcie Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta, pomysłodawca akcji „Ani słowa bez nas”

Każde społeczeństwo ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Muzyczne lekcje donGURALesko i Snydera mają przypomnieć obywatelom w każdym wieku, że warto głosować. Stańmy murem za słowami profesora „Wolni jesteśmy tylko wtedy, gdy sami decydujemy o tym, kiedy jesteśmy widoczni, a kiedy nas nie widać. (...) Póki możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych.”

Partnerami wydarzenia są: „Gazeta Wyborcza”, Wydawnictwo Znak, Estrada Poznańska, „Tygodnik Powszechny”, CK Zamek, Towarzystwo Kultury Stosowanej. Projekt finansowany jest ze źródeł Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Projekt „Ani słowa bez nas” jest częścią obchodów 30-lecia obrad Okrągłego Stołu i wolnych wyborów w Polsce w ramach Święta Wolności i Solidarności 1-11 czerwca 2019 r.

Dołącz do wydarzenia na FB.
Obserwuj akcję na Instagramie / anislowabeznas

***

Za identyfikację wizualną odpowiadają Bękarty.
Autorem zdjęć z planu teledysku do utworu 20 jest Piotr Bedliński, teledysk realizuje makemake.