Rozpoczynamy 29. edycję Malta Festival Poznań! Kuratorem Idiomu Armia jednostki jest Nástio Mosquito, angolski artysta interdyscyplinarny. Razem z dziewięcioma artystami z całego świata przedstawi program taneczny, wizualny i performatywny. Społeczno-artystyczny Generator Malta szykuje się na pokój! W programie: galeria sztuk bez walki na placu Wolności i wiele miejskich działań.
Otwórzmy razem festiwal! O godzinie 19:00 z placu Wolności wyruszy kolorowa parada Divas, którą poprowadzą ulicą Ratajczaka 5-metrowe śpiewaczki, akrobaci i bębniarze z francuskiej grupy Transe Express. Wspólnie przejdziemy na plac Mickiewicza, gdzie około 19:30 nastąpi tradycyjne założenie koszulek − oficjalna inauguracja z Zastępcą Prezydenta Poznania Jędrzejem Solarskim, szefem Instytutu Francuskiego w Paryżu Pierre’a Buhlerem, zespołem Malty i dyrektorem festiwalu Michałem Merczyńskim. Po części oficjalnej − Mobile Homme, czyli widowisko nad głowami widzów!
Od dzisiaj w galerii sztuk bez walki na placu Wolności dwie wystawy w ramach Generatora Malta: Archive of Resistance − społeczne archiwum dokumentujące rewolucję egipską z 2011 roku oraz Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata artystów Jarosława Kozakiewicza i Krzysztofa Wodiczko. Obie ekspozycje można oglądać między godziną 11:00 a 21:00.
Plany na wieczór? Na placu Wolności niezwykła muzyczno-filmowa przygoda: Egged on by music to koncert brukselskiej grupy Cinemaximiliaan, która zagra na żywo ścieżkę dźwiękową do niemego filmu z 1926 roku Egged On. Po koncercie pierwsze w tym roku silent disco − za konsolą trójka portugalskich DJ-ów zaproszonych przez Nástio Mosquito: Dj Riot, Dj Kronic, Fabrizio.
Festiwal trwa do 30 czerwca, przed nami 10 dni spotkań, koncertów, rozmów, spektakli, warsztatów i miejskich wycieczek.
Przyjdź na festiwal i dołącz do Armii jednostki!
Co dalej z polską szkołą? − na placu Wolności Ostatni Dzwonek, czyli debaty o polskiej edukacji
Koniec roku szkolnego wykorzystamy, aby porozmawiać o tym, co się wydarzyło podczas największego od lat strajku nauczycieli i pracowników oświaty. Jeszcz raz poważnie i − co najważniejsze − wspólnie pochylimy się nad problemem polskiego szkolnictwa podczas trzech wydarzeń w ramach spotkania Ostatni dzwonek.
O godzinie 14:00 finał i jednocześnie największe spotkanie w ramach Narad Obywatelskich o Edukacji, które od kwietnia organizowane są oddolnie w całym kraju. Przy 24 stolikach rozmowy na 8 tematów przeprowadzą nauczyciele, uczniowie, rodzice i przedstawiciele samorządu. Poruszone zostaną m.in. kwestie współpracy między nauczycielami, rodzicami i uczniami; umiejętności uczenia się oraz o tym, w jaki sposób powinna funkcjonować w środowisku lokalnym; czym charakteryzuje się nowoczesna szkoła; jakie kompetencje powinien mieć nauczyciel i nauczycielka?
Na pokaz fizyczno-chemiczny, czyli 45 minut z naukami ścisłymi, zaproszą licealiści z grupy 200 Bez Bólu. Następnie, o proteście z wykrzyknikiem, polskim systemie edukacji, roli nauczyciela porozmawiają legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie podczas spotkania w ramach Forum o godzinie 17:00. Gośćmi będą: Małgorzata Dziewulska, Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka Babka od histy), Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Anna Schmidt-Fic, Krystyna Starczewska, 200 bez bólu. Spotkania transmitowane będą także na Facebooku Festiwalu Malta.
Niezbędnik festiwalowicza − przygotuj się na Maltę!
Kto odpowie na festiwalowe pytania? Gdzie kupić maltańskie gadżety? Kiedy wypijesz espresso z tonikiem na placu Wolności? Przeczytaj niezbędnik festiwalowicza i bądź gotowy na 10 dni z nami. W punkcie info na placu Wolności w godzinach 11:00–22:00 znajdziesz najlepszych przewodników po Malcie, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą zaplanować festiwal. Kupisz tu także nasze gadżety, książki, odbierzesz bezpłatne wejściówki i katalog. Punkt informacji działa również w Hotelu Altus przy ul. św. Marcin 40 od godziny 11:00 do 20:00. Katalogi i gadżety będą także dostępne w Centrum Kultury Zamek i w Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Strefa gastro na placu Wolności działa od 12:00 do 24:00, a w niej: kanapki, frytki, churrosy, naleśniki, burgery i lody. Na słodko, wegetariańsko i z mięsem. Kawiarnia i bar działają od niedzieli do środy w godzinach 11:00–24:00 oraz od czwartku do soboty w godzinach 11:00–4:00. Zapraszamy na festiwalowe drinki: pobudzające do dyskusji napoje podczas Forum, dające orzeźwienie przed wieczornymi koncertami, spektaklami i Silent Disco!
Empik poleca: 10 rzeczy, które warto wiedzieć idąc na Malta Festival Poznań
− Dziś, gdy najciekawsze wydarzenia artystyczne powstają na przecięciu sztuk, to na Malta Festival Poznań oglądamy połączenie teatru, tańca, filmu, muzyki, sztuk wizualnych i… miasta − o tym, w jaki sposób Malta się przeobraża, kto ją tworzy, czego nie zabraknie na poznańskich deskach i dlaczego warto doświadczyć tego na własnej skórze, opowiada Empik, wieloletni patron festiwalu Malta.
Sprawdź, jakich informacji nie może zabraknąć w Twoim festiwalowym niezbędniku!
Konkurs Korona na Katedrze − zdobądź wejściówkę!
Nie zdążyłeś zarezerwować wejściówki na najwyższe szczyty Poznania? Wciąż istnieje szansa na zdobycie biletów na specjalne wejście na wieżę Katedry na Ostrowie Tumskim!
Jak je zdobyć? Pokaż, jak szykujesz się na pokój! Wejdź tutaj i wstaw w komentarzu zdjęcie z własną interpretacją hasła „Get Ready for Peace”. Autorów 10 zdjęć nagrodzimy spotkaniem na Wieży Katedry na Ostrowie Tumskim 30 czerwca. Konkurs trwa do 28 czerwca i jest dla osób pełnoletnich.
Regulamin konkursu znajduje się tutaj.
Przyłączysz się?