Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

21 - 30/06/2019

Konfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen
GaleriaKonfrencja prasowa w Poznaniu: Michał Merczyński, dyrektor Malta Festiwal Poznań / fot. Jakub Wittchen

Interwał Pokoju | Die-in. Wymieramy, Agata Rosochacka, czaskultury.pl, 03.07.2019

Materiał filmowy z wydarzeń w ramach Interwału Pokoju podczas Malta Festival Poznań 2019: plenerowego spektaklu Marty Jalowskiej i Die-In. Wymieramy – Poznań! organizowanego przez Extinction Rebellion Poznań i Generator Malta, które miały miejsce 28 czerwca 2019 na poznańskiej Cytadeli pod Dzwonem pokoju i przyjaźni między istotami.

Operetta! Żyjesz w Matrixie / Koncert finałowy Festiwalu Malta, Sławek Wąchała, tenpoznan.pl, 02.07.2019

Od wielu lat tradycją Malta Festival Poznań są niebiletowane, plenerowe koncerty, które wieńczą wiele dni artystycznych wrażeń. Zawsze przyciągają tysiące poznaniaków i stają się ważnym wydarzeniem w życiu miasta. Za aranżację repertuaru odpowiadał w całości Mateusz Holak, utwory wykonała Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz artyści związani obecnie lub w przeszłości z poznańską sceną muzyczną, m.in. Justyna Szafran, Marta Mazurek, donGURALesko, Michał Kocurek, Andrzej Donarski, Emose Katarzyna Uhunmwangho i sam Mateusz Holak.

Sprawca przemocy to nie potwór. Czasem to osoba, którą kochasz, Maja Staśko, codziennikfeministyczny.pl, 02.07.2019

Kilka dni temu skontaktowała się ze mną dziewczyna. Napisała, że przed chwilą molestował ją ojciec jej chłopaka, z którym mieszka. Chłopak był w pracy. Schowała się w pokoju siostry swojego chłopaka, ale nie opowiedziała jej o tym, co ją spotkało – siostra ma tylko 13 lat, a przecież chodziło o jej ojca.

[Apel o pokój na świecie, który pojawił się na Interwale Pokoju stworzonym przez Martę Jalowską podczas Festiwalu Malta]

Działanie, nie walka. Generator Malta oczami nastolatek, Maria Musiałowska, Wiktoria Kordylewska, czaskultury.pl, 01.07.2019

Dlaczego nie ma pokoju, zgody i dobroci między ludźmi, a coraz bardziej szerzą się hejt, nienawiść oraz wszechobecne zło? W czasach internetu informacje docierają do nas o wiele szybciej niż kiedyś, mamy większą widzę o wojnach i konfliktach na świecie – jeśli tylko chcemy ją mieć. Niektórzy sądzą, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach od zakończenia II wojny światowej, to jednak nieprawda, wystarczy zainteresować się informacjami z innych obszarów świata. Konflikty (nie tylko, ale również militarne) są gdzie indziej codziennością. Napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju – było ramą programową tegorocznej, 29. edycji festiwalu Malta.

„Hańba” w reżyserii Macieja Podstawnego. Wzór zakończenia plemiennej agresji, Jacek Cieślak, Rzeczpospolita, 01.07.2019

Premiera stanowi maltańską kontynuację cyklu związanego z Coetzeem, przypomnijmy bowiem, że laureat Nobla był gościem Malta Festival w 2018 r. i na zaproszenie Michała Merczyńskiego zadebiutował wtedy jako librecista, poddając gruntownej rekonstrukcji swoją powieść „Powolny człowiek". Operę wyreżyserowała Maja Kleczewska.

Wytańczyć Trumpa. Przemówienia polityczne mają ogromną moc, a polityk tańczy za mównicą, Michał

Dobry polityczny spektakl jest jak msza, a mówca to kaznodzieja. Głosi dobre słowo, zapowiada lepszą przyszłość, wybawienie od problemów codziennego dnia. Za pomocą dobrze opracowanych trików daje poczucie wspólnoty.

The Foxes, Monika Krawczak, bylamwidzialam.pl, 30.06.2019

Podczas spektaklu nie dzieje się wiele pod względem akcji, jest ona raczej powolna, subtelna, cicha, łagodna. Sam spektakl trwa zaś zaledwie 45 minut. Jednak w ciałach performerek, w ich ruchach kryje się niesamowita subtelność i lekkość, której obserwowanie wystarcza za wartką fabułę. To przepiękne, kruche i niesamowite pod względem estetycznym wydarzenie. Bardzo hipnotyzujące. Poetycka opowieść o ciele jako instrumencie do opowiadania historii, ciele jako nośnika przeszłości, ciele jako autonomii.

Malta Festival 2019. Po „Hańbie”, Stanisław Godlewski, poznan.wyborcza.pl, 30.06.2019

Kolejna koprodukcja festiwalu Malta powstała we współpracy z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. „Hańba" w reżyserii Macieja Podstawnego na podstawie słynnej powieści Johna Maxwella Coetzeego jest próbą opowieści o tym, jak na gruzach starego świata można zbudować nowy.

„Operetta! Żyjesz w Matrixie” na finał Malty - koncert odbył się na klepisku przy Świętym Marcinie, poznan.naszemiasto.pl, 30.06.2019

Muzycznym finałem tegorocznego festiwalu Malta był koncert „Operetta", w którym zabrzmiały wielkie przeboje światowych musicali oraz hity Manaamu, czy Abby w nietypowych aranżacjach. Nietypowe było także miejsce koncertu - klepisko u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej koło Akademii Muzycznej. To właśnie tutaj ma powstać nowa siedziba Teatru Muzycznego.

Ostatni dzień festiwalu Malta w Poznaniu, Jacek Butlewski, radiopoznan.fm, 30.06.2019

– Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych na dziś - na poznańskiej Cytadeli finał naszych działań propokojowych – mówi kuratorka Generatora Malta Joanna Pańczak.

Taneczne solo, maltańska premiera i karaoke po raz drugi, dziennikteatralny.pl, 29.06.2019

Za nami głośna premiera „Hańby" w reżyserii Macieja Podstawnego. Festiwal Malta koprodukuje spektakl z Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Przejmujemy sceny, puby, korytarze i ulice! Ośmioro artystów zaproszonych do Poznania przez Nástio Mosquito wychodzi poza granice teatru. Sam Mosquito odegrał najlepsze karaoke na świecie – „No.One.Gives.A.Mosquito's.Ass.About.My.Gig".

Malta Festival 2019: Jacek Przybyłowicz/Polski Teatr Tańca, dlastudenta.pl, 29.06.2019

„45” to jubileuszowa, pełnometrażowa premiera Polskiego Teatru Tańca wieńcząca czterdziesty piąty sezon artystyczny zespołu założonego przez Conrada Drzewieckiego w 1973 r. Spektakl ma formę interaktywnej podróży z udziałem publiczności, site specific w wybranej przestrzeni. Ideą twórców „45” jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Elementem narracji będą obrazy sceniczne, odwołujące się do procesu powstawania choreografii.

MALTA FESTIVAL. Inaczej o powstaniu, lokalnyfyrtel.pl, 29.06.2019

„Zryw” Teatru Usta Usta to bezsprzecznie najlepsza rzecz, jaką widziałem odnosząca się do tematu Powstania Wielkopolskiego. 28 czerwca, Malta Festival i pytanie, co tego dnia należałoby zobaczyć? Jest to data ważna dla Polski, a już szczególnie dla Poznaniaków. Aby należycie uczcić ten dzień, postanowiłem wybrać się do Republiki Sztuki Tłusta Langusta na spotkanie tajnej grupy anonimowych patriotów.

The Dust Bowl / Festiwal Malta 2019 / Armia jednostki, tenpoznan.pl, 29.06.2019

The Dust Bowl (Burza piaskowa) to opowieść o indywidualnych występkach, która stwarza możliwość zrównoważonej (i wyważonej) konstrukcji w obrębie wspólnoty. To portret tych, którzy walczą za nas, gdy my oglądamy w piżamach reality show… Vic Pereiró przybywa do Poznania świadomy swej skończoności, chęci dzielenia się i umiejętności tworzenia dynamiki tłumu – czy to w postaci wojska, czy procesji pijanych jednostek – za każdym razem, gdy służy to indywidualnej zbiorowej transformacji zmierzającej do zbudowania wymarzonej wspólnoty. Oto Bunt.

Malta Festival 2019. Stary Browar Nowy Taniec i przeciąganie liny, Stanisław Godlewski, wyborcza.pl, 28.06.2019

Byłem bardzo sceptyczny. Para artystów i długa czarna lina, choreografia skupiona na długim, intensywnym działaniu z obiektem. W teorii ciekawe, w praktyce zazwyczaj nudne. A jednak okazało się to jednym z najbardziej niezwykłych przeżyć artystycznych, jakie zdarzyły mi się ostatnio.Można było patrzeć na to, jak na historię związku, pełnego wspólnych powikłań, jak na proces terapeutyczny, jak na metaforę ludzkiego życia lub po prostu na codzienny, niezbyt efektowny, ale zawsze zadziwiający cud współpracy.

MALTA FESTIVAL. Armia wspólnoty, Julia Niedziejko, kultura.poznan.pl, 28.06.2019

Dojmująca w powieści „Hańba" Johna Maxwella Coetzeego samotność jednostki, w teatralnej realizacji nabiera wymiaru powszechnego. Koncept ten zaciekawia, szczególnie w zestawieniu z tegorocznym idiomem Malty. "Armia jednostki", która z założenia ma eksponować perspektywę indywiduum, w najnowszym spektaklu Macieja Podstawnego zastąpiona zostaje głosem wspólnoty.

Przegląd wydarzeń z Malta Festival w Poznaniu, tokfm.pl, 28.06.2019

– Z tego wynika, że wiele dróg, jeśli nie wszystkie, prowadzą do Malty. Tym bardziej, że ten czerwiec ’56, od którego zaczęliśmy, właściwie jest jedynym z objawów tych tradycji wielkopolskich, poznańskich tradycji w regionie, tradycji protestów, tradycji oporu, tradycji sięgających nie tylko okresu międzywojennego, ale i zaborów. Jak dla mnie Malta dziś znowu zdaje egzamin, Poznań zdaje egzamin. Malta jest kolejnym takim bastionem oporu kontrkulturowego – mówi Hanna Zielińska w rozmowie z Michałem Merczyńskim.

Extinction Rebellion sprzeciwiają się milczeniu władz w walce ze zmianami klimatycznymi. Położą się w piątek na poznańskiej Cytadeli, Julia Theus, wyborcza.pl, 28.06.2019

„Interwał pokoju" to tytuł spektaklu, który rozpocznie się w piątek o godz. 19 w ramach festiwalu Malta, trwającego od tygodnia w Poznaniu. – Pod dzwonem Pokoju i Przyjaźni Między Narodami zbiorą się osoby z różnych środowisk i ruchów społecznych, które będą wygłaszać swoje apele. Tak jak w 1986 roku pod dzwonem jako 11-letnia dziewczynka przemawiała Monika Śron. Ona też pojawi się na spektaklu – mówi Lena Osuch-Cierniak z grupy Extinction Rebellion. To organizacja, która na na całym świecie sprzeciwia się bierności władz w walce ze zmianami klimatycznymi.

Interwał Pokoju/Generator Malta, tenpoznan.pl, 28.06.2019

Trzonem plenerowego spektaklu Marty Jalowskiej jest rekonstrukcja przekazania społeczeństwu trzeciego na świecie (po Hiroszimie i Nowym Jorku) Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami w Parku Cytadela z 1986 roku. Tym razem bez użycia słowa „naród”. Pojęcie „narodu” niesie w sobie potencjał wojny, walki o tzw. swoje, a nie o wspólnotę. Umożliwia definiowanie wrogów i przyjaciół.Od 2019 roku będzie to też rocznica przekazania społeczeństwu pierwszego na świecie Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Istotami. Niech społeczeństwo go używa, niech o niego dba, niech pozwoli mu brzmieć. Jest Wasz – zawsze był!

Malta Fesitval 2019: Hańba, poznan.dlastudenta.pl, 28.06.2019

W tym rozumieniu Hańba jest powieścią nam bliską. Opowiada o czasie transformacji i wynikającym z niej chaosie. O zetknięciu starego z nowym i hańbiącym konflikcie swojskiego i innego. Jest bliska dzisiaj, nam, w Polsce, ponieważ opowiada historię wyzysku. Historię kulturowego niewolnictwa, jednokierunkowej przemocy, w której osie konfliktu są bardzo dobrze rozpoznawalne: to relacje nierówności między mężczyznami a kobietami, białymi a obcymi – odmiennymi etnicznie, między bogatymi a biednymi, miastem a wsią. I wreszcie – ludźmi a zwierzętami. Przez doświadczenie hańby bohaterowie powoli dojrzewają do współczucia i początków rozumienia. Właśnie w przestrzeni nadchodzącej empatii, w horyzoncie przyszłego zrozumienia można odnaleźć element nadziei.

Inne Brzmienia, muzyka Tuaregów i techno festiwale w nietypowych miejscach. Zebraliśmy imprezy na weekend, Lech Podhalicz, noizz.pl, 28.06.2019

Darmowy festiwal w Lublinie z legendami dubu, reggae i industrialu, impreza nad Wisłą w ważnej sprawie, dwa koncerty zespołu rdzennych Tuaregów, techno festiwale w nietypowych lokalizacjach i finisz poznańskiego Malta Festival. Zdecydowanie jest co robić w ten weekend – sprawdźcie naszą selekcję i ruszajcie w miasto!

Czym różni się historia Wasyla od Ziemi obiecanej", w której fabrykant martwi się nie o pracownika, a o zakrwawiony materiał?, Aleksandra Przybylska, poznan.wyborcza.pl, 28.06.2019

Oto kolejny już raz okazało się, że choć żyjemy w XXI wieku, niektórzy przedsiębiorcy – zapewne nie tylko w Wielkopolsce - swoich pracowników traktują jak pierwsi kapitaliści niemal dwieście lat temu.

Poznań. Weekend z wydarzeniem Tu będzie Teatr", e-teatr.pl, 28.06.2019

28 czerwca o godz. 19 Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza na koncert To jest ten moment" z udziałem gwiazd sceny musicalowej, który rozpocznie niezwykłe wydarzenie kulturalne pt. Tu będzie Teatr". Ostatnim punktem programu o godz. 21.00 będzie finał Malta Festival Poznań, czyli koncert Operetta! Żyjesz w Matrixie".

Finał Malta Festival, koncert Natalii Nykiel, premiera w Teatrze Wielkim. Wybrane propozycje na weekend, Marta Kaźmierska, Kajetan Kurkiewicz, poznan.wyborcza.pl 28.06.2019

Coś się kończy, ale coś się zaczyna. Przed nami trzy ostatnie dni z festiwalem Malta, ale wraca lubiany cykl koncertów #NaFalach i Kulturalny Stary Rynek. Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Poznań: Najciekawsze koncerty i imprezy weekendu. Sprawdź, gdzie warto się wybrać [28, 29, 30 czerwca 2019], Sebastian Gabryel, gloswielkopolski.pl, 28.06.2019

W ten weekend czeka nas sporo ciekawych wydarzeń – choćby finał Malta Festival Poznań 2019, premiera spektaklu „Paria” w Arenie, czy darmowy koncert Natalii Nykiel nad Jeziorem Strzeszyńskim. Zobacz naszą rozpiskę najciekawszych wydarzeń tego weekendu.

Odnalazła się Monika Śron. Po 33 latach znów wystąpi pod Dzwonem PokojuNatalia Mazur, poznan.wyborcza.pl, 28.06.2019

Jako 11-letnia dziewczynka podczas uroczystości odsłonięcia Dzwonu Pokoju i Przyjaźni Między Narodami odczytała na Cytadeli apel do dorosłych. 33 lata później Monikę Śron odnalazła Marta Jalowska i zaprosiła do udziału w spektaklu. „Interwał pokoju" zostanie pokazany w ramach Festiwalu Malta w piątek 28 czerwca o godz. 19 na łące przy dzwonie.

Alicja Biała, autorka słynnych kolaży do zbioru wierszy Marcina Świetlickiego: Czuję się zamknięta w polskości,  Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, poznan.wyborcza.pl, 28.06.2019

Alicja Biała tworzy artystyczne dzieła z przesłaniem – Totemy autorstwa jej i architekta Iwo Borkowicza, które właśnie stanęły w Poznaniu, mają uświadamiać o zmianach klimatu i negatywnej działalności człowieka. W sobotę jej słynne kolaże do Polski" Marcina Świetlickiego uświetnią koncert finałowy festiwalu Malta.

Poznań. Dziś premiera Hańby" na Malcie, e-teatr.pl, 27.06.2019

Historię o świecie po apokalipsie: po apokalipsie apartheidu, po apokalipsie komunizmu, po apokalipsie kapitalizmu, po apokalipsie terroryzmu, po apokalipsie XXI w. opowiedzą aktorzy teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach podczas Hańby". Premiera spektaklu w reżyserii Macieja Podstawnego już dzisiaj o 19 w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

TU BĘDZIE TEATR!" – SZEREG ATRAKCJI PRZYGOTOWANYCH PRZEZ TEATR MUZYCZNYCH W POZNANIU, A.Karczewska, codziennypoznan.pl, 27.06.2019

Czy można zacząć świętować przeprowadzkę na kilka lat przed powstaniem nowego miejsca? Teatr Muzyczny w Poznaniu uważa, że można i zaprasza do wspólnego celebrowania nowej siedziby, która ma powstać u zbiegu ul. św. Marcin i Skośnej. Na piątek i sobotę przygotowano atrakcję zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych poznaniaków w ramach akcji „Tu będzie teatr!”.

POLECAMY na weekend, poznan.pl, 27.06.2019

Ostatni czerwcowy weekend, a drugi już wakacyjny zapowiada się naprawdę intensywnie: muzyczny finał Malty, koncerty i spektakle w ramach akcji Tu będzie Teatr" Teatru Muzycznego, premiera Parii" w Teatrze Wielkim, koncert Jana Garbarka, start cyklu #NaFalach, pierwsze wydarzenia w ramach Kulturalnego Starego Rynku... Lato w mieście niejedno ma imię! 

Malta Festival 2019. O Wajdzie i Polańskim, o Osieckiej, Frykowskim i Dziecku Rosemary". Witajcie w naszej paranoiStanisław Godlewski, poznan.wyborcza.pl, 27.06.2019

Swój spektakl na pl. Wolności pokazał m.in. Maciej Litkowski, uznany aktor, na co dzień występujący w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. „Kalifornia nieśmiertelni” z tekstem Justyny Litkowskiej i w reż. Szymona Kaczmarka (poznańscy widzowie mogą pamiętać jego „Granicę” na podstawie Zofii Nałkowskiej w Teatrze Polskim) to monodram, opowieść o końcówce lat 60. w Polsce i Ameryce. Choć tak naprawdę jest to spektakl o czymś zupełnie innym.

Selfie jako tragedia, Michał Nogaś, Gazeta Wyborcza, 27.06.2019

Na Malcie obejrzałem spektakl, w którym telefon odegrał równorzędną rolę pierwszoplanową. Przy wejściu do do Słodowni w Starym Browarze organizatorzy nakłaniali widzów, by podczas rozpoczynającego się przedstawienia koniecznie robili sobie zdjęcia z artystą, wrzucali je do sieci, tagowali.

„The Selfie Concert” było mocno otrzeźwiającym doświadczeniem, za które Joannie Leśnierowskiej, kuratorce sekcji programu Stary Browar Nowy Taniec, dziękuję. 

Festiwal Malta ostatnie dni, Sebastian Gabryel, Nasze Miasto - Poznań, 27.06.2019

Strefa frajdy, gra miejska, widowisko „Hańba” i „Operetta! Żyjesz w Matrixie”... Już niebawem zakończy się jeden z największych festiwali kulturalnych w Polsce. Za sprawą Malta Festival Poznań stolica Wielkopolski tętni kulturą. 

MALTA FESTIVAL. Wykradamy ludziom dusze, Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl, 26.06

On twierdzi, że ktoś musi to robić", a ona po latach, że to głupota' i szaleństwo". Gośćmi wtorkowego spotkania w ramach Malty byli korespondenci wojenni Maria Wiernikowska i Piotr Andrusieczko.  

Malta Festival Poznan: O strachu i karaoke, Sebastian Gabryel, Głos Wielkopolski, 26.06.

Widowiska plenerowe, spektakle, koncerty, warsztaty, instalacje audiowizualne – dzięki festiwalowi Malta cały Poznań tętni kulturą! Co ciekawego odbędzie się na nim w środę?

MALTA FESTIVAL. Czy Armia Miłości istnieje?, kultura.poznan.pl, 26.06

W poniedziałkowy wieczór na placu Wolności, który na czas Malty zamienił się w żywe centrum sztuki, wystąpił kolektyw The Army of Love. Poznańska publiczność może kojarzyć zespół z zeszłorocznych Warsztatów z rewolucji", organizowanych w Galerii Miejskiej Arsenał.  

Opowiadanie ciałem, Mike Urbaniak, vogue.pl, 26.06 

Grupa Stereo 48 łączy breakdance, hip-hop, beatboxing i tradycyjny bliskowschodni taniec dabke, w którym nogi i ramiona pracują tak samo intensywnie jak w breakdance, no i nieustannie się rozwija.28 czerwca – w ramach Malta Festival w Poznaniu – Amir, Vertex i Hamza połączą siły z aktorką i piosenkarką Karoliną Czarnecką oraz raperem donGURALesko.

Sztuka robienia selfie, czyli prosimy nie wyłączać telefonów komórkowych, Michał Nogaś, wyborcza.pl, 26.06

Projekt The Selfie Concert" Ivo Dimcheva pokazany na festiwalu Malta jest opowieścią o nas. O pozach, jakie przybieramy, by najlepiej się zaprezentować. O chorobliwej potrzebie dokumentowania własnego życia. Choć sam jestem uzależniony od telefonu, po tym spektaklu poczułem do niego obrzydzenie.

Poznań. Companhia de Dança de Almada na Malcie, e-teatr.pl, 25.06

W ramach programu Poznań na Malcie" Polski Teatr Tańca zaprasza na spektakl swoich gości  Companhia de Dança de Almada pt. Fobos". Choreografię Bruno Duarte będzie można zobaczyć 26 czerwca o godz. 21 w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Festiwal Malta – The Foxes – Alice Joana Goncalves, Sławek Wąchała, tenpoznan.pl, 25.06

Co pojawia się, gdy rozum zasypia i nieodparcie kierują nami instynkty? Festiwal Malta to wielka ilość wydarzeń, w tym spektakli. Jednym z ciekawych wydarzeń był spektakl pod tytułem „The Foxes". Punktem wyjścia jest założenie, że ciało jest materią kształtującą się i kształtowaną w czasie i przestrzeni przez następujące po sobie posągi – ucieleśnienia.

Generator Malta zaprasza do Sanatorium dla wszystkich istot, tenpoznan.pl, 25.06

Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących to takie miejsce, w którym roślinność będzie rozwijała się przy niewielkiej ingerencji człowieka. To odmienny od dotychczas proponowanych przez developerów i urzędniczki scenariusz dla tego miejsca. Park miejski podlega kontroli człowieka: poprzecinany jest asfaltowymi ścieżkami, krzewy bywają formowane w geometryczne bryły, systematycznie używa się środków ochrony roślin. W przeciwieństwie do parku teren nazywany nieużytkiem rozwija się samodzielnie: jest wykorzystywany przez wiele organizmów żywych, to także miejsce najczęstszego kontaktu mieszkańców miast z przyrodą.

23 457,38 zł dla organizacji Kids Paradise!, dziennikteatralny.pl, 25.06

8. Poznańska Garażówka na rzecz Kids Paradise, dzięki wsparciu Ethno Port Poznań, grupie FLAUTA oraz uczestników warsztatu Kuchnia z widokiem na pokój, zebrała 23 457,38 zł! Pamiętajcie, że dalej trwają licytacje, z których cały zysk zostanie również przekazany na rzecz Kids Paradise.

Miesiąc dla Klimatu – harmonogram, tenpoznan.pl, 25.06.

Miesiąc dla Klimatu to cykl wydarzeń edukacyjnych i warsztatowych, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu oraz zachęcenie osoby do działań w obronie klimatu. Projekt dedykowany jest dla osób młodych*, ponieważ to od naszej siły i sprawczości będzie zależeć przyszłość.

The Dust Bowl / Festiwal Malta 2019 / Armia jednostki, tenpoznan.pl, 25.06

The Dust Bowl (Burza piaskowa) to opowieść o indywidualnych występkach, która stwarza możliwość zrównoważonej (i wyważonej) konstrukcji w obrębie wspólnoty. To portret tych, którzy walczą za nas, gdy my oglądamy w piżamach reality show. Wydarzenie odbywa się w ramach programu IDIOM / Festiwal Malta 2019.

Malta trwa w najlepsze, lepszypoznan.pl, 25.06.

Trzysta eventów, które przygotowała dla Nas 29. edycja Malta Festiwalu same się nie obejrzą. Można wybrać się na spektakle premierowe, czy na dbrze znane już klasyki. Ja wybrałem wczoraj Polski Teatr Tańca i spektakl Obiecana Ziemia Obiecana”.

O początkach Festiwalu Malta i jazzie w latach 90. Spotkanie w Bibliotece Uniwersyteckiej, Mikołaj Nowak, Gazeta Wyborcza, 25.06

O szalonych czasach transformacji ustrojowej i organizowanych wówczas wydarzeniach artystycznych mówi książka Szczelbaczechowa 2". W Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie promocyjne.

Poznań/Malta 2019: Polski Teatr Tańca „Obiecana Ziemia Obiecana", taniecpolska.pl, 24.06

Jest to teatralna epopeja, pokazująca wyklęcie Ziemi przez gatunek ludzki. Twórcami spektaklu są zwycięzcy konkursu na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w „Roku Wyklętych 2019”. Widzowie będą mieć okazję szczególnie blisko spojrzeć na Człowieka i jego działania w imię szeroko pojętych praw.

Malta Festival Poznań 2019 wciąż trwa!, Sebastian Gabryel, gloswielkopolski.pl, 24.06

Program tegorocznej edycji Malta Festival Poznań zapiera dech w piersiach. Liczby mówią same za siebie: w ciągu 10 dni imprezy odbędzie się niemal 300 wydarzeń w 60 miejscach w Poznaniu. Z dzisiejszego programu imprezy warto wyróżnić warsztaty taneczno-głosowe „The Voice of the Voice in the Voice”, które poprowadzi brazylijski artysta Benjamin Abras. Bardzo interesująco zapowiada się też spotkanie pt. „Turyści masakry” w ramach festiwalowego Forum, w trakcie którego o swoich doświadczeniach opowiedzą korespondenci Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, a także Maria Wiernikowska.

Szykujemy się na pokój, notesna6tygodni.pl, 24.06

Poznańska Malta to festiwal stworzony z myślą o dialogu artystów z publicznością oraz przestrzeń do prezentowania i wymiany poglądów w przeróżnych sprawach. 29. edycja skupiona jest wokół rozpadu wszechogarniającego nas świata. W ramach projektu społecznego Generator Malta powstaje Sanatorium dla wszystkich istot – miejsce swobodnej egzystencji wszystkich organizmów. Jego lokalizacja – opuszczony Stadion im. Edmunda Szyca – jest obiektem debat firm deweloperskich oraz urzędników.

Poznań. Polski Teatr Tańca na Malcie, e-teatr.pl, 24.06

Spektakl Polskiego Teatru Tańca „Obiecana Ziemia Obiecana" jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania, które stało się jedną z podstawowych zasad, rządzących naszym dzisiejszym światem. Próbując zrozumieć, dlaczego tak bardzo poniosła nas pycha i przekonanie o własnej omnipotencji, twórcy spektaklu patrzą na pojęcie wykluczenia nie tylko z punktu widzenia wykluczonych, ale przede wszystkim tych wykluczających.

„Śledztwo” w koncepcji i choreografii Mikołaja Mikołajczyka, kurier365.pl, 24.06

Polski Teatr Tańca przygotowuje bogatą propozycję w ramach stałego nurtu programowego Malta Festival Poznań „Poznań na Malcie". Placówka poleca premierą spektakl „Śledztwo” w koncepcji i choreografii Mikołaja Mikołajczyka. „Śledztwo” to spektakl odkrywający nieznane historie Polskiego Teatru Tańca  zewnętrzna manifestacja przeżyć i emocji z życia artystów – tancerzy. Jest splotem kilku intymnych śledztw, sięga głęboko pod powierzchnię faktów zapisanych we wspomnieniach, przywołuje portrety pamięciowe identyfikujące „sprawców”, szuka możliwych wyjaśnień i motywacji działania.

Malta Festival 2019. O tym, co wspólne. Wszyscy pochodzimy z waginy i wszyscy mamy ciała, Stanisław Godlewski, „Gazeta Wyborcza”, 24.06

Idiom rozpoczętego w piątek festiwalu – „Armia jednostki”, jeśli dobrze zrozumiałem zawiły tekst kuratorski, ma być zdaniem raportu z tego chaosu, w którym żyjemy, a jednocześnie stanowić wezwanie do działania, do wrażliwości, uważności i aktywizmu. Pewnie dlatego sporo projektów pokazywanych na Malcie odwołuje się do podstaw, do biologicznego doświadczenia egzystencji.

Armia szuka porozumienia, Stanisław Godlewski, „Gazeta Wyborcza”, 24.06 

Na przykład pokazana w sobotę „Waginokracja” autorstwa kuratora idiomu. Przed festiwalem Malta zaczęła wielką akcję zbierania od ludzi zdjęć i filmów z ich porodów. Rzecz miała przypomnieć o prostym fakcie – wszyscy pochodzimy z waginy, każdy z nas się urodził i w związku z tym każdy obdarzony jest czymś takim jak – uwaga, wielkie słowa – godność ludzka. Piękna myśl. 

Garażówka - pomoc dla uchodźców, Magdalena Konieczna, radiopoznan.fm, 24.06

– Chciałam pomóc – po prostu. Miałam akurat kilka rzeczy na zbyciu, że tak powiem, które mogą się jeszcze komuś przydać, bo uważam, że są całkiem fajne. Pomoc dzieciom, które mają za sobą doświadczenie wojenne, jest bardzo szczytnym celem. Jestem zainteresowany przede wszystkim książkami, bardzo ciekawe pozycje tutaj mają. Zawsze są jakieś ciekawe kąski" tutaj – mówią uczestnicy Garażówki

Malta Festival 2019: Selfie Concert, poznan.dlastudenta.pl, 23.06

Selfie jest choreografią. Selfie jest rzeźbą. Selfie jest tragedią. Selfie jest miłością. Selfie jest mniej o mnie, jest bardziej o nas.

Malta Festival 2019: Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi,  poznan.dlastudenta.pl, 23.06

Kabaret, stand-up, recital, w którym rzeczywistość przeplata się z marzeniami i ze snami. Maria Dąbrowska wciela się w postać wielkiej gwiazdy. Opowiada o 20 latach spędzonych w „czarnych salach”, roli matki, trudnym powrocie na scenę, uwielbieniu publiczności, trudach i radościach swojego zawodu. Wszystko to przedstawia z dystansem,nie uciekając od parodii, ironii i niecoegocentrycznegoekscentryzmu. Sednem spektaklu są zaskakujące aranżacje znanych przebojów z lat 80.

Malta Festival 2019: Poznańska Garażówka, poznan.dlastudenta.pl, 23.06

Poznańska Garażówka to kolektyw zaangażowany w materialną pomoc i przeciwdziałanie społecznej marginalizacji osób z doświadczeniem uchodźczym. Po raz kolejny zainicjuje na ich rzecz wyprzedaż książek, ubrań, płyt, biletów i ciast. Tym razem organizatorki naświetlą konsekwencje podpisania umowy UE-Turcja oraz jej wpływ na jakość i warunki życia w Turcji tysięcy osób przymusowo wysiedlonych ze swoich domów. Całą zbiórkę przekażą na działalność organizacji Kids Paradise na pograniczu syryjsko-tureckim. 

Poznańska garażówka na placu Wolności, wtk.pl, 23.06

Poznańska Garażówka odbyła się dziś na placu Wolności. Impreza zorganizowana została po raz ósmy i wpisała się w trwający festiwal Malta. Ubrania, książki czy płyty, które można było kupić pochodziły ze zbiórki. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na rzecz organizacji Kids Paradise pomagającej dzieciom doświadczonym wojną w Syrii.

Malta Festival 2019: Trwa 8. Poznańska Garażówka. Na placu Wolności można kupić ubrania, książki, płyty i pomóc fundacji Kids Paradise, gloswielkopolski.pl, 23.06

Organizatorom wyprzedaży garażowej bliski jest los uchodźców. Przypominają, że używanie tego określenia jest skrótem, odnoszącym się do aktualnej sytuacji tych osób. Są to jednak po prostu kobiety, mężczyźni i dzieci.

Malta festiwal 2019. Fantastyczna garażówka na placu Wolności. Zbieramy na Kids Paradise, Sylwia Sałwacka, poznan.wyborcza.pl, 23.06

Niedzielne, upalne południe – na placu Wolności masa ludzi. Trwa Malta Festival. Jeden z tematów tegorocznego festiwalu teatrów to „Kultura wojny w czasie pokoju”. Za chwilę na placu zacznie się też garażówka – charytatywna wyprzedaż, z której cały dochód przeznaczony jest na ofiary wojny w Syrii.

Poznań/Malta 2019: Dominik Więcek, Michał Przybyła „Bromance”, taniecpolska.pl, 23.06.

W ramach festiwalu Malta 2019 odbędzie się spektakl Bromance Michała Przybyły i Dominika Więcka. Jest to spektakl na temat stereotypu „prawdziwego mężczyzny” i związanego z nim społecznego tabu męskiej czułości.

Kup coś, co komuś zalega i wesprzyj uchodźców, tvn24.pl, 23.06

To już trzecie edycja wyprzedaży garażowej podczas Malta Festivalu. Tym razem cały dochód ze zbiórki przekazany zostanie na działalność organizacji Kids Paradise na przy granicy syryjsko-tureckiej. – Środki przeznaczamy na edukację i wsparcie dzieci i młodzieży, które musiały opuścić Syrię z powodu wojny 
wyjaśnia Wawrzyniak. 

Malta Festival Poznań: dziś wyprzedaż garażowa na pl. Wolności, epoznan.pl, 23.06

Na czas trwania festiwalu tradycyjnie poznański plac Wolności zamienił się w tymczasowy dom kultury. Dziś w tym miejscu odbędzie się między innymi wyprzedaż garażowa na rzecz organizacji Kids Paradise.

Dzień Ojca w Poznaniu – jak go spędzić?, A. Karczewska, www.codziennypoznan.pl, 23.06

Tegorocznym hasłem wydarzenia jest „Armia Jednostki", a kuratorem Nastio Mosquito. Każdy dzień na Placu Wolności rozpoczynają „Rozgrzewki", czyli różnego rodzaju zajęcia zachęcające do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dzień na Placu Wolności upływać będzie pod znakiem wystaw plenerowych, bioinstalacji, występów artystycznych, warsztatów, dyskusji czy spotkań z pisarkami, filozofami, politolożkami, działaczami. Wieczorami na scenie prezentować się będą artyści zarówno teatralni jak i muzyczny.

Rozpoczęła się 29. edycja Malta Festival Poznań, lepszypoznan.pl, 22.06.

Kolorowa parada Divas, którą prowadziły 5-metrowe śpiewaczki, akrobaci i bębniarze z francuskiej grupy Transe Express przeszła z placu Wolności na plac Mickiewicza. Grupę Transe Express mieliśmy okazję oglądać na Malcie w 1993. Wtedy to widowisko oglądaliśmy na Starym Rynku. Tegoroczna parada, i występ francuzów przypomniała, czym była Malta w początkach swojego istnienia. I jeśli to jest zapowiedź tego, że teatr spotkamy na ulicach miasta, to należy się cieszyć i przeglądać bogaty plan wydarzeń Malty.

Podniebne akrobacje i występy francuskich artystów. W Poznaniu rozpoczął się festiwal teatralny Malta, ipolska24.pl, 22.06

W Poznaniu rozpoczął się festiwal teatralny Malta, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Artystyczne święto w stolicy Wielkopolski zainaugurowała parada prowadzona przez śpiewaczki w oryginalnych strojach.

„Stop Hate" w holu Targów, Janusz Ludwiczak, www.lazarz.pl, 22.06

W piątkowy wieczór w Holu Wschodnim MTP na przeciwko Mostu Dworcowego otwarto wystawę Stop Hate / Poster Show". Na zaproszenie do udziału odpowiedzieli artyści, projektanci i graficy z całego świata – spłynęło ok. 900 prac z ponad 50 krajów. Wszystkie skupiały się wokół jednego tematu: toksycznej nienawiści, która leży u podstaw niebezpiecznych zjawisk takich jak faszyzm, rasizm, ksenofobia czy dyskryminacja.

Malta Festival Poznań 2019: Poznaniacy korzystają z atrakcji na placu Wolności. Wieczorem wielka impreza na Scenie Malta, Mikołaj Woźniak, gloswielkopolski.pl, 22.06

– Festival Malta pamiętam od pierwszych edycji, dorastałam razem z nim. Brałam w nim udział już w latach liceum, kiedy nie mieszkałam w Poznaniu. Przyjeżdżało się do Poznania „zabunkrować" u znajomych i chodziliśmy na wszystkie spektakle – wspomina nasza rozmówczyni.

MALTA FESTIVAL. Podniebny spektakl, Klaudia Strzyżewska, kultura.poznan.pl, 22.06

Podniebny spektakl wprowadził do Poznania kolorową festiwalową atmosferę, a Plac Wolności zamienił w żywe centrum kultury. Festiwal dopiero się rozpoczął, przed nami jeszcze ponad tydzień wrażeń – dni wypełnionych sztuką, muzyką, dyskusjami i niesamowitymi przeżyciami. Zapraszamy do współtworzenia Armii Jednostki!

Trwa Malta Festival Poznań – sercem imprezy jak co roku jest plac Wolności, Mikołaj Woźniak, poznan.naszemiasto.pl, 22.06

W sobotę przez cały dzień na placu Wolności pojawiło się wielu poznaniaków, którzy chcą poczuć atmosferę rozpoczętego w piątek Malta Festival Poznań 2019. Nie brakuje strefy do wypoczynku, zabaw dla dzieci, czy części gastronomicznej. Sam festiwal ma jednak głęboki przekaz i odbywające się przez cały dzień wydarzenia mówią m. in. o kulturze wojny i konfliktu w czasach pokoju.

Artyści przeciw nienawiści – stop hate/poster show na MTP, A. Karczewska, www.codziennypoznan.pl, 22.06

Ponad 160 plakatów wykonanych przez artystów, projektantów i grafików z całego świata można podziwiać na Międzynarodowych Targach poznańskich. W piątek wieczorem podczas wernisażu wystawy
„Stop Hate / Poster Show" przyznano nagrody dla autorów prac, które zdaniem jury konkursowego najlepiej przedstawiają założenia rywalizacji. Wspólnym mianownikiem wszystkich prac jest sprzeciw wobec zorganizowanej nienawiści, dyskryminacji i nietolerancji.

 

Strefa frajdy dla dzieci w samym centrum Poznania, Magdalena Konieczna, radiopoznan.fm, 22.06


Strefa powstała na Placu Wolności, gdzie można też dowiedzieć się wszystkiego o tegorocznych wydarzeniach festiwalu. Plac został zabudowany. Są miejsca, gdzie można się skryć przed słońcem, dlatego do Strefy Frajdy przyszły dziś całe rodziny.

– Miałyśmy wolną chwilę, więc postanowiłyśmy skorzystać z tych atrakcji. Każdy na pewno znajdzie coś ciekawego, czym można dziecko zainteresować. Jest zagospodarowany Plac Wolności tak, że się można trochę schować w cieniu - mówili uczestnicy.
 

Kolorowa parada rozpoczęła Malta Festival Poznań 2019, codziennypoznan.pl,  22.06
 

W Poznaniu rozpoczął się festiwal teatralny Malta, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że czekali na tegoroczny festiwal.

–Przyjemny spacer i takie rozpoczęcie dnia, bo to też pokazuje, że tego typu festiwal może być dla wszystkich, a nie tylko dla koneserów sztuki – mówiła uczestniczka festiwalu.
 

Malta: od konfliktu do pokoju, Monika Kuc, rp.pl, 22.06

Uczestnicy Malty będą się przede wszystkim zastanawiać nad relacją między wojną a pokojem. Wojna nie jest pojęciem abstrakcyjnym, nawet jeśli żyjemy w mniej brutalnym okresie historii. Wtedy też warto zadać sobie pytanie, jaką postać przybiera w okresie pokoju. W jaki sposób sztuka może przyczynić się do przeobrażenia jej w kulturę budowania pokoju? Artyści apelują: – Do hasła: „Nigdy nie zapomnimy!" dołączmy nowe: „Zakończmy powtarzanie się wojen!" i „Połączmy siły, aby wojny i wojenne cierpienia odeszły bezpowrotnie w przeszłość!".
 

Teatr, muzyka, taniec, dyskusje. Wystartował Malta Festival, tvn24.pl, 22.06

Artystyczne święto w stolicy Wielkopolski rozpoczęło się od kolorowej parady prowadzonej przez trzy śpiewaczki w wyjątkowych strojach. Następnie licznie pojawili się akrobaci i inni artyści.
–Idiomem, czyli tym głównym hasłem, jest armia jednostki. Po to jest Malta. Od 29 lat, właśnie po to, aby się spotkać, być sztuką. Sztuką jest bycie razem – podkreślił Michał Merczyński.


Polski Teatr Tańca kończy 45 lat. Na festiwalu Malta zespół pokaże dwie premiery
, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 22.06

Tajemnica sztuki tworzy się wtedy, gdy tworzą się zależności między ludźmi – uważa Andrzej Konieczny.  Tu interesowała nas zależność między tańcem i muzyką istniejąca od zarania dziejów. Jest to coś bardzo pierwotnego, ale cały czas istniejącego w człowieku  dodaje.

Wiele sposobów na spędzenie soboty w Poznaniu, A.Karczewska, www.codziennypoznan.pl, 22.06

Wczoraj rozpoczął się również kolejny Malta Festival. Tegorocznym hasłem wydarzenia jest Armia Jednostki", a kuratorem Nastio Mosquito. Każdy dzień na Placu Wolności rozpoczynają Rozgrzewki", czyli różnego rodzaju zajęcia zachęcające do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dzień na Placu Wolności upływać będzie pod znakiem wystaw plenerowych, bioinstalacji, występów artystycznych, warsztatów, dyskusji czy spotkań z pisarkami, filozofami, politolożkami, działaczami. Wieczorami na scenie prezentować się będą artyści zarówno teatralni jak i muzyczny.

Malta Festival 2019. Co się będzie działo w weekend?, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 22.06

Garażówka na rzecz dzieci z syryjsko-tureckiego pogranicza. Waginokracja" w Starej Rzeźni. W Starym Browarze spektakl, który obejrzymy siedząc nago na własnych ręcznikach. Co jeszcze w sobotę i w niedzielę na Malcie?

Poznań: Malta rozpoczęła się w… powietrzu, tenpoznan.pl, Lilia Łada, 22.06

W dzisiejszym spektaklu czuło się klimat tej Malty sprzed wielu, wielu lat, gdy spektakle plenerowe były obecne dosłownie za każdym rogiem ulicy, a szukanie ich, wpadanie znienacka w sam środek akcji plenerowej stanowiło ulubioną rozrywkę poznaniaków.

Qulturalny poznan, wtk.pl, 21.06

Festival Malta to wyjątkowe spotkanie artystów, intelektualistów, osób o różnych poglądach. Widzowie są tutaj nie tylko uczestnikami, ale takżę współtwórcami, dlatego w ciągu dziesięciu festiwalowych dni będą się przeplatać prezentacje idiomu Armia Jednostki, którego kuratorem jest Nastio Mosquito z programem społeczno-artystycznym Generatora Malta, spektaklami plenerowymi i premierami teatralnymi

Przez centrum miasta przeszła kolorowa parada, epoznan.pl, 21.06

Ruszyła 29. edycja Malta Festival Poznań. Idiomem kolejnej edycji jest hasło Armia jednostki". W centrum Poznania stanęła scena, klub festiwalowy, namiot z aktywnościami dla najmłodszych, przestrzeń dla food trucków oraz wielkie poduchy i hamaki.

Kolorowa parada przeszła przez Poznań – zaczął się Malta Poznań festival 2019, Zenon Kubiak, poznan.naszemiasto.pl, 21.06

Tegoroczny festiwal Malta zaczął się z dużą pompą. Ulicami Poznania przeszła kolorowa parada prowadzona przez... pięciometrowe śpiewaczki operowe, tancerzy, akrobatów i bębniarzy. Wszystko to za sprawą francuskiej grupy Transe Express, która występowała już na Malcie... 26 lat temu.

Malta Festiwal 2019 już trwa! Otworzyła widowiskowa parada, poznan.wyborcza.pl, Marta Kaźmierska, 21.06

Ich zespół tworzą aktorzy, tancerze, wokaliści, perkusiści, akrobaci, ale też...dzwonnicy, spawacze i kowale. Francuska grupa Transe Express wystąpiła w piątek wieczorem oficjalnie otwierając tegoroczny festiwal Malta.

Konkurs „Stop Hate/ Poster Show" rozstrzygnięty, www.poznan.pl, 21.06

– Wystawa jest dla nas bardzo ważna z dwóch powodów  podkreśla Iwona Kasprzak-Ciesielska, dyrektor marketingu Grupy MTP. - Po pierwsze dlatego, że Targi zawsze są miejscem spotkań ludzi różnych zawodów i różnych poglądów  są miejscem dialogu. Po drugie  od zawsze związane są z plakatem. W okresie powojennym organizowane na Targach wydarzenia zapowiadane były i obrazowane przez najlepszych artystów polskiej szkoły plakatu.

Kuchnia z widokiem na pokój, Malika Ledeman, freshmag.pl, 21.06

W tym roku po raz kolejny odbędzie się wydarzenie, które łączy ze sobą zarówno świat artystów, intelektualistów, ale i wszystkich społeczno-lokalnych wrażliwców. Podczas Malty nikt nikogo o poglądy nie pyta. Interpretacje festiwalowych zdarzeń nie są narzucane, jednak każdej edycji przyświeca pewien cel. Wspólny i spójny.

Największa narada obywatelska o edukacji. Jak zmienić szkołę na lepszą?Dawid Szymczak, poznan.wyborcza.pl, 21.06

Dopiero skończył się rok szkolny, a oni  nauczyciele, uczniowie i ich rodzice - nadal nie mają dosyć. Spotkali się w piątek na pl. Wolności, by dyskutować o problemach polskiej edukacji. - Bo jest wiele spraw wymagających natychmiastowej poprawy  mówią. Od kwietnia takich spotkań zorganizowano aż 150. Uczestniczyło w nich ponad 4 tys. osób, które przedstawiły 4,5 tys. pomysłów, jak usprawnić polską edukację. Nie wydano na nie ani złotówki, bo spotykano się w klasach, zazwyczaj po lekcjach i w weekendy. Tym razem, w ramach Festiwalu Malta, rozmawiano pod namiotem rozstawionym na placu Wolności.

Przy 25 okrągłych stołach porozmawiają o polskiej szkole. Narada Obywatelska o Edukacji na pl. Wolności, Agnieszka Kwiatkowska, poznan.wyborcza.pl, 21.06

Pomysłodawczynią poznańskiego wydarzenia jest matematyczka z poznańskiego Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, Anna Schmidt-Fic. Jako inicjatorka grupy Protest z Wykrzyknikiem – zrzeszającej i wspierającej nauczycieli, której symbol – czarny wykrzyknik na pomarańczowym tle – stał się również symbolem kwietniowego strajku w oświacie, została przez Maltę zaproszona do udziału w panelu „Ostatni dzwonek”. To spotkanie, podczas którego legendy polskiego szkolnictwa, czynni pedagodzy i ich wychowankowie czyli: Małgorzata Dziewulska, Michał Merczyński, Laura Paluszkiewicz, Krzysztof Podemski, Krystyna Starczewska oraz Agnieszka Jankowiak-Maik (blogerka „Babka od histy) porozmawiają o strajku nauczycieli i emocjach, jakie budził.

Rusza Malta Festival Poznań, poznan.pl, 21.06

 Robimy to, bo mieszkańcy Poznania od 29 lat tłumnie uczestniczą w tym wydarzeniu. Tylko w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad 85 tysięcy osób  podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. Malta to festiwal, który nie wyklucza, jest otwarty na wszystkich. Co roku porusza ważne tematy, burzy stereotypy, buduje nowe wartości - pokazuje, że Poznań jest miastem otwartym i tolerancyjnym, w którym zdanie każdego mieszkańca, niezależnie od poglądów politycznych czy wyznania, jest ważne.

Naga publika, selfie z artystami i legenda o jednorożcu. Stary browar nowy taniec rzuca wyzwanie widzom festiwalu maltaMarta Kabsch, codziennypoznan.pl, 21.06

Mimo długiej, 15-letniej już historii program performatywny realizowany przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Starym Browarze nieustannie zaskakuje publiczność. W programie przygotowanym specjalnie na tegoroczny Festiwal Malta w Studio Słodownia +3 łamanych będzie wiele konwencji. Najbardziej intrygujący punkt repertuaru to „LetMeC”. Ten węgierski spektakl obejrzą tylko widzowie, którzy zgodzą się rozebrać przed wejściem na publikę. Dziennikarka portalu Codzienny Poznań postanowiła porozmawiać o tegorocznym programie z Joanną Leśnierowską , kuratorką programu Stary Browar Nowy Taniec.

Rozmowy pokojowe, Marta Kaźmierska, Gazeta Wyborcza, 21.06

Miasto. O edukacji. O opresji, jakiej jesteśmy poddawani. O przyrodzie, której jesteśmy częścią. Festiwal Malta zaprasza do rozmów. I do działania.

Tegoroczny festiwal to kilkuset artystów z 15 krajów. I aż 300 wydarzeń w 50 różnych przestrzeniach.

Będziemy w kontakcie, Marta Kaźmierska, Gazeta Wyborcza, 21.06

Rozpoczynająca się Malta to niezwykłe spektakle. By obejrzeć jeden z nich, trzeba będzie się rozebrać. Inne zobaczymy w plenerze.

Poznańska Garażówka, Marta Kaźmierska, Gazeta Wyborcza, 21.06

Plac Wolności. Poznaniacy już tę imprezę oswoili. A poprzednie edycje powoli trudno zliczyć. Kolejna Garażówka – w niedzielę na festiwalu Malta. 

Poznańska Garażówka to kolektyw zaangażowany w materialną pomoc i przeciwdziałanie społecznej marginalizacji osób z doświadczeniem uchodźczym. To na ich rzecz w niedzielę odbędzie się wyprzedaż książek, ubrać, płyt, biletów na wydarzenia kulturalne, ciast i wszystkich innych przedmiotów i smakołyków, które w szczytnej sprawie podarowali mieszkańcy i poznańskie instytucje. 

Obejrzyj spektakl...nago,