Wolno Dzieciom zawsze kieruje pragnienie i gotowość otwarcia drzwi do działań, w których najmłodsi mogą swobodnie eksplorować świat, odkrywając w tym siebie, otoczenie i innych. I zawsze staramy się projektować przestrzenie i konteksty pozwalające na wielorakość tych eksploracji. Na szlaku dziecięcych doświadczeń, mimo tego, że patrzymy na dziecko często przez naiwne filtry niewinności, od samego początku pojawiają się konflikty i ich wojny o siebie, otoczenie czy innych. I mimo, że czasem traktujemy dzieci jak małych barbarzyńców, na drugim końcu tej równoważni leży dziecięce pragnienie bezpieczeństwa, zadomowienia i pokoju.
Codzienną bazą dla wolnodzieckich wybryków będzie dobrze już znana strefa przygotowana z myślą o zabawie i współdziałaniu starszych, młodszych i najmłodszych. Trochę ją odświeżyliśmy, wzbogacając o nowe wielozmysłowe elementy oraz gry wielkoformatowe.
Po raz pierwszy plac Wolności stanie się planem filmowym, a uczestnicy warsztatów – odkrywcy pokoju, wyposażeni w uważność i oczy kamery, stworzą razem z doświadczonymi filmowcami 5 etiud prezentowanych wieczorami na wielkim ekranie.
Popołudniami, wraz z zaproszonymi artystami będziemy pilnie odrabiać zadania domowe z pokoju. Przyjrzymy się współpracy – poprzez pracę z tańcem i ciałem. Wraz z aktorką i tancerką przekonamy się, co się dzieje między tym co moje, a twoje. Wspólnie zadzieje się również podczas warsztatów filozoficznych z odnajdywania spokoju i pokoju: zbiorowym wysiłkiem stworzymy taką wyspę, gdzie wszyscy będziemy czuć się dobrze.
Mocnym akcentem pokojowym podczas tegorocznych podbojów będą działania dedykowane Ziemi. Pochylimy się nad bezbronną pokrzywą, próbując dociec, jak to się dzieje, że roślinny outsider może być tak bezcenny. Donośnym głosem w sprawie Matki Natury będzie muzyczny lament Międzygalaktycznej Orkiestry Hałasu dla Ziemii, z odpadkami w roli instrumentów robiących jazgot w obronie przyrody. Wojownicy i wojowniczki o dobro planety staną do boju również podczas zbiorowego warsztatu pokazującego praktyki w duchu Zero Waste i DIY. To właśnie młodzi obywatele tej planety poprowadzą warsztaty, ucząc jak dbać o Matkę Naturę.
Kilka spotkań muzycznych i plastycznych poświęcimy najmłodszym uczestnikom festiwalu i ich opiekunom. Najnaje przekonają się, że razem możemy więcej – zagrać, zmalować i zobaczyć.
Jako, że pokoju nigdy dość, będziemy pracować nad nim również w weekendy, rodzinnie. Przyjrzymy mu się od kuchni – dosłownie! – podczas warsztatów kulinarnych, żeby zobaczyć jak przebiega droga z żołądka do serca i wyobraźni. Będziemy też projektować torby – nasze portrety, pokazujące, co chowamy wewnątrz, a co pokazujemy innym; zrobimy również mobile – symbole ciągłego dążenia do równowagi między dobrem i złem. O pokoju posłuchamy podczas czytanek performatywnych, a wnioski z lektur przekujemy na pokojowe dzieła sztuki.
Niedzielną tradycją Wolno Dzieciom są spektakle teatralne, więc żeby tradycji stało się zadość, zaprosimy dzieci na dwa przestawienia o silne wyobraźni: Sen Marudy Teatru Brama i Skarb w dziecięcej obsadzie Teatru Zółtodziób.
Choć to pokojowi będziemy się w tym roku uważnie przyglądać, nie obiecujemy, że przebieg naszych badań będzie spokojny. Ostatecznie, wolno dzieciom!
Maja Brzozowska, Elżbieta Niewiadomska
kuratorki Wolno Dzieciom